Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов напомни на Цацаров, че "романът" за излишните военни магистрати е започнат от ВСС

9 коментара
Сн.: БГНЕС

Хващайки се за думите на правосъдния министър Христо Иванов, че "роман може да се напише" за "абсолютно излишните" военни магистрати, главният прокурор Сотир Цацаров отново го захапа, коментирайки саркастично, че искал да си купи този роман. Той напомни, че не Министерският съвет е мястото, откъдето се раздават присъди за военното правораздаване, но странно защо подмина без забележки коментари на премиера Бойко Борисов по темата, направени на същото заседание, на което се изказа Христо Иванов.

По-късно в четвъртък Цацаров смекчи тона и каза на Иванов, че всъщност критичните му коментари били насочени към министъра на отбраната. Христо Иванов пък каза, че не е важно какво той ще напише, а какво Висшият съдебен съвет (ВСС) е написал в своя анализ от 2014 г. за натовареността на военните съдилища – че тя често изкуствено се завишава.

През бТВ той цитира сравнителни данни на ЕС, според които България има най-високия процент брой на прокурори спрямо глава на населението. Страната отделя за съдебната система като цяло над средния за ЕС процент от брутния вътрешен продукт, а за прокуратурата заделяната сума е сред най-високите в рамките на ЕС.

Ние не сме най-богата страна за да харчим пари неефективно, каза Христо Иванов.

От тази гледна точка репликите с романите и всички останали атаки са начин да не се говори за истинските проблеми, посочи той и допълни: Сами по себе си смислени теми за дебат се превръщат в истеричен шум и от това няма полза.

Иначе е вярно, че в МС трябва да сме много внимателни, когато говорим за конкретни дела, ще споделя това с колегите, добави министърът.

Но аз наистина мисля, като приключа със своя кратък опит в българската политика, да напиша книга за това и тогава ще я подаря на г-н Цацаров, заяви Христо Иванов.

Откъде тръгна разправията

Проблемът с магистратите под пагон бе засегнат по инициатива на Борисов на правителственото заседание в сряда заради повдигнатите обвинения срещу генерал Димитър Шивиков, който е обвиняем за престъпно използване на труда на подчинени военнослужещи. Това автоматично доведе до отнемане на допуска му до класифицирана информация, което на свой ред го принуди да подаде рапорт за напускане на армията.

В Карлово бе организирана демонстрация в подкрепа на генерала и редица партии в парламента се застъпиха за него, като подготвиха законодателни промени, свързани с отнемането на секретния допуск.

Премиерът Борисов също се зае с реабилитацията на ген. Шивиков, заявявайки: "С един анонимен сигнал един натовски генерал, един от най-харесваните в НАТО генерали, генерал, който сега заради такъв анонимен сигнал напуска армията… Извинявам се, но не мога да не го коментирам – че отишли няколко негови приятели да му помогнат да си направи ремонт...".

Премиерът се възмути най-вече от военна полиция, която без да информира министър Ненчев е изпратила анонимния сигнал срещу Шивиков във военна прокуратура и тя започнала работа по него. "Да съсипем кариерата на такъв офицер!? Така че аз моля господин министърът да направи всичко необходимо. Разбира се, не можем да с месим на съдебната власт, но каквото може", казва Борисов на Ненчев.

По този повод военният министър Николай Ненчев съобщи, че само за последната година има 2400 обвинения към офицери и войници. От тях 113 от тях са стигнали до съда, а само шестима са осъдени.

Тогава в разговора се намесва правосъдният министър Христо Иванов, който коментира: "Ние поддържаме системата на военното правосъдие, което няма оправдание. Те се чудят как да си създават натовареност, за да оправдават съществуването си. Тормозят хората, включително с билетчета за транспорт, че не били издадени правилно. Роман може да се напише за начина, по който хвърляме обществен ресурс да поддържаме една абсолютно излишна система…"

Цацаров: МС не е органът, който раздава присъди

Ще си купя романа, който Христо Иванов смята да пише за военна прокуратура, коментира главният прокурор пред репортери в четвъртък по време на посещение в НС. Той определи като "противоконституционни" исканията да се закриват военните съдилища и прокуратури.

"Всеки има право на изявления, включително и по отношение съдбата на военните съдилища и военните прокуратури, но не бива да забравяме, че решаващите органи в една демократична държава не са органите на изпълнителната власт и място, откъдето се раздават присъди и се отчита работата на органите на военното правораздаване въобще не е Министерският съвет", каза Цацаров.

МС наистина не е мястото, където се решават дела. В същото време точно МС и Народното събрание са местата, където трябва да се обсъжда евентуалното закриване на военните съдилища и прокуратури, тъй като това е възможно само с промяна в конституцията.

ВСС сам прозря необходимостта от съкращаване на военни съдилища

Още в края на 2013 г. анализ на Mediapool показа абсолютната несъстоятелност на сегашната система на военното правораздаване. Към онзи момент в системата работеха точно толкова военни съдии, прокурори и следователи, колкото са били и когато армията е била над 100 000 души. Разликата е, че сега съставът на въоръжените сили без чиновниците е около 34 000 души. Останали без никаква работа, военните магистрати прибягваха до всякакви трикове, за да оправдаят заплатите си между 3-4 хиляди лева. Така те манипулираха минималния си брой дела, което бе най-видимо в пловдивската военна прокуратура.

Статистиката обаче показваше, че те рядко се занимават с повече от 10-15 сериозни дела година, но взимат същите заплати като цивилните магистрати, които гледат по над 250 дела на година.

Поради тази причина ВСС започна да обсъжда съкращаването на военните съдилища и прокуратури. Предложението беше за премахването на тези институции в Плевен, Варна и Сливен. В крайна сметка след настояването на Сотир Цацаров бяха съкратени само тези в Плевен и Варна. За Сливен кадровиците на Темида решиха, че ще "преценяват после". Вече близо две години те продължават да "преценяват".

Изгубени в статистиката на военния съд

Главният прокурор атакува и военния министър Николай Ненчев:"Изнесените данни за хилядите военнослужещи, които са обвинени, категорично не отговорят на истината. Съветвам министъра на отбраната да потърси съответната статистика или дори да се справи с няколко интернет страници на органи на съдебната власт".

Ненчев няма как да прочете доклада на прокуратурата за 2014 г., защото документът все още не е качен на страницата на прокуратурата. В същото време министърът наистина греши грубо, защото осъдените военнослужещи през 2014 г. са точно 113 души, а не шестима, сочи докладът на Военно-апелативния съд. Докладът на съда обаче показва и безсмислието на системата на военните съдилища. До втората военна инстанция са достигнали едва 91 дела през миналата година, което показва как да една значителна група магистрати на практика нищо не вършат.

По-късно през деня от прокуратурата предоставиха и статистика, според която м.г. са повдигнати обвинения на 157 военнослужещи, на съд са предадени 129, а броят на осъдените е 98. Така се получи и разминаване със статистиката на Военно-апелативния съд, което направи кашата още по-гъста.

Следователят и прокурорът полковници заслужават уважение

На самото заседание на ВСС главният прокурор го удари на чест и пагон обяснявайки, че така се обиждат достойни магистрати с висок чин. Той уточни, че коментарите му са били насочени основно към военния, а не към правосъдния министър.

"Подобни изказвания тежко засягат авторитета на военните съдии и прокурори, правят се недопустими внушения. Те също носят пагони и са офицери. Следователят по делото (срещу ген. Шивиков) е полковник, прокурорът също е полковник, двамата имат и юридическо образование. Те заслужават уважение. Те са подложени на същия натиск, този тон е недопустим. Дали от некомпетентност, дали от злонамереност или нещо друго министър Ненчев прави тези коментари. Разбираем е за мен опитът да влезете в тона на премиера, но не разбирам опитът да влезете в тона на Ненчев, различни сте. Да си казваме нещата в очите, а не през медиите", призова Цацаров.

Правосъдният министър обясни, че е имал предвид военна полиция, а не военните магистрати и се съгласи с Цацаров, че заседания на МС не са място за коментар на конкретни дела. Той обеща да обърне внимание на колегите си от кабинета, когато става дума за висящи производства. Самият той също си взимал бележка.

Сотир Цацаров за Шивиков: И достойните генерали плащат за ремонта на дома си

По повод коментарите, че става дума за достоен офицер като ген. Шивиков, Сотир Цацаров заяви, че и достойните генерали плащат за ремонта на жилището си. "Ако прокуратурата, когато е сигнализирана по съответния начин, не започне проверка, защото става дума за достоен офицер, тогава някой ще каже защо го прикриват. Делото може да не е свързано само с един апартамент", лаконично каза главният прокурор, без да дава повече подробности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Manolov
    #9

    Поредното оливане на г-н Гл. Прокурор! Всички факти от изказването на Хр.Иванов,както и от предишни доклади и анализи,са абсолютно точни и недвусмислено доказват наличието на военни търтеи-магистрати.Цацаров защо не коментира фактите и сравнителната статистика спрямо другите страни,а се нахвърля срещу един от най-читавите министри? Цацаров НЕ ИСКА истинска съдебна реформа,още по-малко пък такава в прокуратурата! Неясни поне за мене,обаче,остават два въпроса: Каква е тази топла връзка на Цацаров със сараите и от какво точно Борисов го е страх,та така им се слага?

  2. Безгръбначно мекотело може ли да бъде обвинител N°1 ???

  3. Седмаков
    #7

    Не знам дали правосъдният министър е прав, но Цацаров е дебел и САМО ДЕБЕЛ!

  4. Apostol
    #6

    Цацаров и Ненчев са състуденти. Дали пък Цацаров, който е винаги в удобна позиция не таи някаква завист към Ненчев от младежките години?

  5. Apostol
    #5

    Необяснимо е как един човек, претендиращ за юрист, като Христо Иванов, разбира под военно правораздаване не военните прокурори и съдии, а военните полицаи. Тежко на държава, в която полицията започне да правораздава! Май някои това сънуват. И повече яростни полицайки, като онази от "Белия автобус" и от "Орландовци"!

  6. От Драгалевци
    #4

    Официално: прокуратурата направи Николай Ненчев смешен:
    - По повод на изявления на министъра на отбраната, направена на заседанието на Министерски съвет вчера - 17 юни 2015 г. и разпространени в средствата за масова информация, Пресцентърът на Прокуратурата на Република България съобщава следното:

    Според министър Николай Ненчев „повдигнати са 2400 обвинения към офицери и войници за последната година. Само 113 от тях са стигнали до съда, а само шестима са осъдени. Тоест, ние ангажираме тези хора

  7. Boriana Boneva
    #3

    нагаждач

  8. Oanis
    #2

    Г-н Министър, поискайте от г-н Цацаров криминалният роман КТБ, защото той е един от практическите автори.

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    "...Mediapool показа абсолютната несъстоятелност на сегашната система на военното правораздаване. Към онзи момент в системата работеха точно толкова военни съдии, прокурори и следователи, колкото са били и когато армията е била над 100 000 души. Разликата е, че сега съставът на въоръжените сили без чиновниците е около 34 000 души. Останали без никаква работа, военните магистрати прибягваха до всякакви трикове, за да оправдаят заплатите си между 3-4 хиляди лева. Така те манипулираха минималния си

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.