Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов: Отпорът срещу реформата показва липса на мисъл за бъдещето

Предложенията за промяна на съдебната система възпроизвеждат международни стандарти

7 коментара
Министърът на правосъдието Христо Иванов. БГНЕС

Министърът на правосъдието Христо Иванов заяви, че предложенията за промяна на съдебната система възпроизвеждат международни стандарти и са в отговор на решения на Европейски съд по правата на човека и препоръки на Венецианската комисия.

"Няма съдебна система, която да не разчита и на гражданите. Без помощта им, като свидетели, тя е безсилна", коментира министърът в събота пред Нова телевизия.

"Времето ми е малко, за да добутам колкото се може по-далече съдебната реформа. По-правилно е да се каже цялостна модернизация на съдебната система”, заяви той.

По думите му реформата се състои в мащабна реорганизация на всички ключови елементи от съдебната власт. "С промените в Закона за съдебната власт ние реорганизираме модела на управление. Повишаваме участието на редовите съдии, прокурори и следователи в процеса на взимане на решение. Променяме и всички ключови контролни механизми. Въвеждаме сериозни проверки за почтеност, които ще бъдат периодични”, обясни още Иванов.

В петък той представи проекта за нов съдебен закон, след като по-рано тази седмица в парламента бяха внесени предложенията за промени в конституцията, които да обезпечат реформирането на Висшия съдебен съвет (ВСС). За приемането на конституционните поправки са необходими гласовете на поне 160 народни представители, а към момента те са подкрепени едва от 132-ма депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и Български демократичен център. Против са не само опозиционните БСП и ДПС, но и участващата в управлението партия АБВ.

Надявам се, че виждайки целият пакет - промените в конституцията плюс Закона за съдебната власт - народните представители ще осъзнаят, че тези текстове трябва да се подкрепят, каза Христо Иванов.

По-рано лидерът на БСП Михаил Миков заяви пред Нова тв, че БСП няма да подкрепи промените в конституцията, защото те ще забавят правораздаването. "Няма никакви гаранция, че магистратите ще станат по-почтени, процесът ще стане по-бърз и ще има по-малко корупция в съдебната власт. Има обаче достатъчно гаранции, че политическият контрол върху ВСС ще се утвърди в посока на днешните управляващи. Ето затова няма да подкрепим конституцията”, каза Миков.

Христо Иванов напомни, че разделянето на ВСС е първата мярка от стратегията за съдебна реформа, която БСП подкрепи в парламента. "Не мога да разбера как хем се подкрепя, хем после не са съгласни”, коментира той позицията на социалистите.

Министърът коментира, че не би де притеснил на подкрепа от която и да е парламентарна група, включително и на тази на ДПС.

"Моята цел не е да отмествам един или друг, не мисля, че партията ДПС или други партии имат позиции в съдебната система, но различни лобита имат позиции", каза Иванов, попитан дали целта на цялата реформа не е да загуби ДПС позициите си в съдебната власт.

Той подчерта, че се променят контролните механизми, като се въвеждат сериозни проверки за почтеност.

Всеки магистрат ще дава много по-сериозна декларация за имоти и връзки, като ще има и кой да я анализира. В края на третата година той ще мине сериозна проверка на банковите сметки, негови и на семейството му, начина на живот и т.н., каза Иванов.

В отговор на въпрос той обясни, че с тези проверки ще се занимава специален отдел към инспектората към Висшия съдебен съвет.

"Работим по стартирането на проект със Световната банка, за да изработим цялостната методология, специален софтуер, който да прави анализ на данните. Това е правено в редица държави и е дало резултат. Не говорим за измислени в България неща. Ако успеем да реализираме този модел, ние ще имаме сериозна преграда пред хората, които злоупотребяват”, поясни Христо Иванов.

Той подчерта, че целта на пакета от промени е дългосрочно да се сменят механизмите, по които се управлява съдебната власт, а действията на опозицията в момента показват липса на мисъл за бъдещето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радо Казаков
    #7

    Когато става дума за неща измислени от други нации и работещи при тях не означава, че те могат механично да се приложат и у нас. Много важно е да можем да осмисляме и разбираме тези идеи, решения и механизми за организация и управление на отделните власти, за да можем да измисляме след това с какво и как да ги прилагаме успешно и в България. Явно още не сме стигнали нужната зрялост като общество, която да ни позволява да постигаме съгласие за основополагащи промени както в съдебната власт, така и в организацията на цялата държава.

  2. Kiril Manolov
    #6

    Драги Сомов,не знам до колко сте запознат с проекто-закона са изменение на ЗСВ,но исканият от вас граждански контрол не може да се формулира директно в закона. Има много начини да се проявява гражданска активност,но лошото е,че май вече сме се примирили с повсеместното потъпкване на законите. А да си против реформата чисто политически,както каза Алиосман Имамов,или защото водела до овладяване на Съдебната система от управляващите,както каза Миков,си е чиста 100 % демагогия и мафиотски интерес!Нали не мислите,че е случайно точно ДПС и БСП да са против? Много жалко,ако проекта на Христо и екипа му не мине или безобразно се осакати!

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  4. Ганьо Сомов
    #4

    "Няма съдебна система, която да не разчита и на гражданите. Без помощта им, като свидетели, тя е безсилна". – това е ключовия елемент на всяка реформа!

    В момента именно гражданите са изключени от упражняването на граждански контрол и инициативи над властта.
    – Изборният закон се сменя преди всяко преразпределение на властта, като всеки път става възможно възпроизвеждането на все по-нови корупционни практики, с които се подменя вота на гражданите.
    – Практически е отнета възможността за допитване

  5. Доналд Дък
    #3

    Борбата за изменяне на статуквото на обикновения българин ще бъде епична. Вътрешните врагове на народа ни държат да се запази съществуващата печална действителност. Те са като търтейте в пчелния кошер след оплождането на пчелната майка. Те се стремят да направят едно смешно подобие на "пазарно общество" и да внушат на хората, че това е КАПИТАЛИЗЪМА.

  6. Е-мил
    #2

    Коя реформа?? http://glasove.com/interviuta/52109-za-opornite-tochki-na-sydebnata-imitaciq

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    По добре не мога да го кажа!
    Още през 2014г. " ББ заяви в прав тон, че едно от по-по-най-важните условия за измъкването на България от свърхтежката криза - необходимата, неотложна и неизбежна реформа на съдебната система изобщо не е негов приоритет?!"
    .... И сред тези безумно опасни причини една от най-главните е свързана със Съдебната система, която е конструирана така че да демонстрира тотален отказ от правосъдие и да позволи осъществяването на ключовата задача на откраднатия от обществото ни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.