Хората са най-щастливи на 70 години, защото с възрастта започват да пренебрегват гнева и стават по-позитивни, съобщи в. "Дейли мейл". С годините хората обръщат повече внимание, когато някой е щастлив. Така светът става по-приятно място, отколкото може да е в действителност.
Най-малко щастливи са хората на средна възраст. При тях нивата на стрес и гняв са най-високи.
Учените от Харвардското медицинско училище са изследвали как хората забелязват промените в социалните сигнали и как се засилват или намаляват емоциите с възрастта. Те са работили с 10 000 британци на възраст от 10 до 85 години и са анализирали как участниците възприемат гнева, страха и щастието, като са им показвали снимки.
"С възрастта възприемаме гнева и страха все по-малко, а щастието - на същото ниво. Така с времето хората виждат всичко по-позитивно", казва проф. Лора Джърмин от екипа, провел изследването.
Резултатите от изследването, което е най-мащабното по рода си, разграничиха няколко фази в живота. През детството способността за възприемане на емоциите нараства. Реакцията към гнева е най-силна през пубертета. Пикът за възприемане на трите емоции е около 30-годишна възраст. След това способността да разграничаваме фините промени между страх и гняв намалява.
"Известно е, че с възрастта способността за декодиране на емоционални сигнали най-общо намалява. Но ние наблюдавахме много малък спад в способността за улавяне на нюансите на щастието", казва проф. Джърмин.
Защо това е така, не е ясно. Възможно е да се дължи на намаляване на когнитивните умения, дори на влошаващо се зрение.
Тези две обяснения обаче не изглеждат правдоподобни за възприемането на щастието, което нараства с годините.
Резултатите от изследването най-общо показват, че хората възприемат социалните ситуации по-позитивно с годините, защото по-добре игнорират гневните индивиди.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Глупости на търкалета... Изследвали мащабно емоциите, като показвали снимки?! Ти да видиш?! Гледаш снимките и определяш кой изглежда щастлив...
Защо не дойдат да направят подобно "изследване" у нас? Може бе ще получат други резултати.
съмнява ли се някой, че долният nлъx e дълбоко нещастен застаряващ луд, който скоро ще е още по-нещастен, объркан старец и "горд" собственик на дълъг списък с "виновници" за неговото нещастие...
Предполагам изследването е в "бели" страни където пенсииите и грижата за песионерите и сигурността им, е все още на добрп равнище! Тенденциите за тях обаче не са добри при ТурбоЛибералГлобализЪма! Вече почнаха проблемите със социалните помощи на вечно безработни търтеи, намаляващо финансирането на пенсии и изхвърлянето на старци от домовете им!
Много си мислят, че силен и справедрив е този, който се гневи и е агресивен към несправедривостите, а всъщност е точно обратно - този който кротко, смирено и с радост обръща неправдата в правда ! Щастливите хора са кротките и смирението хора, които обичат и прощават ! Не е случайно , че щастливите народи създават добри условия на живот за своите пенсионери, всъщност това е и една от важните причини да бъдат щастливи!
Като изкуфеят съвсем, стават щастливи!