Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И да вали из ведро, Перник пак ще има проблем с водата

Язовир "Студена" няма как да бъде свързан към София, освен ако не се платят десетки милиони

2 коментара
И да вали из ведро, Перник пак ще има проблем с водата

Силни дъждове или обилно снеготопене могат да докарат на Перник дори още по-сериозен проблем с водата.

Градът е на режим от 18 ноември, който ще се затегне идния понеделник и вода ще има по 8 часа в денонощието. Едновременно с това всички се надяват на валежи, от които нивото на язовир "Студена" да се вдигне. При силни валежи обаче водата в язовира ще се размъти, което ще доведе до по-бавното ѝ пречистване от пречиствателната станция. В такъв случай капацитетът на съоръжението пада до 150 литра в секунда, които няма да са достатъчни да се захрани градът дори в условията на режим.

Това стана ясно от думите на прокуриста на местното ВиК Камен Каменов. В четвъртък той представи пред пернишкия общински съвет мерките, които трябва да се предприемат, за да се гарантира, че през февруари няма да се стигне до т.нар. "мъртъв обем" на язовира, при което ползването на вода от него ще стане почти невъзможно.

На заседанието бяха поканени и двама представители на "Софийска вода". Основният въпрос към тях бе може ли "Студена" да бъде свързан към София. Те отговориха, че това би струвало десетки милиони и ще отнеме много време.

Замътява се и цъфти

При обилни валежи и снеготопене водата се спуска с голяма скорост от Витоша и околните склонове, тъй като те са много стръмни. Това води да замътяване, което пък изисква повече време за пречистване. При нормални условия капацитетът на пречиствателната станция е 500 литра в секунда. Но иначе пада до 150 литра в секунда.

"Когато падне дъжд, тъй като са стръмни склоновете на водосборната област, тя е около 1300 квадратни километра, водата се стича с голяма скорост и се замътява, тъй като е малък обемът. Ще имаме голямо замътяване и съществуващата пречиствателна станция, тя не е пригодена да пречиства такава вода с голяма мощност", обясни Каменов пред общинските съветници. Другият проблем е, че има цъфтеж на водораслите по язовирното дъно, което налага допълнително пречистване.

Въпросната станция, която от ВиК наричат "новата", защото е строена "едва" през 1979 г., трябва да се оборудва с нови съоръжения, за които вече са отпуснати пари, обясни Каменов. Така обемът при замътена вода може да се вдигне до около 300 литра в секунда.

Друга мярка е прекарване на тръба между селата Боснек и Чуйпетлово, където е водосборната зона.

"Там в момента има около 130-140 литра в секунда, но на около 500 м. от вливането в р. Струма тя се губи, защото започва карстът, карстови пещери и просто изчезва. И на разстояние 6 километра няма вода. Ще се започне след няколко дни полагането на тръбата да преведе през губилищата тези 140 литра в секунда, на 2 километра след Боснек ще се влеят в коритото на р. Струма и ще отидат в язовира", обясни Каменов.

Добре, че премиерът се ангажира

Каменов, който пое управлението на ВиК Перник, обясни, че се е захванал с тази работа, само защото премиерът Бойко Борисов се е ангажирал.

"В никакъв случай нямаше да приема да застана на това място. Само заради това се съгласих, че лично премиерът се ангажира с решаване на кризата в Перник", заяви Каменов, след като обясни, че правителството вече е започнало да отпуска пари.

През последните години пернишкото ВиК е управлявано с изключително безхаберие, показа доклад на "Софийска вода". Дружеството нито има достатъчно техника, нито екипи, но за сметка на това има милиони несъбрани задължения.

От друго място засега няма

Първата стъпка на пернишкото ВиК е била да търси водоизточници от други, близки области, обясни Каменов. Единият разглеждан вариант бил язовир "Диканя". Първата проба на водата обаче показала замърсяване със салмонела. Втората не е потвърдила резултата, но така или иначе засега няма решение за докарване на вода оттам.

Вторият вариант – София – също не е актуален. Най-близката връзка би могла да е между яз. "Бели Искър" и Палакарийския канал, който е част от водосбора на "Студена". Разстоянието между тях обаче е над 50 км. и е невъзможно за два-три месеца подобна връзка да се изгради, обясни Каменов.

За почти невъзможна връзка със софийската система се изказаха и представителите на столичния концесионер. Те заявиха, че подобно нещо би струвало милиони.

Така вариантите на Перник остават режим, подобряване на водохващанията на Витоша, възстановяване на някои от водоизточниците, например каптажи по селата, и евентуално докарване на вода от язовир "Диканя".

Жестоко омерзен

Идеята за възстановяване на палакарийския канал, по който могат да се докарат допълнителни количества вода, е на инж. Атанас Русев. Част от мерките му бяха одобрени от регионалното министерство, което обяви, че ще му отпусне 340 хил. лв. От няколко дни Русев обикаля заедно с доброволци водосборната зона, за да набележи къде трябва да се работи. В четвъртък той написа във фейсбук, че продължава с възстановителната работа по стария палакарийски канал, който от години не е поддържан и на много места е разбит, вероятно умишлено.

"Но съм омерзен жестоко. В момента го правим отново напълно доброволно и със собствени средства, защото се оказва, че въпреки цялата подкрепа и съдействие на правителството, местните власти в Перник са решили да ни забавят реално още поне седмица", написа Русев.

"Стомана" няма вина

Завод "Стомана Индъстри" няма вина за водната криза в Перник. Това се казва в позиция на дружеството, разпространена в четвъртък. Поводът са твърдения, че язовир "Студена" е източван, за да се ползва водата за промишлени нужди. От компанията отричат и твърдят, че още преди месец им е било забранено. Питейна вода ползват само работещите, навсякъде има измервателни уреди, твърдят от "Стомана".

Държавата е против

Държавата ще гласува против увеличението на цената на водата в Перник, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова пред Нова телевизия.

Тя обясни, че решението дали определената от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) пределна цена ще бъде въведена е на Общото събрание на съдружниците във ВиК дружеството, където държавата има 51% дял.

ВиК-Перник иска цената на водата да се увеличи с 3.29 на сто от 1 януари, въпреки режима и загубите по мрежата.

"Категорично това не е задължителна цена", каза министър Аврамова.

Притокът към язовир "Студена" през 2018 г. е бил 41 млн. куб. м, а през 2019 г. е едва 11 млн. куб. м, каза регионалният министър. По думите ѝ водата, която постъпва в язовира, не стига за да се удовлетворят нуждите за питейно-битово водоснабдяване.

Цялото количество вода, което излиза от язовир "Студена", е 350 л/сек. В настоящия момент няма как за някъде да бъде подавано нерегламентирано 290 л/сек., твърди Петя Аврамова.

Тя съобщи, че подмененият от "Софийска вода" кран в сряда подава вода към два квартала в Перник и за питейно-битови и санитарни нужди към "Стомана" Перник, където по данни на ВиК има водомер.

"Софийска вода" констатира, че при затворено положение кранът изпуска вода. Незабавно предприехме мерки – поръчахме на "Софийска вода" доставка и монтаж. Искахме да го направим в понеделник. Направихме го в сряда, защото кметът и ВиК дружеството дадоха прозорец за спиране изцяло на водата", обясни Аврамова.

Също вчера е ремонтиран и запечатаният от Басейнова дирекция савак, който е затворен.

"Имаше изпускане на вода, което констатирахме и отстранихме веднага. Вчера фирмата, която прави ремонт на язовира, е ремонтирала този савак, за да сме сигурни, че има 100% затваряне", каза регионалният министър.

Тя обърна внимание, че въвеждането на бедствено положение в общината ще даде възможност да се съкратят процедурните срокове за изпълнение на мерките и да може по-бързо да се работи на терен.

Удачният режим за Перник е с един път спиране и пускане на водата. Не мога да си представя, че в тази критична ситуация е редно да губим толкова много вода по мрежата, коментира още тя.

"Неудачният режим с двукратно спиране и пускане на вода доведе до множество аварии. Стигнахме до 16 нови на ден. От ВиК асоциацията осигуриха допълнителни екипи. В момента от Стара Загора и Враца работят на място. Можете да си представите какво усилие коства на дружеството да се справи с този проблем", каза Аврамова.

Основните загуби на вода, не само в Перник, са по мрежата, която е стара и амортизирана, каза Петя Аврамова.

ВиК дружеството в Перник има договор за 106 млн. по оперативна програма "Околна среда 2014-2020", който предстои да бъде изпълнен.

"Несъбраните вземания на ВиК дружествата водят до голям проблем. Те трябва да изпълняват бизнес планове, да рехабилитират мрежа. Перник има несъбрани вземания от потребители в размер на 5 млн. лв. за първото деветмесечие на тази година. 13 млн. лв. са всички несъбрани вземания в Перник. Всички ние трябва да бъдем отговорни. Очаквам да няма призиви за неплащане на вода, защото това би фалирало ВиК дружествата и тогава няма да има и водни проекти", коментира още Аврамова.

Регионалният министър коментира и заключението на прокурор Красимира Минчева, според което тя и министърът на околната среда и водите трябва да поемат отговорността за водната криза в Перник.

"Прокуратурата ще получи пълна подкрепа по разследването си. От МРРБ и ВиК ще дадем пълна информация. Ако бъде установена вина, аз мога да нося отговорност. Ако Борисов поиска моята оставка, аз мога да я подам", каза Петя Аврамова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #2

    130 000 българи в пернишко и аз чакаме оставки преди Коледа! Не трябва да не ни пука...Утре може да ни го направят на нас и ще се преберат с мерцедесите купени с нашите данъци....Сляпо като прогледа-големи зулуми прави.

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    НАГЛОСТ,ДА ТИ ВДИГНАТ ЦЕНАТА НА ВОДАТА, ТОЧНО КОГАТО Я НЯМА! Ilian Vassilev Без ток, без вода, без топло, без воля, без граждани, без институции, без защита, без глас, Перник загива. Територия. Не държава. Земя, за която предците ни са мечтали, и са били готови да умрат. Земята на Ботев и Левски, се превърна в земя на Доган, Пеевски, Борисов и Цацаров. Безмълвие, което убива по-жестоко от всяка болест. Тогава било робство. Сега думите не стигат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.