Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов: ЕК ще отрази в доклада липсата на реакции по "Яневагейт"

4 коментара
Христо Иванов. Снимка: БГНЕС

Това, което наистина би се отразило на доклада на Европейската комисия покрай записите на разговори на съдиите Владимира Янева и Румяна Ченалова, е липсата на реакции от българските власти, коментира правосъдният министър Христо Иванов в четвъртък от Брюксел.

"Това, което ЕК винаги е очаквала, е когато има такива твърдения, да има обективно и убедително разследване, което да даде отговор. Ако има проблем, да бъде изваден и решен, а ако няма - чудесно, това ще бъде много добра защита и за хората, които са въвлечени в този безспорно неприятен скандал. Той е неприятен не просто заради съмненията, които повдига, а и заради целия начин, по който се разгръща в общественото пространство", каза Иванов, цитиран от БТА.

По думите му фокусът трябва да бъде върху адекватната, решителна институционална реакция, която да се съсредоточи върху проверка на фактите. "Ако шумът в опит да се подмени темата успее, това ще окаже влияние на доклада по механизма за сътрудничество и проверка", обясни той.

Министърът коментира и темата за конституционните промени. Според него спорът е съсредоточен върху правомощията на прокуратурата и нейното положение в рамките на съдебната власт.

"От една страна има предложения за различни възможности за въвеждането на повече демократична отчетност на прокуратурата. От друга страна има много видима боязън и нежелание от страна на много хора, в парламента включително, изобщо да се коментира тази тема", каза Иванов.

Между първо и второ четене Реформаторският блок внесе множество предложения за разчупва на сегашния тоталитарен модел на българската прокуратура. Проблемът идва не толкова от конституцията, където е записано само, че главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори. Пълната власт на главният прокурор е записана в Закона за съдебната власт, който постановява, че: "Прокуратурата е единна и централизирана. Всички прокурори и следователи са подчинени на главния прокурор".

Предложенията са още в конституцията да се запише съществуването на независима прокуратура по румънски модел, процедура за отстраняване на главния прокурор и възможност за ограничен парламентарен контрол върху неговата дейност.

Правосъдният министър коментира още, че отхвърленият през септември антикорупционен закон също има огромно значение за постепенното налагане на много по-твърда хигиена на отношенията по високите етажи на властта.

Попитан как гледа на призивите за неговата оставка, Иванов отговори: "Спокойно, с равнодушие". "Малко се износват тези неща от моя гледна точка, но решението е на премиера", заяви министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #4

    Макар и доста нескромно, бих посъветвал г-н Христо Иванов да действа много по-категорично и да не прави никакви компромиси, щом става въпрос за налагане на РЕФОРМАТА!!!Нейните противници трябва да се възприемат като лоши и опасни за държавата и нацията!!!Да не се задоволява с констатации и да чака съдействие от Европа! Защото именно той, като министър, е на прав път и е длъжен да отстоява справедливата кауза, на която се е посветил!!!Поне Реформаторския блок е неотлъчно и твърдо зад него!Желая мо искрено воля, кураж, твърдост и накрая - упех!!!

  2. Бивши комунисти НЯМА!
    #3

    Всички знаем че само ни баламосват и губят време. Цацаров сам ще се разследва , дпс само ще се ограничи с помощ на слугите си в герб .. ктб го видяхме и само за Костов разбрахме. Моля ви се фалирайте я тая държава и се махайте вече.

  3. Kiril Manolov
    #2

    Добре призоваваш,Христо,за реакция и проверки,но можеш ли да кажеш кой ще проверява проверяващите? Ти да не мислиш,че тези,на които Цацаров е възложил проверката на "кака-гейт",са мазохисти и камикадзета?

  4. Oanis
    #1

    Много хубаво до публикуването на докладите и отчетените грешки. След това "екшън планове" приказки и заклинания. В края на краищата не само реална липса на напредък, а влошаване, особено по въпросите на върховенството на закона. Все си мислех, че ще се доближим до Швеция и Германия, но всичко остана един недостижим блян. Сега вече докладите ги очаквам без възторг и надежда за по-добро. Посочени са грешките и насоките. Е, и какво от това ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.