Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хората стават задължителни от I до XII клас

5 коментара
Хората стават задължителни от I до XII клас

В часовете по физическо възпитание в училище задължително ще бъдат изучавани хора, предвиждат проектите на нови образователни програми, публикувани на сайта на образователното министерство за обществено обсъждане.

Народните танци и в момента присъстват в програмите по физическо, но се преподават по желание. Останалите занимания, присъстващи в задължителната подготовка, остават леката атлетика и гимнастиката и отборните спортове баскетбол, хандбал, волейбол и футбол. Като избираема дейност в новите проекти фигурират плуването и туризма.

В почти всички класове ще бъдат изучавани по едно или няколко хора, като сложността се увеличава за по-големите ученици.

В I клас ще се учи хорото "Боряно, Борянке", а във II  "Кулско хоро" и "Омуртарско хоро".

Децата в III клас ще трябва да играят "Самоковско хоро" и "Седенчица" “Дунавско хоро“, както и "Джиновско" на място.

В V клас ще се изпълняват право тракийско хоро и тракийска ръченица, а в VI - "Малашевско хоро". В VII клас децата ще трябва да знаят стъпките на "Пайдушка тройка" и "Добруджанска ръка".

В VIII клас ще се танцуват "Пайдушка четворка" и народен танц, който е специфичен за региона, а в IX - шопско и македонско хоро.

В X клас учениците ще изучават “Елено, моме“ и гръцкия танц “Сиртаки“. Това е и единственият чуждестранен танц, който ще се изучава, за разлика от сегашните програми, в които фигурират и други стилове, макар и като допълнителна подготовка – валс, танго, самба.

В XI и дванадесети клас учениците ще се учат да танцуват "Охридско хоро", "Дайчово хоро" и "Ганкино хоро".

Влизането на хората в задължителната подготовка вероятно е част от “патриотичния“ уклон на новото ръководство на образователното министерство, което обяви, че ще се съобрази с исканията за повече български автори и възрожденски песни в часовете по български език и литература.

Именно манипулации около отпадането на емблематични български произведения и смяна на термини в учебниците по история разпалиха скандала, довел до смяната на предишния министър Тодор Танев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Който не обича хора, трябва ли ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да ги играе? Трябва ли да пеем народни песни, защото това е културата на бабите ни?

  2. В и К
    #4

    Поетът го е казал и го е показал: ... ала не знаел сам Атила, а трябвало да знай Атила, ЧЕ НЕ СТАВА ХУБОСТ НАСИЛА!

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  4. Apostol
    #2

    Голям купон! Помня, че в славното комунистическо образователно минало и нас ни мъчеха с народни хора до към 4-ти клас. Ама един може, дрег - не. То е като с цялото физическо, особено в гимназията. И сега чак до 11-ти клас да се играят народни хора!!! Странно решение. Ами децата мюсюлманчета, които и без това началниците им от ДПС реват за родния им език, сега как ще ги карат да играят български народни хора? Мале, мале, каква революция в образованието!

  5. daskal
    #1

    Странно решение, при положение, че децата масово играят кючек и хвърлят гюбеци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.