Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов: Решението на кризите е в рестарт на парламентарната демокрация

48 коментара
Христо Иванов, сн. БГНЕС

Целта на "Демократична България" е рестарт на парламентарната демокрация, за да бъдат решени кризите в законодателната, изпълнителната и съдебната власти, и ще разговаря за това с всички парламентарни партии, без "Възраждане", заяви съпредседателят на дясната коалиция Христо Иванов в интервю за българското издание на "Дойче веле", публикувано в неделя.

Именно затова, според него е необходимо създаването на редовно правителство, което да предложи цялостна програма от мерки, която да възстанови институциите на парламентарната република.

"В момента всички те са в криза: законодателната, изпълнителната и съдебната власт. В криза са службите, в криза са регулаторите. И всъщност задачата на този парламент - при положение, че бъде излъчена изпълнителна власт - е да използва това време, за да рестартира всички тези елементи на парламентарната република. Тоест, да бъде направена конституционната реформа като върхова изява, а заедно с това да се проведе поредица от други реформи, свързани както със статута на службите, така и с партийното финансиране", заяви той.

По думите му в парламента се очертава минимален консенсус в посока преструктурирането на ВСС, така че да се гарантира структурната независимост на българския съд и да се преформатира кадровият орган, който управлява прокуратурата, за д се гарантира публичността и ефективността на прокуратурата.

"Втората позиция е премахването на функцията на главния прокурор като център на власт. В зависимост от това как ще се осъществи консенсусът ни, може тази позиция да се премахне изцяло или да бъде максимално лишена от всички онези правомощия и йерархично функциониране, породили настоящата система, в която главният прокурор концентрира у себе редица формални и неформални лостове на влияние, превърнали го в параполитически играч", обясни съпредседателят на "Демократична България".

Според него е необходимо въвеждането на пряката конституционна жалба, както и преосмисляне на модела на служебните управления, така че занапред да не се допуска възникването на такъв квази президентски режим.

"Ние трябва да разбираме, че в момента политически се намираме в криза на парламентарната република. Тази криза започна заради високите нива на корупция, които предизвикаха големи публични сътресения. Тя се изрази в политическо разделение и блокаж и така доведе до президентски управления по един всъщност непредвиден в Конституцията модел. Така че, за да решим политическата криза, ние трябва да отстраним дефицитите в политическия модел на управление на парламентарната република", посочи Христо Иванов.

Според него трябва да се преразгледа Изборният кодекс, за да има доверие в гласуването, както и да се допълни статутът на регулаторите, така че да се гарантира висок интегритет и професионализъм на екипите им.

"Всичко това е де факто един мини политически преход, един институционален преход, насочен към това България да се рестартира и модернизира, за да се изчисти от корупцията моделът на парламентарната република, който имаме. Без това ние не можем да решим политическия проблем. Това налага търсенето на възможност за разговор с широк периметър политически сили, така че това усилие да интегрира широки обществени слоеве. На практика става дума за предоговаряне на ключови параметри от обществения договор в България", коментира Иванов.

По думите му за постигането на този рестарт е необходимо да се седне на една маса с максимално широко представени слоеве от българското общество през партиите, представени в парламента. "То не е просто аритметичен проблем на събиране на гласове, без които това не може да се случи. Не. Става дума за устойчивостта на това наше усилие", аргументира се той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stixxx
    #48

    Прав си Ицо, имаме нужда от рестарт на демокрацията. Но с едно цялостно измитане на парламента включително и на твоята мазна персона

  2. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #47
  3. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #46
  4. Мислимотор
    #45

    Турците са измъдрили хубав лаф за българите, с които имат многовековен опит: „Искам да имам втория акъл на българина”. Най-новата история роди родната му версия: „За българите денят за размисъл е на другия ден след избори”.

    Дори когато ни се падне редкият късмет да имаме водачи, които рискуват спокойствие и сигурност, за да градят държава въпреки българските глАви, тия последните не пропускат да им попречат. 2001 – избират бай Симо Цара, той ги граби и залага при кремълските мафиоти, глАвите

  5. Dora Apostolova
    #44
    Отговор на коментар #42

    Отде си мислиш, че като не живея в страната, не контактувам с хората? Ами не живеем в 18 век на Вл Илич. Улянов,бре, живеем в 21 ви век!
    И защо си мислиш, че аз познавам България по малко от теб, след като не живея в нея постоянно? Требва да си много ла ла ла , за да си мислиш така. -:)))
    Аз съм специалист, достатъчно е да прочета новината и мога да си направя извода с логично мислене и непременно го правя през призмата на РАЗВИТИЯ ОПИТ НА ЕВРОПА , който познавам добре. Той е гаранта ,че знам повече

  6. Коментарът е изтрит в 02:01 на 5 юни 2023 от автора.
    #43
  7. Rolo Tomassi
    #42
    Отговор на коментар #34

    Апостолова, хайде прави я най-накрая тази твоя партия, че от това което пишеш, човек остава с впечатление за липса на правилен избор, ако се наложи да гласуваме пак. Ако искаш обаче да си идеолог и водач като В.И.Улянов (РСДРП), ще трябва да дойдеш тук на терен. "Революция" не се ръководи от Финландия - дори Ленин се е прибрал от там, защото не може да бъде осъществено дистанционно. Когато човек не живее в страната, сред хората и не контактува с тях постоянно, не би могъл да знае истинските им проблеми, притеснения и недостатъци.

  8. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #41
  9. Dora Apostolova
    #40
    Отговор на коментар #37

    Стоянов, да не мислиш, че Христо е работил за електората на ДБ?Ако мислиш така дълбоко се мамиш!
    Христо е раболепен слуга на олигарсите на коалиция ДБ- Костов, Прокопиев и компания в неговата партия ДСБ, те дърпат конците на Христо. За тях е важно и на всяка цена да участват в правителството :
    1) за да набарат от 12 те милиарда евро, които ЕС дава на България от "Плана за възстановяване"
    2) да им осигурят ИМУНИТЕТ за да не може правосъдието да ги пипне.

    Същите са и двамата свети свети братя

  10. Обектив
    #39

    Браво, Ице ! Дерзайте ! България е Европейска многопартийна парламентарна република, а не Евразийска авторитарна колония ала' Лукашенко. С дружни сили и бързи стъпки напред към Шенген, Еврозоната и по-тясна интеграция с демократичния циеилизован ЕС ! Успех !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.