Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов обяви срок за реорганизация на ВСС до лятото

Вицепремиерът Кунева призова съдебните кадровици да не се държат в "аутистко положение"

4 коментара
Христо Иванов и Меглена Кунева. Снимка: БГНЕС

Реорганизацията на Висшия съдебен съвет (ВСС) и инспектората към него, включително и чрез конституционни промени, трябва да бъде реализирана до лятото на т.г., когато се очаква следващият устен доклад на Европейската комисия (ЕК) до Съвета на Европа.

Дотогава трябва да се случат и вече заявените от главния прокурор Сотир Цацаров намерения за въвеждане на нов организационен модел на държавното обвинение, включващ неговата децентрализация.

Такъв срок за изпълнение на основните приоритети в актуализираната Стратегия за съдебна реформа си поставя правосъдният министър Христо Иванов в своя официална позиция по заключенията на ЕК от последния ѝ мониторингов доклад за България, огласен в сряда.

Освен това Иванов посочва като неотложен ангажимент на правителството и управляващото мнозинство в парламента да приемат и промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), насочени срещу решаването на хроничните проблеми в области като кариерното развитие, интегритета, натовареността и мотивацията на магистратите.

Правосъдният министър уточнява, че изпълнението на тези основни задачи през оставащите месеци до лятото "зависи от най-сериозното предизвикателство, което докладът отправя към нас: промяната в политическата ни култура".

В отговор на поредните сериозни критики от Брюксел за яловата борба с корупцията и организираната престъпност у нас, министърът се обявява за "създаване на автономни и ефективни органи за борба срещу корупцията по високите етажи на властта чрез създаване на обновена институционална рамка за деклариране и задълбочена проверка на имущество и конфликт на интереси и на специализирана институция за разследване на корупцията в държавното управление".

Както Mediapool писа преди ден, тази препоръка е един от основните акценти и на авторите на доклада, в който за пореден път беше посочено, че антикорупционните действия на българските управляващи са хаотични, неефективни, а в случая със звеното към Министерския съвет БОРКОР - и неразбираеми за Европа.

Христо Иванов оценява заключенията на ЕК като обективни, признавайки, че "страната ни продължава да изостава от стандартите на ЕС в областта на правосъдието, върховенството на закона, защитата правата на човека и установяването на свободно от корупция управление".

Отбелязва и, че "особено ценим констатацията, че правителството е започнало да нарича проблемите с техните имена и в лицето на актуализираната Стратегия за съдебна реформа има детайлен план за излизане от така подробно описаната в доклада стагнация".

Той обаче се въздържа от приповдигнатия тон, с който зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов коментира "кредитът на доверие", който Брюксел давал на "днешното стабилно управление".

Иванов предпочита да предупреди, че "този доклад може да бъде единствено повод за сериозен размисъл и преоценка на досегашни политики и практики от всички институции, имащи отношение към правосъдието и борбата с престъпността и корупцията".

"Важно е неговият тон на въздържание от по-обхватни обобщения да бъде разбран правилно: той ни най-малко не е повод за самоуспокоение. Напротив, става дума за кредит на доверие, който партньорите ни от ЕС, а и собственото ни общество, "отпускат" при много кратък срок и висока политическа лихва", обобщава правосъдният министър в позицията си по доклада.

Междувременно вицепремиерът по европейските политики Меглена Кунева даде пресконференция в Министерския съвет (МС), на която подробно преразказа съдържанието на доклада, подчертавайки, че основните критики на Европа са насочени срещу дейността на Висшия съдебен съвет.

Помолена да коментира евентуалната реакция на съвета по този повод, тя призова състава на съвета да не се държи "като някакъв аутсайдер" и да излезе от "аутисткото положение", в което не вижда никакви проблеми в собствените си решения.

"По признаването на отговорността ще ги познаете", лаконично добави Кунева.

"Бих искала да го кажа, но не го казвам, защото надали ще се приеме като разумен аргумент от нашите външни партньори: който не работи, не греши", отговори ѝ задочно представляващият ВСС Соня Найденова, която по същото време бе запитана от журналисти дали с колегите ѝ обмислят да подадат оставки.

"Най-напред трябва да изградим инфраструктурата за независимост и да видим дали това ще даде добри плодове. Смяната на едни хора с други не е панацея", заяви в МС пък Кунева в отговор на въпрос дали настоящите кадровици в съдебната власт трябва да бъдат подменени покрай реорганизацията на съвета.

"Сигналът към магистратите е много ясен, законът се прилага с вяра, строгост, иначе това не е магистратура и това не са магистрати", продължи Кунева.

Подобно на Иванов вицепремиерът акцентира върху констатациите на ЕК, че борбата с корупцията и организираната престъпност е неефективна, заявявайки, че са необходими "спешни законодателни мерки за борба с корупцията".

"Единствената валута в политиката е доверието. Друга няма. Ако тя е с ниска стойност, ние не можем да влезем в нормален диалог с останалите страни-членки на ЕС. Този доклад дава шанс на България, но догодина няма да е така. Докладът е абсолютно ясен. Ако някой има колебание и не е разбрал посланията от доклада, ние ще ги обясним", обобщи вицепремиерът, отбелязвайки, че мониторингът върху България по отношение на корупцията и организираната престъпност "никога няма да спре".

Основна мишена на критиките в новия евродоклад стана ВСС, който бе посочен като фактора за неслучването на съдебната реформа у нас. Освен това Брюксел разкритикува за пореден път разследващите за липсата на разкрити и доказани в съда случаи на корумпирани висши държавни чиновници, както и за неефективната борба с организираната престъпност. Акцент беше поставен върху зачестилите показни убийства, натискът над свидетели и изчезването на осъдени престъпници преди да бъдат вкарани в затвора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. teraflop
    #4

    До лятото.После следва лятна ваканция до Октомври.И изобщо трай коньо за зелена слама.

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  3. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    A kakво мислят Пеевски и КО!?

  4. BLM
    #1

    Соня Найденова: "Бих искала да го кажа, но не го казвам (?!?) ... който не работи, не греши". Интересно, ако някой хирург й направи операция на този принцип!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.