Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хората вече няма да пътуват стотици километри за данъчни дела

0 коментара
Хората вече няма да пътуват стотици километри за данъчни дела

Данъчните дела вече ще се гледат във всички 28 административни съдилища в страната, а жалбите срещу ревизионните актовете на НАП ще се подават в съда по адрес на жалбоподателя. Това реши почти единодушно Народното събрание в сряда. Промяната е революционна, защото досега данъчните дела се гледаха само в петте най-големи административни съдилища - София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново.

Досега законът бе съобразен изцяло с нуждите на териториалните дирекции на НАП, които имаха предимството да се съдят на своя територия. Отсега нататък законът се съобразява с удобството на гражданите, които ще могат да се жалят в най-близкия до тях съд. Така те вече няма да пътуват по над 100 км, за да присъстват на делото си.

Промените в закона станаха възможни след постигната договореност между председателя на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков и министъра на финансите Владислав Горанов. Досега НАП беше против да изпраща служителите си да пътуват из цялата страната, за да присъстват на делата срещу ревизионните актове. Парламентът изцяло се съобразяваше с удобството на данъчните. Вместо тях пътуваха гражданите.

Във вторник обаче Георги Чолаков и Владислав Горанов са постигнали консенсус законът да бъде променен.

Реформата се случва с преходни разпоредби в Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Чрез тях в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се въвежда се принципът компетентен по делата срещу всички актове на данъчните да е административният съд по постоянния адрес или седалището на жалбоподателя-длъжник.

Извън това в ДОПК бе направена промяна, която в голяма степен ще разтовари Върховния административен съд от делата за дребни суми. Решенията на първата съдебна инстанция няма да се обжалват, ако става дума за публични вземания до 750 лв., без да се включват начислените лихви за забава. За юридическите лица таванът на необжалваемите суми по ревизионни актове е 4000 лв.

Благодарности

Шефът на ВАС се обърна към депутатите с благодарност за мащабните изменения в Административнопроцесуалния кодекс.

"Искам да ви благодаря, че се направи първата важна съществена промяна за доближаване на административното правораздаване до хората и за по-бързо и качествено правораздаване", каза съдия Чолаков. Крум Зарков (БСП) заяви, че промяната в закона в полза на гражданите е била посрещната с аплодисменти от всички полиически сили.

"НАП твърди, че досегашното положение за тях е по-лесно да защитават своите актове, тъй като имат по-подготвени специалисти в големите дирекции. Това не променя факта, че гражданин или търговец от Видин сега пътува до Велико Търново, за да обжалва ревизионен акт. И ако за НАП е трудно да пътува, за гражданина е още по-трудно“, каза Зарков.

Хамид Хамид (ДПС) на свой ред напомни, че голяма част от актовете на НАП се жалят от хората от по-малките градове. "Статистиката показва, че в Североизточна България 2/3 от тези дела не са от Варна, а идват от Добрич, Шумен, Силистра и Търговище", каза той.

В АПК минаха и скандални промени

Може би най-оспорваната промяна в АПК бе за рязко увеличаване на таксите за касационните жалби. За граждани те се увеличават 14 пъти - от 5 лв на 70 лв. За фирмите и гражданските организации таксите поскъпват от 25 лева до 370 лв, което пак е 14-кратно увеличение.

Най-сериозно е увеличението на таксата за касационно обжалване при определяем материален интерес за фирми. Ако интересът е под 10 милиона лева, таксата ще бъде 0.8% от интереса по делото, но не повече от 1700 лева. Ако интересът е над 10 милиона лева, таксата за касационното обжалване скача от сегашния размер 5 лв. до 4500 лв., което е увеличение 900 пъти. Таксите за първа инстанция не се променят и остават 10 лв. за граждани и 25 лв. за фирми и организации.

БСП вече обяви, че ще атакува в Конституционния съд рязкото увеличение на таксите. "Демократична България" обяви, че новите такси стимулират корупцията в държавното управление.

Адв. Александър Кашъмов от "Програма Достъп до информация" (ПДИ) коментира, че новите такси има скрита цел – да не се позволи на гражданите да обжалват спорни държавни проекти. Гражданските организации ще трябва да плащат хиляди левове, за да се съдят за "тъмни" проекти като АЕЦ "Белене" и други схеми в областта на ядрената енергетика, напомни Кашъмов.

Той обясни, че ВАС осъжда гражданските организации да плащат разноски по делата на базата на цената на съответния държавен обект.

"По дело, в което НПО-та дръзнаха да поставят въпроса - не следва ли да се направи оценка на въздействието върху околната среда при продължаване на експлоатацията на два ядрени реактора – те бяха осъдени да платят на инвеститора хонорари в размер на десетки хиляди левове. Лесно можем да си представим какъв ще е ефектът, като се постави и предварителна преграда във формата на такса по касационно обжалване или отмяна", напомни Кашъмов.

Промените в АПК дадоха възможност за провеждане на съдебни заседания при закрити врата, ако едната страна поиска това и другата се съгласи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.