Световните цени на храните силно са се понижили през март заради спада в търсенето, предизвикан от пандемията от коронавирус, и срива в цените на петрола. Това съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН, цитирана от Ройтерс.
Индексът на ФАО, който отчита месечните промени в цените на кошница от зърнени храни, растителни масла, млечни продукти, месо и захар, е спаднал с 4.3 на сто спрямо февруари.
Понижението на цените е тласкано основно от факторите на търсенето, които пък са повлияни от влошаващите се икономически перспективи, посочва старшият икономист на организацията Абдулреза Абасиан.
Индексът на ФАО за цените на захарта отбелязва най-силния спад - с 19.1 на сто спрямо предходния месец. Понижението се дължи на спада в търсенето, предизвикан от ограничителните мерки, въведени в много страни заради коронавируса, както и на намалялото търсене от производителите на етанол предвид поевтиняването на петрола напоследък.
Индексът за растителните масла е отстъпил с 12 на сто, тласкан надолу от поевтиняването на палмовото масло.
Цените на петрола се свиха повече от двойно през изминалия месец, което доведе до силна низходяща тенденция при биогоривата, които са важен източник на търсене на пазарите за захар и растителни масла, отбелязва анализатор на ФАО.
Индексът за цените на млечните продукти е загубил 3 на сто заради намаляването на квотите и забавянето на търсенето на мляко на прах.
Най-слабо – едва с 0.6 процента, е пострадал индексът, следящ цените на месото.
Показателят за цените на зърнените храни се е понижил с 1,9 на сто, като на тенденцията се противопоставят цените на ориза, които са се повишили за трети пореден месец. Оризът поскъпва заради запасяването на фона на пандемията и слуховете, че Виетнам може да забрани износа.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Един добър пример в това отношение е др. Станишев който "ръководи" България в продължение на десет години благодарение на "мъдрия" български народ и след това беше избран да ръководи и партия на ЕС благодарение на "мъдрите" европейци. Сега това отроче на бивши комунистически велможи си живее сладко и спокойно, раздавайки "акъл" на стадото...
Ще си позволя да разширя Вашето определение за родната икономика, колега Jimi !Пазарно-картелна.Съглашенията са в във всички аспекти: ценообразуване, наемане на работна ръка и формиране на заплати, сфери на влияние, условия на продажба... И във всички сфери на производство и търговия: мобилни услуги, превози,горива, хранителни стоки и т.н., и т.н.Но какво друго бихме могли да очакваме, когато мнозинството от родната бизнес-класа се явяват синове и дъщери, братовчеди и зетьове, подставени лица и …
слуги на онези, които с десетилетия се провикваха правешки по трибуни и сред заводски халета: "Дайте да дадете, другари и другарки !" (а техни сегашни колеги и тогавашни ченгета ни бройкаха как реагираме на партийната повеля). Нерде Пеевски и Банев, нерде Гейтс и Мъск !
Храните поевтиняха (може би), но у нас - не. Картофите са по-скъпи с 30 стотинки отпреди, олиото - с 10 стотинки, подправки - с 30-50 стотинки, руска салата - около 40 стотинки, кебапчета - 10 стотинки за всяко. Цените са от видна верига хранителни стоки. Горното не е спрямо миналата година, а спрямо началото на март ... Няма лошо - пазарна икономика.