Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хроничното недоспиване на служителите в САЩ струва милиарди долари

17 коментара

Хроничното недоспиване на американските служители струва на работодателите им милиарди долари. До този извод са стигнали учени от Медицинския факултет на Харвард, пише вестник "Уолстрийт джърнъл", цитиран от БТА.

Според изследователите липсата на сън води до намаляване на производителността и до това, че всяка година американските компании губят около 63,2 милиарда долара. Проблемът е, че хората ходят недоспали на работа, но не са в състояние добре да изпълняват задълженията си.

Според Центъра за контрол и предотвратяване на заболяванията на САЩ 30 процента от работещите американци - 40,6 милиона души - редовно не се наспиват. Много големи компании започнали да разбират, че това недоспиване им излиза много скъпо и организирали "курсове за съня" - лекции и занимания, на които специалисти обясняват на работниците колко е важно да са се наспали.

Миналата година повече от 2,6 милиона служители на най-големия в щата Уисконсин медицински център, намиращ се в град Орора, са минали шестседмичен онлайн курс за борба с безсънието, разработен от компанията "Джонсън и Джонсън". Участниците в програмата трябвало да си водят "дневник на съня", въз основа на който след това всеки получавал индивидуални препоръки.

Такива програми решили да приложат и големи компании като "Голдман Сакс" и "Проктър енд Гембъл". Напоследък основни клиенти на подобни курсове са служителите в инвестиционни банки.

Някои фирми са поставили в офисите си специални лампи, регулиращи съдържанието в организма на хормона мелатонин, който отговаря за съня. От канадската компания "Лайтбук", която произвежда такива лампи, казват, че първоначално те били предназначени за хокеисти, за да им помогнат да се справят при пътувания със "синдрома на смяната на часовите пояси", но сега вече все по-често идват поръчки и от големи компании.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  2. Анонимен
    #16

    13, това е пълна глупост- в Европа наистина се полага почивка, но.. обемът на работата не позволява. Така че всеки който желае да си свърши работата (за да я запази занапред) доброволно се отказва от екосалатка и вади от джоба си ябълка за да се подкрепи някак. Разбира се, същата смрад е в САЩ. Единствено у нас е засега рахат, както би ти- има време за сербез супичка и по едно малко.

  3. Анонимен
    #15

    Няколко хронично недоспали български аграр-интелигенти насраха форума. Виждали са Амрика през крив макарон

  4. Анонимен
    #14

    8-ми , тук 5-ти ... напълно съм съгласен ... невероятното е че бих се изразил със почти същите думи и аз ... Аз лично познавам трима братовчеди помаци в ЛА ...
    Напълно си прав че драматично се промени характера на българската емиграция за последните 15 години ( моите наблидения са точно за тоя период) . Едно че на практика никой не идва почти , наприме рпрез 90-те когато аз дойдох имаше свестни образовани чисто икономически емигранти отвен простолюдието разбира екоето винаги е идвало, докато днес

  5. Анонимен
    #13

    А в социалистическа, атеистична и неморална Западна Европа и най-простия работник има 2-часова обедна почивка, на която си хапва екологична салатка с последната реколта винце, и си говори с колегите къде ще си прекара 5-те седмици ваканция. Бали ли, Сейшелите ли.. или нещо по-екзотично? Може и до Америката да отскочи за една седмица на шопинг, защото изстрадалото (уж) Евро като го обмени в долари не може да си похарчи парите. А вие американски цървули продължавайте да се сравнявате с Русия и Третия свят, защото точно натам вървите. И за да ги стигнете по-бързо гласувайте "дясно" и четете Библия.

  6. Анонимен
    #12

    Уважаеми номер 11, тук номер 8. Съгласен съм изцяло че бъхтането обогатява предимно малцината на върха на социалната пирамида, там си прав. А колкото до наблюденията ми за българите в Америка, те са точни не за друго, а просто защото съм живял в тази държава над 15 години, и то - не като пицаджия или бачкатор. Болшинството получаващи зелени карти от лотарията DV в момента (за разлика от началото на 90-те години) са хора, еднакво неуспели и в България, и в Америка, често без никакво образование, но

  7. Анонимен
    #11

    8-ми , точно писалия под 5 се занимава с микрочипове в Америка и много добре знае за какво говори ... Американската икономика върви наистина но не по тоя тарикатски начин по който френската или германската а от това бъхтене... НО пък икономиката е нефективна защото каймака от това бъхтене го обират само малцина предимно хора който не го заслижават... и затова с тоя сбъркан инсентив икономиката е неефективна ...
    За българите в Америка си много прав. Интересно дали си го виждал или разсъждаваш

  8. Анонимен
    #10

    Момчета, искам само на едно нещо да ви обурна внимание: В Българиа, Русия и други страни от третия свят недоспиването не е голямо, а огромно. И то се дължи на това, че по цяла нощ пиете шльокавица и слушате чалга. Нещастници

  9. Анонимен
    #9

    8, по колко пици возиш на вечер? Карай повече, та да не ти остава време да пишеш глупости тук

  10. Анонимен
    #8

    Я по-спокойно във форума. И номер 5, и номер 6 по своему казват верни неща, макар и да залитат в някои крайности.

    Първо, да се твърди че в Америка уж нямало "бърн-аут" и преработване, водещо до недостатъчно сън, е смехотворно. На невярващите препоръчвам да прочетат книгата The Overworked American от Juliet Schorr, където много точно са изложени и систематизирани фактите. С две седмици годишна отпуска и 80 часова работна седмица, които преобладават в частния финансов сектор например (консълтинг,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.