Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хората с професионално образование се пласират много добре на трудовия пазар

0 коментара
Хората с професионално образование се пласират много добре на трудовия пазар

Професионалното образование дава сериозни предимства на пазара на труда и придобилите професионална квалификация са с по-висока икономическа активност, по-висока заетост и по-ниска безработица. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика, публикуван в четвъртък.

Коефициентът на заетост на завършилите с придобита професионална квалификация е 60.6% през 2014 г. или със 6 пункта по-висок от този при завършилите средно образование и 13 пункта по-висок от средния коефициент на заетост за страната.

Безработицата при завършилите професионално образование (10,2%) е по-ниска както от средната за страната (11.4%), така и от тази при завършилите средно образование (10.6%).

Хората с професионално образование работят и в сравнително високоплатени и високопродуктивни сектори на икономиката, като разликата в заплащането в някои сектори достига до 50% от средното равнище за страната. Тези показатели поставят представянето на групата на средните специалисти на пазара на труда над тези с общообразователна подготовка и едно стъпало под висшистите.

В същото време професионалното образование привлича все по-малко ученици през последните десетилетия. За последните 14 години обучаващите се в професионални училища намаляват с над една четвърт (26%). Тази тенденция се наблюдава не само в България, но в като цяло в Европа. Причините за това са комплексни. От една страна, намалението на средните специалисти е продиктувано от влошената демографска ситуация. От друга страна, качеството на образованието в много професионални училища запада, а професионалното образование често се свързва с непрестижен и нископлатен труд.

Въпреки това над една трета от работната сила у нас е с професионална квалификация, а през 2014 година почти половината от завършващите средно образование са зрелостници от професионалните училища. На областно ниво има някои сериозни различия. В областите Кюстендил, Търговище и Силистра, например, над 60% от завършващите са с квалификация, докато в София-град и Кърджали те са под 40.

Недостигът на кадри с професионално образование и времето и ресурсите, които работодателите и работниците отделят за продължаващо професионално образование, са основните слабости и пропуски в професионалното образование и обучение в България, отчита анализът.

През 2014 година 15% от фирмите в промишлеността не могат да намерят подготвени кадри, което е двойно по-висок дял от този в ЕС (7.4%). Освен това за десет години двойно се е увеличил броят на работодателите, които са квалифицирали допълнително работниците си.
Напоследък и в общественото пространство започна да се обръща все по-голямо внимание на качеството на професионалното образование. През последните години бяха предприети редица стъпки, за да започне реформа в системата. Това включва прокарването на някои нормативни промени, както и приемането на Стратегия за развитие на професионалното образование и План за изпълнението ѝ.

Един от основните аспекти на промяната е въвеждането на образованието чрез работа (дуално обучение), което бавно започва да навлиза в практиката на образованието, отчита анализът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.