Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов: Като погледна следващия парламент, си поставям въпроса искам ли да съм в него

73 коментара
Христо Иванов: Като погледна следващия парламент, си поставям въпроса искам ли да съм в него

Нищо не ми харесва в българската политика днес. Ние се докарахме с колективни усилия в ситуация, в която добри опции нямаме. Това коментира съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов в събота пред Дарик радио. 

"Не ми харесва това, че ако отидем на избори сега, има изключително висок риск. Не бива да се заблуждаваме, че следващият парламент не е под огромна заплаха. Не ми харесват и възможностите в този парламент какво може да се направи", каза Иванов.
По думите му ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” се държат така, все едно току що за възникнали.

"Те искат извинение, те раздават морал. Загубиха една година, в която можеха да се дистанцират от всичко предишно. Те в момента изглеждат като програма за защита на свидетели. Появяването на Пеевски на първия ред в парламента е най-очевидният пример за това", коментира Христо Иванов.

Той добави, че тези партии трябва да останат извън изпълнителната власт, "което ни оставя с този неприятен вариант, че ние трябва да се опитваме тази разпаднала се коалиция да я реконструираме". "Нямаме друга опция", посочи съпредседателят на ДБ.

"Ние трябва да намерим онази политическа технология, при която трябва напълно сериозно да се отнесем към загрижеността на "Продължаваме промяната" за това как е възможно да има доверие с ръководството и органите на "Има такъв народ" и същевременно да разбираме, че ние не можем да си позволим да не разговаряме с ИТН, защото това е единственият начин да избегнем избори и да държим ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" извън изпълнителната власт", заяви още Христо Иванов.

Той обясни, че ако третият мандат попадне в "Демократична България", те ще седнат и ще проведат честен разговор с "Продължаваме промяната", за да се опитат да стигнат до една позиция по отношение на това как биха могли да преговарят с "Има такъв народ", която да отговаря на проблема на ПП, но същевременно да се намери начин все пак да се проведе някакъв разговор и да се направи опит мнозинството да бъде реконструирано.

"Не бих се учудил мандатът да отиде при БСП. За нас това ще е предизвикателство, но ние не можем да си позволим да оставим страната без правителство", каза още Иванов.

"Като погледна следващия парламент изобщо си поставям въпроса дали искам да бъда в него, че да разсъждавам за рисковете на една бъдеща кампания. Не просто защото той ще бъде раздробен и поляризиран. Ние ще сме загубили ключово време да подготвим страната за всички кризи, които идват", коментира още Христо Иванов.

По думите му при евентуални нови избори "Демократична България" няма да има по-лош резултат от предишите избори.

"Но човек си казва "искам ли аз да бъда част от това, което се задава, и да нося отговорност за него, при положение, че българският политически елит се е докарал до абсолютна несъстоятелност да взима решения", посочи съпредседателят на ДБ.

Каквото и да направим оттук нататък, ще бъде заредено с рискове, на мнение е Христо Иванов. 

Според него сценарий за еднопартийно правителство в следващия парламент няма. Сценарий за хомогенна коалиция от политически сили, които нямат сериозни различия, няма. Tой обаче е на мнение, че има много високо вероятни сценарии за невъзможни мнозинства аритметично и идеoлогически. "Това е много по-вероятно от всичко останало", посочи той. 

Относно новозавъртялата се тема за кюлчетата и шкафчетата, Иванов коментира: "Отново виждаме, че прокуратурата се държи като част от ПР отдела на ГЕРБ. Отново виждаме, че ГЕРБ си мисли, че може да оцелее политически без да се изчисти и без да се разграничи от това състояние на прокуратурата".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

73 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #73

    Абе ти искаш, ама е по-добре да не си.

  2. The Big Bad Wolf
    #72

    Хахаха, Ице, наистина не е задължително :)

  3. asdasdasd
    #71

    Като погледна държането на Христо Иванов се питам, искам ли да гласувам за човек, който не знае, дали иска да е в парламента.

  4. monitorqe137
    #70

    Ристю и следващия парламент е като приказката за лисицата и киселото грозде - недостъпно и затова не много желано, макар и на думи.

  5. Мислимотор
    #69
    Отговор на коментар #67

    Не е задължително за нас - сеирджиите. За политиците е задължително, освен ако не са в изпълнителната власт. Но на Христо май му писна от простотиите на нашите политичари.

  6. Mimich 06
    #68

    Ма то изобщо не е задължително.

  7. Мислимотор
    #67

    ОПГерб, ДПС и Възраждане се държат като участници в програма за защитени свидетели, а Радев - като подкупен прокурор. Христо е най-точен в анализите, защото не лъже. Останалите партийни лидери биха могли да кажат същото, но предпочитат лъготене. И все пак: Има ли какъв да е реализъм в очакването, че иТ.Н. мога да стават за каквото и да било? Просто трябва да се завърти в НС едно гласуване на кабинет, предложен след преговори между третия поред мандатоносител (логично - ДБ), ПП и БСП. Ако в НС няма достатъчен брой депутати, които приемат програмата на правителството, бидейки със свободна воля и доминираща съвест, следват батаците на/след избори. Ум царува/робува/патки.

  8. Гьорче Петров Н
    #66
    Отговор на коментар #65

    Отплеснах се, простете, исках да кажа, че тогава, когато, Демокрацията веднъж(един единствен път, май) през 1997 година, тогава се казваше ОДС Обединени Демократични Сили, а не сдс, което беше част от, нали.

  9. Гьорче Петров Н
    #65
    Отговор на коментар #64

    Но когато Веднъж, Демокрацията спечели в България, 1997 г., за 4 години ни изстреля в Космоса, ЕС и НАТО, Спаси и Стабилизира България от състояние на Финансов Колапс и Фалит предизвикани от Отмъщението на Червените Лешояди по заръка от Най Високо, Червената Петолъчка(Кремъл, Москва) които и до ден днешен умишлено саботират Европейското Развитие на България и изобщо. Облажват се от Корупцията, а тя си върши работата по Саботажа от само себе си....

  10. Гьорче Петров Н
    #64
    Отговор на коментар #39

    Сега ще потърся в Гугъл, Сашо Александров и Румен Христов дали са живи и съществуват изобщо, ако не са, простете! Кой друг е в СДС, някой знае ли. Аз съдя по информираността ми от "Свободните Медии" в Интернет, БГТВ не гледам, съкън, и така.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.