Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов: ЕК не може да разбие "прокорупционния консенсус" у нас

Радикалната реформа започва с главния прокурор, който да знае, че някой му диша във врата

9 коментара
Христо Иванов: ЕК не може да разбие "прокорупционния консенсус" у нас

Българските политически сили са в прокорупционен консенсус и експертите на Европейската комисия не могат да ни помогнат с това. Така председателят на "Да, България" и бивш правосъден министър Христо Иванов коментира мониторинговия доклад на Европейската комисия, представен в сряда. Докладът обобщава напредъка на страната в областта на правосъдието и вътрешните работи за последните 10 години и констатира, че корупцията все така си остава нерешен проблем. Критики са отправени към прокуратурата, ВСС и други институции. За първи път такъв документ се отбелязва и влошената медийна среда у нас като фактор за блокиране на реформите.

"Този доклад показва едно десетгодишно циклене и игри на дребно за залъгване на Европейската комисия. Особено техническият доклад в това отношение е едно доста мрачно и депресиращо четиво", коментира Христо Иванов.

"Това, което лъсва, е една картина на траен политически консенсус проблемът с корупцията по високите етажи на властта да не бъде решен. Това за мен е доклад, който за пореден път доказва, че европейският мониторинг е отвъд нивата на своята ефективност. Брюксел, ЕК и техните експерти не могат да ни решат проблема с това, че в България между политическата класа има прокорупционен консенсус и желание той да бъде съхранен. Това е доклад, писан с огромно старание с цел да разсее всякакви съмнения в България, че може да има скорошно прекратяване на механизма или че някои от показателите могат да отпаднат. Докладът много спокойно обяснява, че това е проява на доста голяма некомпетентност и липса на политически реализъм", посочи той.

Иванов заяви, че "Да, България" има за цел да създаде алтернатива именно на това прокорупционно мнозинство, което е на власт в момента. И припомни, че нито една политическа сила или институция не е взела отношение към предишния доклад на ЕК, чийто изводи се цитират и в сегашния.

"Ние се нуждаем от една радикална реформа, започвайки с главния прокурор, който да бъде поставен в една демократична отчетност за действието и бездействието си", обясни той. "Главният прокурор трябва да заживее с чувството, че някой му диша във врата, и това да е българският парламент", допълни Иванов.

Той очерта намеренията на "Да, България" в тази посока. Според него реформирането на държавното обвинение трябва да се случи в рамките на следващия парламент. Партията ще настоява за създаване на комисия за парламентарен контрол върху прокуратурата, което е изрична препоръка от доклада на ЕК. "Освен това ще работим тази комисия да не бъде поредният сговор на словесни вентилатори, които нищо не правят, а да осъществява реален контрол върху главния прокурор, който да живее със сериозното чувство, че някой му диша във врата и този някой е българският парламент", каза бившият правосъден министър.

Той добави, че изключително важни са хората, които ще влязат в следващия състав на Висшия съдебен съвет, тъй като от тях ще зависи обликът на съдебната система в следващите пет години, а това очевидно не е приоритет на системните партии. По думите му "в Брюксел си дават сметка, че ако трябва да чакат още пет години за реформи, това граничи с абсурд".

Лидерът на "Да, България" наблегна на факта, че докладът от европейската проверка на прокуратурата е бил заметен от политическите сили. "Нито една институция извън прокуратурата, даже ВСС, не взе отношение по този доклад. И не случайно – в този доклад се казват неща, които са крайно нелицеприятни за нашия политически естаблишмънт", коментира той.

В действителност единствената реакция бе от прокуратурата, която констатира, че препоръките се отнасят до други институции, но не и до нея. На свое заседание пък Висшият съдебен съвет не само отказа да се занимава с анализа на европейските прокурори, но и реши в ЕК да бъде изпратен член на ВСС, който да лобира за отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка, припомни Иванов. Самият доклад пък съдържаше смразяващата констатация, че 2/3 от съмнителните финансови транзакции в България са на политически значими лица, но въпреки това прокуратурата не е започнала разследване.

По повод констатацията в доклада, че българската медийна среда често е характеризирана с ниско ниво на зависимост, което има негативно влияние върху публичния дебат за реформи, Иванов изтъкна, че състоянието на медиите у нас е една от основните причини за провал на съдебната реформа.

От движението "Да, България" разказаха как са получили оферта от една регионална медия за т.нар. "адверториал", която отказали. След седмица въпросната медия започнала да пише материали "с кафяви окраски" срещу тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #9
  2. Антоне, Това важи сигурно за много, но не за всичи. Бъди оптимист. Вярата и надеждата умират последни... Обединени "Да Бългрария", ДСБ, "Нова република", ДОСТ, Зелените, Протестна мрежа, здраво мислещи от СДС, ДБГ дори от ГЕРБ заедно със стотици хиляди симпатизанти са в състояние да постигнат много. Всичките не може да бъдят купени...

  3. Антон
    #7
  4. Антон
    #5
  5. До кога ще чакаме ЕС, НАТО, Путлер, марсианците или някой друг да ни свърши работата?"На вълка му е дебел врата защото си върши работата сам" Жизнено необходима е нова политическа алтернатива. Не милицоинери раздаващи евро пари, не слуги на Путлер или Ердоган, не популисти и псевдопариоти. Всички те са от едно котило. България е райско място на майка земя. Красива природа, плодородна земя и амбициозно модерно младо поколение. Прагматични политици, добри иконмисти с визия, приципи и постоянство, създавайки необходимите предпоствки, като независима съдебна система и институции трябва да поемат кормилото.

  6. иху,у,у,у
    #3

    ...да се говори пред журналисти е май,май по-лесно от другото.....да си министър и да зависи от теб онова,което ще се промени в ресора ти.....нека си говори пред камери и микрофони, няма лошо!

  7. Калико Джо
    #2

    Не може България да разчита, че някои отвън ще и оправи бакиите, въпреки че всяка помощ е полезна.

  8. harv
    #1

    С пожелания за успех! https://www.youtube.com/watch?v=pEgpYs24tDk

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.