Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов: Предлагаме най-амбициозната съдебна реформа

4 коментара
Христо Иванов по време на петъчната пресконференция, сн. БГНЕС

"Предлагаме най-амбициозната съдебна реформа във всички нейни аспекти. Това е цялостен пакет, координирана визия как да изглежда системата", обяви правосъдният министър Христо Иванов в петък, няколко часа, след като ръководената от него институция публикува проекта за нов Закон за съдебната власт.

Той обяви, че е готов да отстъпи от идеи само след представяне на аргументи срещу тях по същество. "Призовавам към дебат", каза министърът.

Иванов обобщи основните въпроси, за които този законопроект предлага решения - довършване реформата в модела на ВСС, реформиране на управлението на съдилищата, увеличаване на съдийското самоуправление, сериозна реформа на кариерния процес, начина на атестиране и реформа на командироването.

Законопроектът залага на пълна демократизация на управлението на съда, разхлабване на примката на началниците в прокуратурата върху редовите обвинители, много по-голяма отчетност за тримата големи в съдебната система и несъвместимост между членството в тайни организации и работата в системата.

В него намират място всички идеи от аплодираната от Брюксел стратегия за съдебна реформа, която Народното събрание гласува с огромно мнозинство в края на миналата година.

Ако той бъде приет, главният прокурор и двамата шефове на върховните съдилища ще могат да бъдат отстранявани за служебни гафове. В момента те са напълно недосегаеми заради закона и конюнктурата в съдебната власт. Това предложение напълно се вписва в радикалната визия на проекта, който прави огромна крачка напред към демократизация на управлението на съдилищата, намалявайки властта на съдебните началници.

"Въвеждаме сериозна и реално ефективна машинария за проверки на почтеност. С тези предложения отговаряме на огромна част на натрупаните международни препоръки на Европейската комисия, Парламентарната асамблея на съвета на Европа, Венецианската комисия", каза още министърът.

Той предположи, че до месец текстовете ще бъдат внесени в правителството. "Ще поканя всички заинтересовани лица, представители на институции и граждани за дебат", каза Христо Иванов. Министерството ще организира тематични дискусии по всяка една сфера, която промените засягат.

Министърът обясни, че законопроектът е плод на работата на политическото ръководство на Министерството на правосъдието и за това не бива да има никакви спекулации.

"Смятаме, че този законопроект ще бъде стъпка към излизане на България от мониторинга на ПАСЕ и на Европейската комисия. Водим усилени разговори със Световната банка, която ще ни партнира за финансиране в много от тези области на реформата", каза министърът.

Световната банка трябва да осигури финансирането на специализирания софтуер, който ще прави проверките за почтеност на магистратите.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Roksana Arsenieva
    #4

    Почуди се властта каква проформа наново да измисли че , да измами ЕС .Това е проформа реформа , както на вас така и на нас ни е ясно че , не искате да се извърши никаква реформа защото това значи за всички затвор.ЕС ДА ВИ ПОДЕСЕТЯ ИСКАТ РАДИКАЛНА a , НЕ КОЗМЕТИЧНА СЪДЕБНА РЕФОРМА ОТ КОЯТО ,НЕ ДА СЕ УКРИЯТ,ПРЕДПАЗЯТ ПРЕСТЪПНИЦИТЕ ОТ ВЛАСТТА ОТ ЗАТВОР И КОНФИСКАЦИЯ. -

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. Ганьо Сомов
    #2

    В самото начало говорейки ни за нуждата от реформа в правосъдната ни система, Хр. Иванов бе по сдържан. Обяснявайки ни, че всички промени трябва да стават поетапно, за да нямат обратния ефект на смисъла от самите тях. Сега ни представя твърде амбициозна програма, при това, когато е налице огромна съпротива, срещу каквито и да е било промени. Еми няма как да стане с такъв самоотвержен подход! За какво всъщност става на въпрос с тази амбиция? Да не би за поредната съдебна демагогия ...

  4. Oanis
    #1

    Моника Маковей се произнесе много ясно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.