Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Грозев отхвърлил сделка "да не се цакат" с Любомир Павлов

51 коментара
Христо Грозев, снимка БГНЕС

Изхвърленият от управлението на "Труд" и "24 часа" Христо Грозев обяви, че преди месец и половина е отхвърлил предложение от мажоритарния съдружник Любомир Павлов "да спрат да се цакат вече". Грозев, Карл Хабсбург и Даниел Руц, които миналата година обявиха, че са жертва на "копроративно превземане или рейдърство", дадоха специална пресконференция във вторник и обявиха задоволството си от действията на прокуратурата срещу съдружниците им Павлов и Огнян Донев.

Часове по-рано на Павлов бе връчено обвинение за документна измама, използване на фалшив документ и пране на пари, а Огнян Донев бе посочен като съучастник в изпирането на пари. Христо Грозев призна, че цялото разследване е започнало по сигнали, които той и двамата му партньори са изпратили в прокуратура. Според него обвиненията са по сигнала, който бе пуснат от тях веднага след вписването в Търговския регистър на сделката по прехвърлянето на дяловете във вестникарската група в полза на Павлов и Донев.

Това вписване от средата на декември 2010 година направи двамата управляващи на холдинга и остави Грозев, Хабсбург и Руц с миноритарен дял.

Грозев, Хабсбург и Руц обаче не се отказаха и изпратиха през март 2011 година нови два сигнала до парламентарната комисия за контрол на ДАНС, в които се описват схеми за пране на пари, придобити от приватизацията на "Общинска банка" и "Софарма". В сигналите, с които Mediapool разполага, се твърди, че има движение на капитали от стотици милиони евро между множество офшорни дружества, а изводът е, че част от тези пари са използвани за покупката на вестниците. Грозев обясни, че по този сигнал в момента работи ДАНС.

Сделка на улицата

Грозев започна изказването си с разказ за последната си среща с Любомир Павлов, на която настоящият шеф в "Медийна група България Холдниг" му предложил сделка. Павлов го пресрещнал на улицата с кола и му предложил да поговорят. Грозев влязъл в близко кафене и Павлов го последвал. Тогава Павлов му предложил "да спрат да се цакат", защото и двете страни губят от това.

Предложената сделка била Павлов да върне парите на Грозев, Хабсбург и Руц, които участваха в покупката на пресгрупата чрез регистрираната си в Австрия фирма "БГ Приватинвест" ГмБХ и първоначално имаха дял от 53%.

Срещу "примирието" Павлов поискал Грозев да спре да се "интересува" от подадените сигнали до българските институции, които така щели да "заглъхнат от само себе си".

Христо Грозев е отказал с обяснението, че е изгубил репутация от скандалите и ще продължи да търси правата си пред съда. На пресконференцията той преразказа и отговора на Павлов: "Аз нямам репутация, която да губя и мога да продължа с тази кална война".

Наказателното дело е по-бързо

Грозев разказа още, че е решил да подаде сигнал до прокуратура за прехвърлянето на собствеността чрез Търговския регистър, защото наказателните дела се движат по-бързо от търговските.

"Търговските дела са бавени от г-н Любомир Павлов и щяха да минат години, докато приключат. Последният пример е от преди седмица-две, когато по делото за обявяване на нищожност на договорите за БГ "Принтмедия" (съвместната фирма, през която вестникарската група бе купена от ВАЦ-бел.ред), съдът прие за чиста монета пълномощно, оттеглено от мен преди година и половина, но което бе представено отново от адвоката на г-н Любомир Павлов", разказа Грозев.

Той допълни, че дяловете във вестникарската група не са прехвърлени чрез фалшифициране на неговите подписи, а чрез антидатиране на протоколи и използване на пълномощно, което не е било представено за тази цел.

За чистотата на парите

Христо Грозев даде и най-пространното обяснение до момента за произхода на парите, с които е финансирал сделката по купуване на дялото в медийната група. През последната година и половина в медийното пространство се разпространяват множество твърдения, че парите на Корпоративна търговска банка, които стои и зад медиите на Ирена Кръстева, са финансирали и участието на Грозев, Хабсбург и Руц.

Грозев каза, че са заели парите от инвестиционен фонд срещу залагане на техни акции в популярно холандско радио, оценявано на 27-28 милиона евро. Грозев добави, че произходът на тези капитали вече е проверен от австрийската прокуратура именно по сигнал на Любомир Павлов. Заключението е било, че това са чисти пари. Той обясни, че Павлов е завел и дело срещу него в Австрия, че му дължи пари, но го е загубил.

Инвеститорът разказа, че заедно с Руц и Хабсбург са решили да подадат контрасигнал в България за парите на Донев и Павлов, защото това е било тяхно задължение по закон. "Нашето проучване показа, че това са капитали с неясен произход, с които бе финансирано дружество, в което участие имаме и ние (БГ "Принтмедия" -бел.ред.). Това ни правеше съучастници в евентуално пране на пари през обща фирма. Бяхме длъжни да го направим (да уведомим властите). Това ни е вменено от закона", каза Грозев.

Той оповести, че схемата за покупката на вестникарската група е била – 60% банков заем от "Уникредит Булбанк", обезпечен със собствеността на "Медийна група България Холдинг", а останалите пари е трябвало да бъдат осигурени от инвеститорите. Грозев заяви, че заедно с Руц и Хабсбург е трябвало да осигурят останалите 38-40% от парите, които не са банково финансиране, но уговорката е била да имат равен дял в дружеството с Донев и Павлов.

Бутафорни сигнали

Получаваме подкрепа от медиите на Делян Пеевски, защото в момента това е удобно за агресивно воюващите медийни групировки, обясни Грозев симпатията, с която е обсипван от другия лагер. Той припомни, че още в началото на 2011 година е подал сигнал в Европейската комисия за начина, по който медиите на Ирена Кръстева и Пеевски се финансират през държавните пари, вложени в Корпоративна търговска банка на Цветан Василев.

"Пеевски никога не е искал оттегляне на нашата жалба срещу медийна подкрепа", каза Грозев и добави, че и никога не би се съгласил на такова нещо.

Той обясни, че в крайна сметка Еврокомисията е обявила за незаконна монополизацията на цифровизацията в България, а в момента има правна процедура за начина на финансиране на медиите на Пеевски.

"От тази гледна точка, сигналът на Любомир Павлов до ЕК в събота бе подаден бутафорно", добави Грозев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

51 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #51

    Донев и репутация 0 ето ти пример за оксиморон!

  2. Анонимен
    #50

    Ако не сте чули записa на Павлов с Грозев, слушайте го. Не знам вече как мислят да доказват, че са манипулирани записите. Тоя Павлов явно е болен човек, щото и най-голямата наглост си има граници, принципно. В записа става ясно, че на Донев му е мъчно за репутацията му. What???

  3. Анонимен
    #49

    http://www.radiok2.bg/index.php?k2=1.935. Прочетете интервюто и ще разберете ЗАЩО И ОТ КЪДЕ ИДВА АКЦИЯТА СРЕЩУ ДОНЕВ/ПАВЛОВ.

  4. Анонимен
    #48

    По-добре да си признаят за всичко двамата приятели! Нека поемат отговорност за действията си!

  5. Анонимен
    #47

    Какво си мислеха Павлов и Донев?! Че ще им се размине ли?! Време е за справедливост!

  6. Анонимен
    #46

    Борбата на четиримата тариката и войната между П/Д и нечистоплътната група на Блъсков, двете свинки и още неколцина подобни тях уж журналисти и собственици на медии не е нищо повече от това да останат на пазара само хвалеците настоящата власт.

  7. Анонимен
    #45

    Ха, много ясно, че сигналът на Павлов бе подаден бутафорно. А сега Павлов се насади на пачи яйца. а междувременно и вестничетата му и на Донев вървят към фалит - лошооо

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #44
  9. Анонимен
    #43

    БОС. Аз пък се питам като 24 часа дума лоша не обелва за ББ и групировката му, като Донев придружава ББ в делегации, като Ирена Кръстева и Прасчо направо са килимчето върху което стъпва ББ и групировка къде им се приплитата на едините и другите мазници интересите. То се вижда че лицето Борисов и неговият приятел уж министър ЦвЦв си траят като пръдни в гащите. Или както поакани. Но ако приемем хипотезата, че осъдят Павлов /Донев и другите два мошеника станат собственици на тези вестници Праска и Прасчо какво ще спечелят?????? Е ИМЕННО В ПОСЛЕДНОТО Е ОТГОВОРЪТ. Какво ще спечели ТТ-Бор е ясно- пав влияние. Всичко друго са писание на Бареков и компания.

  10. Анонимен
    #42

    Грозев е прав човека. Няма как да се сключва сделка с Павлов, при положение, че веднъж е решил да го прецака вече.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.