Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов: Граждани и магистрати могат да сложат край на гробищната реформа

Столичани протестираха с искане за дълбоки промени в съдебната система

4 коментара
Снимка: бТВ

Оттук ще се чуе много ясно, че централният проблем на съдебната реформа, е неспособността на българските власти да се борят с корупцията по високите етажи на властта. Това е, което чуваме оттук и от цяла България, и от нашите партньори в Европейския съюз. И тази тема е свързана с неспособността на прокуратурата да бъде ефективен инструмент за борба срещу корупцията.

Това заяви пред журналисти бившият министър на правосъдието Христо Иванов.

Той беше посрещнат с бурни ръкопляскания пред Съдебната палата, откъдето започна шествието за правосъдие, организирано  от инициативата "Правосъдие за всеки". Близо 500 души се включиха в инициативата. Повод за нея стана влизането на предложенията на организацията за съдебна реформа за обсъждане в пленарната зала, след като две парламентарни комисии го одобриха. Граждани и съдии вървяха от Съдебната палата до Народния театър и скандираха реформа.

“Това е малка победа. В парламента за първи път ще се поставят на дневен ред радикалната реформа на прокуратурата и други условия за истинска съдебна реформа. Но все още сме далеч от постигането на крайната цел - ново "отваряне" на конституцията и записване на предложенията в основния закон на държавата”, заявяват от “Правосъдие за всеки” и отбелязват, че това може да стане само чрез законопроект, внесен от поне 60 депутати или от президента.

От инициативата допълват, че подписката, с която седемте предложения стигнаха до парламента, “ни дава легитимацията да изискваме оформянето им в нов конституционен законопроект”.

В началото на протеста пред Съдебната палата звучеше словото на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, от отбелязването на 135-ата годишнина от създаването на съда. То стана известно с призива: "Стига вече толкова". 

"Тези хора са тук да попитат: главния прокурор защо иска да остане още четири години на този пост. В името на какво иска да запази своята неограничена власт и своята безотчетност? Кое е онова, което оправдава неговото пребиваване на този пост?", каза пред медиите Христо Иванов. Той определи като "унижение и шамар" опасността България да бъде разделена от Румъния в мониторинга на Европейския съюз. 

Попитан как може да се постигне реформа и дали тя е възможно при тази обстановка, Иванов каза: "в живота има две позиции - да гледаме кое е възможно или невъзможно да се направи, другата е да се направи. Хората са тук. Преди една година това беше ли възможно? Нещата се променят, пластовете се разместват. Може реформи и въпреки главния прокурор", заяви още бившия правосъден министър. По думите му има промяна в общественото мнение, в ключови групи от самата съдебна власт, в търпимостта на нашите международни партньори. Дори парламентът да не посмее сега да направи тези реформи, те ще се случат" и допълни:

"Помним, че сравняваха съдебната власт с гробище, откъдето не може да се чака помощ, но виждаме, че вече не е така. Гражданите, заедно с магистратите, могат да сложат край на гробищната реформа и плесен. Това не е просто реформа, а революция", заяви още Иванов.

"Има предложения в Народното събрание за това как може да се реформира прокуратурата и българският парламент трябва да има куража да ги обсъди и надявам се най-накрая да вземем решение и да се премине към втори пакет за изменение на Конституцията, с които най-сетне целият този статут на безконтролност на главния прокурор да бъде премахнат".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бивши комунисти НЯМА!
    #4

    Викайте хора от Германия, Румъния, Дания и Чехия за да следят действията на прокуратурата Бойко сам ги покани защо последва затишие след това? Действително ли го иска или пак е ПР за късопаметните?. Мафията сама няма да се реформира, трябва натиск от развити държави доказани в борбата срещу мутри като премиерчето.

  2. StefanK
    #3

    Без справедлив арбитър не можем да намерим откраднатите пари и никакви други реформи - в здравеопазването, образованието, науката и националната сигурност не са възможни!Управляващите нарочно протакат реформата в Съдебната система,за да печелят време до поредните избори и нито един от виновните за аферата КТБ и останалите далавери,да не влезе в затвора. Затова,нека обединим енергията на цялата нация и създадем обща организация на суверена,за да бъдат решени всички най-важни наши житейски проблеми!Щом

  3. marij
    #2

    Цацаров е прокурора на мафията, а не на гражданите! Само факта, че срещу Искров няма повдигнато обвинение, да не говорим за целия управител съвет на БНБ заради КТБ - 4 МИЛИАРДА са изоточени и ще се плащат само от данъкоплатците, а не от гласоподавателите на управляващите, е достатъчно Цацаров да бъде снет от власт и вкаран в затвора! Същото правеха и предишните глани прокурори - Велчев и Филчев - случинаж на мафията. Майката природа да накаже семействата им!

  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.