Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И български газови фирми включени в европроверката за картел

Дружества на “Газпром“ и негови партньори се разследват за нарушения

4 коментара
И български газови фирми включени в европроверката за картел

Инспектори на Европейската комисия са посетили изненадващо газови компании от различни държави, сред които и четири български фирми, за да ги разследват за нарушение на антитръстовото законодателство, предадоха световните информационни агенции.

Сред тях са офисите на дружества на “Газпром“ и партньори на руския монополист като германските RWE и Е.ОН и техни дъщерни дружества, австрийската OMV, полската PGNiG, чешката Vemex, българската “Овергаз“, в която руската компания държи контрола, както и редица други ключови дъщерни дружества на “Газпром“ в Европа.

По-късно стана ясно, че проверките са обхванали и "Българския енергиен холдинг" и дъщерните му дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз".

"Очевидно сме свидетели на един от първите опити да се налага общоевропейска политика в областта на спазване на защита на конкуренцията. Това може да е добра практика и за българската Комисията за защита
на конкуренцията", коментира министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

Според съобщението на ЕК става въпрос за възможни нарушения при доставките на природен газ в централните и източноевропейските страни на ЕС, които може да са извършени “едностранно или по договорка“. Става въпрос за “опити за сегментация на пазара, създаване на пречки за достъп до мрежата , възпрепятстване на диверсификацията на доставките, опити за експлоататорско поведение и завишено ценообразуване“.

Подобни изненадващи акции са типични за ЕК, но в случая Брюксел има и информация за нарушения на конкуренцията на европейския газов пазар, посочват агенциите.

“Овергаз“ потвърди, че са били посетени от екипи на Европейската комисия и са предоставили исканата информация. От там допълниха, че не са единствената българска енергийна компания, проверявана от европейския антитръстов орган. От дружеството посочват, че освен по преписката за съмнение за злоупотреба с монополно положение на европейския газов пазар, обхванала 10 европейски държавни, проверка се прави и за злоупотреби с монополно положение на българския газов пазар.

Втората проверка е по сигнал на самата “Овергаз“, която преди близо година поиска достъп до българската газопреносна мрежа, за да може да извършва собствен внос на природен газ, но газовият оператор “Булгартрансгаз“ не отговори на заявлението и така държавната “Булгаргаз“ продължава да е единственият доставчик на газ високо налягане в България.

Шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов заяви, че няма притеснения относно проверката. Българската страна винаги е заявявала, че е за по-голяма прозрачност и единна позиция в разговорите с този крупен
доставчик - "Газпром", посочи той, цитиран от БТА.

Според руското издание “Комерсант“ действията на ЕК, която отдавна заявява, че иска да види на своя газов пазар и други доставчици освен “Газпром“, са мащабна антимонополна компания против руския концерн в Европа.

Това е първият случай на толкова мащабна проверка на дейността на “Газпром“ в Европа, пише изданието. То припомня, че делът на руската компания на европейския пазар е 25-30 процента и досега тя и нейните партньори от ЕС не са била упреквани от Брюксел за нарушаване на антимонополното законодателство.

ЕК неведнъж е критикувала тръбопроводните проекти на “Газпром“, особено “Южен поток“, но към текущата дейност на компанията не са предявявани претенции. Най-силното изказване на еврокомисаря по енергетиката Гютнер Йотингер е от края на май, че трябва да се сложи край на експортния монопол на “Газпром“ и на европейския пазар да се появят и други доставчици.

Досега ЕК е проверявала европейски енергийни компании дали спазват антимонополното законодателство, но последствията за тях не бяха твърде сурови. През май 2007 г. немската E.OН и италианската ЕНИ бяха заподозрени за злоупотреба с господстващото си положение на пазара и бяха заплашени с глоби, но до образуване на дело така и не се стигна, след като през февруари 2010 г. ЕНИ се съгласи да продаде газопроводите си “Транзитгаз“, TENP и TAG, а през декември същата година E.OН се раздели с газопреносната си мрежа “Тисенгаз“

През август 2007 г. още едно антитръстово разследване започна срещу E.OН, както и срещу фреската “Газ де Франс“ за споразумение в предоставяне на еднакви услуги по продажбата на газ и ток, както и за завишени цени. Основно подозренията засягаха руския газ, продаван във Франция и доставят през територията на Германия.

През декември 2009 г. се проведе проверка и в “E.OН Рургаз“ за злоупотреба с господстващото си положение на пазара чрез ограничаване на достъпа на трети лица до газопроводите ѝ. В резултата на това немският концерн обеща за “подобри конкурентната среда“.

Какви ще са последиците от сегашната проверка срещу “Газпром“ и партньорите ѝ засега не е ясно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Урряяяя.Бахти журналята-АНТИТРЬСТОВИ(((.(((((....(

  2. Анонимен
    #3

    Да включат и електоразпределителните дружество и топлофикационните, също доставчиците на мобилни телефонни услуги и на цифрови телевизии. Те и без това се броят на пръстите на една ръка. Не е нужно да си голям разбирач, за да ти стане ясно, че има нарушени правила на конкуренция и картелни цени.

  3. Анонимен
    #2

    Крайно време е!То без да си специалист в тази област,само като си по-просветен и имаш повечко ум в главата,се сещаш,че може да има и такъв момент-не съм привърженичка на конспиративните теории,но проверката не е излишна.И най-вече тук у нас,знам защо го казвам.Т.н.ДКЕР би трябвало да следи за тези неща,а напротив-пак според мен,тя играе роля на основен картелчик.Не се отказвайте от парното,защото от другата година следва драстично увеличение на цената на тока!Е,това какво е!

  4. Анонимен
    #1

    Вижте си заглавието! Разследвани за "антитръст", хахахахахахахахаха. Антитръстово е законодателството, което е създадено с цел предотвратяване на тръстове/картели. С две думи: биха могли да ги разследват не за антитръст, а за тръст.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.