Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов: Управляващите търсят с кого да си измият ръцете и да спасят Цацаров

Ако някой трябва да си подава оставката, това е главният прокурор

19 коментара
Христо Иванов

В акт на върхово безочие управляващите търсят с кого да си измият ръцете за доклада на Европейската комисия и да спасят Цацаров. Това написа бившият министър на правосъдието Христо Иванов във Фейсбук малко след като ГЕРБ поискаха Висшият съдебен съвет да се саморазпусне и обвиниха Иванов за съдебната реформа.

Публикуваме мнението му без редакторска намеса:

В акт на върхово безочие управляващите търсят с кого да си измият ръцете за доклада на Европейската комисия и да спасят Цацаров

Очевидно не са успели да постигнат достатъчно редакции в текста и се провалиха в опита с предварителното му манипулативно представяне за позитивен в кореспонденция на БТА, разтръбена от БНТ и Пеевските бухалки (Труд: "Брюксел нежно ни критикува”). И сега очевидно трябва да се посочат виновните. Това са ВСС (и конкретно тези, които правят скандали в него, като се обаждат) и предходният министър на правосъдието (т.е. аз). Сценката се разиграва преди обявяването на доклада утре, за да не се стигне изобщо до неговото прочитане.

Защото ако го прочетем, ще видим следното. ВСС е критикуван за действията на Цацаровото мнозинство. Действията на реформисткото малцинство получават очевидна подкрепа, безпрецедентна за такъв документ.

ЕК критикува онези, които се съпротивляваха на проверките по скандала Чаналова-Янева, които опитваха да използват дисциплинарни производства, за да запушат устата на опозицията в съда, които замазваха ситуацията в Софийски градски съд, които години наред се правеха на неразбрали за проблемите на софтуера за случайното разпределение и после отказаха твърдо да се провери кой се е възползвал от неговата незащитеност: това е мнозинството, водено от г-н Цацаров.

Малкото похвали са свързани с работата на малцинството (опозицията на Цацаров, водена от Калин Калпакчиев и Лозан Панов): ЕК изрично хвали съдиите, които са подкрепили реформата (Цацаров и мнозинството бяха против с всички средства) и които са набрали смелост да говорят за проблемите (разбирай "правят скандали и показват смс-ите на премиера”). Очевидно, онези, които във ВСС водиха трудна борба ("скандали") срещу всички критикувани от ЕК (без)действия на мнозинството, получават подкрепата на ЕК. На тези хора трябва да се изкаже огромна благодарност, а не да им се искат оставките.

Другата област на тежки критики е работата на прокуратурата. Когато в средата на мандата на Сотир Цацаров ЕК иска международен одит на прокуратурата (нещо, срещу което той се бори със зъби и нокти при съставянето на Стратегията за съдебна реформа), това е най-близката до неговото бламиране позиция, която Комисията може да си позволи без да организира военна операция в България.

Общото в критиките към мнозинството във ВСС и към прокуратурата е персоната на Сотир Цацаров. Явно в ролята на персоналнен гарант за това, че в България няма да има реална борба с корупцията като в Румъния (какъв ужас, нали!). Ако някой трябва да си подава оставката, това е той.

Кризата със съдебната реформа се случва заради отказа на Народното събрание да пристъпи към реформа на прокуратурата и да ограничи безконтролността на главния прокурор. Нещо, което става достатъчно ясно и от доклада на ЕК. Вместо това и днес парламентът доказва, че ние живеем в прокурорска република и поради това мнозинството се опитва да спаси тази основна за конструкцията на олигархичния ни режим фигура.

Колкото до критиката към мен – сред малкото позитиви в доклада на ЕК са изработената от моя екип Стратегия, подробно и позитивно описаните основни положения от нашия ЗИД на ЗСВ, настоятелността ми да инициирам дисциплинарни производства пред ВСС и да обжалвам отказите му за образуване, да искам проверки по скандалите, въпреки съпротивата на Цацаровото мнозинство, винаги подкрепено от пропагандната машина на Пеевски. Привеждането на ЗИДЗСВ към измененията в Конституцията е въпрос на двудневно редактиране на готовия законопроект.

ГПК и НПК изобщо не са във фокуса на ЕК. Министерството на правосъдието изработи по няколко изменения в ГПК и НПК в области, за които има ясна необходимост. Отвъд това, призивите за някаква мащабна промяна в практически чисто новите ГПК и НПК никога не бяха подкрепени от конкретна концепция и целяха единствено да се подмени реформата на ВСС с нещо (каквото и да било!) друго, без да се държи сметка, че отново може да доведе до накърняване на човешките права и справедливия процес.

Не допуснах да се правят авантюри с процесуалните ни кодекси. Да обясня само с един пример – как точно и в чий интерес ще премахваме формализма на НПК без да сме реформирали прокуратурата и да сме я подчинили на върховенството на правото?!

Няма да се получи замазването.

Уважаеми г-н премиер, уважаеми депутати от мнозинството, или реформирайте из основи прокуратурата и премахнете безконтролността на главния прокурор, включително с нови изменения в конституцията, или се гответе за процедура по чл. 7. Този доклад достигна максимума на онова, което ЕК може да направи в рамките на мониторинга и с подобни куци сценки няма да промените фактите. А те са очевидни за все повече хора в България!

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanyo Tenev
    #19

    1.Народното събрание да избере комисия, която да съпостави констатациите на докладите на ЕК до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка от 22 януари 2014 г.и 28 януари 2015 г., с тези в доклада от 27 януари 2016 г.
    Резултатите от дейността на комисията да бъдат изпратени на ВСС за снемане имунитета на висшите магистрати, виновни за състоянието на съдебната система и образуване срещу тях на досъдебни производства.
    2.Народното събрание

  2. ирис
    #18

    Още един читав човек,който машината КОЙГЕРБ се опитва да окаля,да ама не,народа взе да поумнява

  3. безпартийна
    #17

    ГЕРБ и остатъчния РБ първо циментираха (с ДПС и АБВ) ТОЗИ ВСС и безконтролността на главния прокуров, сега ни замазват очите с разни декларацийки без правна стойност. Общото между скандалите във ВСС и огромния скандал, че прокуратурата не си върши работата и личността на главния прокурор. Реален отговор на унищожителния доклад на ЕК е НОВИ промени в Конституцията относно мандатността на ВСС и отчетност на прокуратурата пред парламента.

  4. SILENCE
    #16
  5. Nikola Nikolov
    #15

    Силата на изказването, направено от г-н Христо Иванов, е равностойна на силата на изказването, което направи Негова чест Съдия Лозан Панов!!!Стряскащото е, че и двамата не ни представят нещо революционно - просто съобщават ИСТИНАТА И ФАКТИТЕ! А ние...изпадаме във възхищение и потрес!Точно заради това е не само стряскащо, но е даже жалко и трагично - системно и методично ни принудиха да възприемаме истината, като нещо извънредно???!!! Лешоядите и кърлежите от миналото, в блатото, наречено "държава"

  6. Валентин Брайков
    #14

    РЕФОРМАТА НЕ ЩЕ ЕКЗАРХ, ИСКА КАРАДЖАТА!

  7. Мара Подробна
    #13

    ХРИСТО ИВАНОВ ЗА ПРЕЗИДЕНТ! Вместо киселите зелки, които помпиерът ще извади от кацата си.

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #12

    Радан Кънев преди 3 мин. : Искането за независима външна оценка на прокуратурата (освен че е очевидно основателно) е еднозначно снемане на доверието към Цацаров. Констатацията, че конституционните промени не дават възможност за повече отчетност на прокуратурата, е ясна негативна оценка за мнозинството ГЕРБ/БСП/ДПС/АБВ, което прецака конституционните промени.

  9. Милостипросим
    #11

    А говорител на БСП издаде ролята на БСП (и патравия ѝ клонинг АБВ) и псевдопатриотите в блокирането на съдебната реформа: да дават гръб на правителството да неглижира препоръките на ЕК, Венецианската комисия и пр. авторитетни органи на организации, в които България членува.

  10. Милостипросим
    #10

    Издаде Гламчев четата: планът Ъ е ВСС все пак да не си подаде оставката, а да изкара мандата. А грабчовците да си забодат на ревера значката, че са поискали тази оставка. Жалки хистерически гърчове. Ако искат ВСС да бъде сериозно бламиран и блокиран, да отзоват председателката на ВСС (министърката Е.Захариева) и своите кандидатури във ВСС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.