Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хората между 40 и 60 г. могат вече да се тестват безплатно за хепатит

"Борбата с вирусните хепатити е и борба с рака на черния дроб", казва проф. Красимир Антонов

0 коментара
Хората между 40 и 60 г. могат вече да се тестват безплатно за хепатит

На всеки 5 години хората на възраст между 40 и 60 г. вече имат право на безплатно изследване за Хепатит B и C по линия на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Направление за това се дава от личния лекар без ограничения, съобщи председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров в четвъртък при представяне на новите възможности за профилактика на населението. Изследване за Хепатит C вече се полага и за всяка бременна жена, независимо от нейната възраст. Досега за бременните се покриваше само изследване за Хепатит B. Освен това за хората между 20 и 65 г. веднъж на 5 години се полага изследване на чернодробните ензими АСАТ и АЛАТ в рамките на профилактичните прегледи при личния лекар.

Промените залегнаха в наредби на МЗ за профилактичните прегледи и отразяват философията на приетата Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити.

Целта е ранно откриване и лечение на инфекциите, които могат да доведат до цироза и рак на черния дроб. 850 души умират годишно у нас от вирусни хепатити. Основната цел в националната програма е намаляване на смъртността с 40% до 2024 г. У нас заразените с хепатит С би трябвало да са 87 000, а тези с хепатит В - 226 000, но се диагностицират и лекуват значително по-малко.

Представителят на Световната здравна организация у нас д-р Скендер Сила припомни, че глобалните цели за елиминиране на хепатит С до 2030 г. включват диагностициране на 90% от заразените, лекуване на 80% от пациентите и намаляване на смъртността с 65%.

За да ги постигне, България трябва до 2030 г. да лекува поне 4000 души годишно от хепатит С и 45 000 от хепатит В.

"Наричаме вирусните хепатити тихите убийци, защото обикновено пациентите нямат симптоми и оплаквания и в много случаи отиват на лекар чак когато вече имат цироза и дори рак на черния дроб", обясни проф. Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология. Затова по думите му борбата с вирусните хепатити е и борба с рака на черния дроб.

Антонов припомни, че срещу хепатит В няма дефинитивно лечение, но има ваксина и призова да се придържаме към висок обхват от над 95% с нея. През последните години, обаче, се наблюдава спад в покритието, което специалистите отдават на засилващите се антиваксинални настроения. За разлика от хепатит В, срещу хепатит С няма ваксина, тъй като вирусът е силно изменчив. Срещу хепатит С вече има дефинитивно лечение. Новите безинтерферонови терапии имат 95% успеваемост и се прилагат у нас от 2016 г.

"За да изпълним целите на СЗО, ние след 2020 г. би трябвало да диагностицираме всяка година 5000 души с хепатит С и да лекуваме 4100. По мои изчисления, ако вървим с тези темпове, 2134 г. ще ерадикираме хепатит С в България", коментира Антонов.

През последните години се отчита спад в броя на диагностицираните и лекуваните пациенти, като за това отражение дава епидемията от Covid-19.

Силвана Лесидренска от сдружение "ХепАктив" приветства националната програма и скринига за вирусните хепатити, но настоя да се облекчат изискванията за лечението, покривано от НЗОК. Едно от исканията е да се премахне срокът на изчакване от 6 месеца за достъп до терапия. Причината е, че в момента има 6-месечно проследяване на пациентите, което не е удачно, ако те са с напреднала фиброза или цироза, обясни доц. Радин Цонев, началник на отделението по гастроентерология в болница "Токуда".

Приложение ще ни напомня за профилактиката

За да се подобри обхвата на пациентите в профилактични прегледи, Българският лекарски съюз работи по създаването на мобилно приложение, което да напомня на пациентите за това на какви профилактични прегледи те имат право и през какъв период.

Очаква се то да заработи до средата на следващата година и да дава информация включително за профилактичните прегледи, които се правят при различните възрастови групи по света.

Идеята е хората да са информирани за това на какво имат право и кои изследвания са важни, за да могат да си ги правят, дори да не се покриват от НЗОК, обясни д-р Маджаров.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.