Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И България ратифицира Бургас-Александруполис

23 коментара
И България ратифицира Бургас-Александруполис

След като гръцкият парламент и руската Дума ратифицираха проекта за изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис, в сряда това направи и българското Народно събрание. Депутатите одобриха окончателно със 109 гласа "за", 19 "против" и трима въздържали се споразумението между Русия, България и Гърция  за сътрудничество в строителството и експлоатацията на съоръжението, по което ще се транспортира руски нефт от Новоросийск през българското пристанище Бургас до гръцкото Александруполис.

Документът бе приет след остри възражения от страна на опозицията, която преди десетина дни се възползва от отсъствието на депутати от мнозинството и успя да отложи ратификацията.

Междувременно руският министър на промишлеността и енергетиката Виктор Христенко обяви, че в края на май ще се състои събрание на Международната проектна компания (МПК) за юридическото ѝ оформяне.

От пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) уточниха пред Mediapool, че е решено такава среща да има в първата половина на юни в Москва, като най-вероятно тя ще се състои между 7 и 10 юни. Това няма да е учредително събрание, а по-скоро среща между компаниите участнички в проекта за консолидиране на мнението им за юридическата форма и необходимия капитал за създаването на МПК, както и мястото за регистрацията на дружеството, която трябва да се направи в страна от Европейския съюз.

Разговорите ще продължат 5-6 месеца, допълниха от МРРБ. Това означава, че поне половин година няма да има регистрирана компания, която да стартира реализацията на строежа. Бъдещата МПК трябва да изготви парцеларни планове, съответните геодезически изследвания и да се разработи оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС). Тя трябва да реши и схемите за финансиране на частния проект.

Мажоритарният дял от 51% в МКП, която ще е собственик на петролопровода, се държи от трите държавни руски компании “Роснефт”, “Транснефт” и “Газпромнефт”. България и Гърция си поделят по 24.5%, като гръцкият дял е собственост на държавната “Хеленик петролиум” и смесеното предприятие “Прометеус”, в което влизат “Газпром” и “Копелузос груп”.

Българския дял си поделят двете държавни фирми “Булгаргаз” и “Техноекспортстрой”, но тяхното участие подлежи на продажба с одобрението на останалите акционери, както предвижда и междуправителственото споразумение. Реален интерес досега е проявен само от страна на Казахстан, но експерти от бранша подозират, че обявеното намерение е под натиска на руския президент Владимир Путин.

Министърът на енергетиката и минералните ресурси на Казахстан Бактикожа Измухамбетов заяви в средата на май, че Русия им е предложила участие в проекта, но страната смята да обвърже евентуалното си включване с разширяването на петролопровода Каспийски тръбопроводен консорциум (КТК), създаден през 1992 г. за транспортиране на казахски и руски петрол до Новоросийск.

С участието на Казахстан в проекта, руснаците се опитват да си осигурят между 15 и 17 млн. тона нефт за Бургас-Александруполис, което представлява половината от капацитета на тръбата, твърдят запознати. Според тях това е достатъчно, за да се обезпечат кредитите за строежа на съоръжението и те да бъдат върнати за 7-10 години.

Обвързването на казахското участие с бъдещето на КТК обаче прави несигурни евентуалните доставки за запълването наполовина на Бургас-Александруполис.

Паралелна интрига се заформя и с обявеното преди седмица от министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов намерение за обявяване на приватизацията на “Техноекспортстрой”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стопер
    #26

    "Тръбата" наистина няма да донесе съществен доход, но ще ни донесе доста други "неща" - по-голяма енергийна зависимост, по-голямо поле за изява и оказване на натиск от Русия върху България по други - не енергийни въпроси,добри дивиденти и печалби на "правилните" партийни и олигархични приятелчета от продажбата и препродажбата на на българския дял и още и още все толкова "хубави" нещица.

  2. Мнение
    #25

    Какво ще правят косто(болше)виките, след като не успяха да провалят този проект?Дали ще трябва да връщат парите, които са взели, за да защитават чуждите, небългарски интереси?А после се чудят защо за тях гласуват само шепа заблудени косто(болше)вики.

  3. 17
    #24

    вярно ли е, че за това дето онождаш майка си получаваш пари от партията-майка?

  4. марков
    #23

    а май тя е руска, която ще ползва земите на България и Гърция и средствата естествено. Печалбата е на руснаците и тези които продадоха България, негативите остават за народа

  5. aahasfer
    #22

    червено-руско мекере*мнение,да те светна к,ва стана:навряха го на целокупния български народ.Радостното е,че го навряха не само на костовистите,но и на такива като тебе.Честито!

  6. Мнение
    #21

    Най-големият негатив е за Костов и микропартийката ДСБ, защото им лъсна голия продажен задник.

  7. Вишински
    #20

    Упорито се вменява твърдението, че нефтопроводът Бургас - Александруполис е във вреда на ЕС.Твърдението е невярно и лъжливо. В ЕС тръбата се посреща с чувствто на задоволство. Впрочем, в САЩ също.Ако ЕС и САЩ не искат тази тръба и са против нея, то те могат да направят нещо съвсем простичко, което да я обезсмисли: да не правят абсолютно нищо!Могат да заявят: ние сме против тази тръба. За нас това е явен опит руснаците да ни оплитат в нефтена примка. Твърдо сме решени да не им позволим. За съжаление,

  8. изследовател
    #19

    Аман от руско-комунистически мекерета като тебе. Жалкото е, че преобладавате в тази нещастна страна.

  9. съследовател
    #18

    Положението е комплицирано Вишински. Умните у нас са на изчезване, така както и някои партии. Плащат на някои да пишат против нещо, а депутата е “прост” и не им вярва. Как е възможно да не се вслушат в мъдрите съвети на корифеи в нефтения бизнес като политолога Малинов, историка Методиев, фурболистката Елеонора Николова от Русе и други известни нефтенознатели. Жалко за независимия Митко Абаджиев, Любен Дилов син и правнук на дедо си Либен. Явно е време на маса и на три ракии довечера да си преусмислим ценностите.

  10. Радина
    #17

    Какво печелят ЕС и САЩ разбрах. Но какво печели България, не коментираш. И така, какво печелим ние, а , родоотстъпнико?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.