Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И десет години след спирането на цигарите рискът от сърдечни проблеми остава

0 коментара
И десет години след спирането на цигарите рискът от сърдечни проблеми остава

Противно на всеобщото схващане, намаляването на броя на изпушените цигари не намалява риска от сърдечно-съдови проблеми при пушачите. Дори на десетата година от пълното спиране на цигарите този риск остава, коментира началникът на Клиниката по кардиология на на Националната кардиологична болница проф. Борислав Георгиев по време на дискусия за електронните цигари като по-малко вредна алтернатива за пушачите, които не могат да се откажат от пушенето.

"Основната ни цел като лекари е да премахнем тютюнопушенето като ключов рисков фактор за много съвременни заболявания", заяви той, но допълни, че електронните цигари може да са преход към спирането на пушенето. Отново бе напомнено, че никотинът пристрастява хората към тютюневите изделия, но горенето им по време на пушене всъщност уврежда здравето

"Именно цигареният дим съкращава продължителността на живота с 10-11 години и създава по-сериозните сърдечно-съдови проблеми за пушачите", посочи кардиологът и даде пример, че първият инфаркт на миокарда настъпва 10 години по-рано при пушачи в сравнение с тези, които никога не са пушили. По думите му освен никотиново заместващата терапия – с дъвки, лепенки и спрейове, е-цигарите са също алтернатива на традиционното пушене.

"Устройствата с нагряване на тютюн се използват с все по-голямо доверие от пушачите по света, но разбирането за електронните цигари и доверието към тях е ниско. Това се дължи до голяма степен на подвеждащата и невярна информация, която се публикува. Така пушачите биват насочвани към най-вредното за тях – продължаването на тютюнопушенето", коментира проф. Георгиев.

Рискът от една изпушена обикновена цигара е 100 пъти по-висок спрямо използването на електронна цигара – т.нар. вейпинг, коментира и д-р Питър Харпър, водещ британски онколог, един от основателите на Лондонската клиника по онкология, член на управителния съвет на Американското дружество на клиничните онколози.

Той цитира данни, според които електронните цигари са помогнали на 20 000 пушачи годишно в Англия и Уелс, а може би и повече, да спрат да пушат. Харпър отбеляза още, че в проучванията няма доказателства за вреда от употребата на е-цигари до две години и макар да не може да се предвиди какви ще са резултатите след 10, 20 и 30 години, засега е ясно, че те са много по-малко вредни от всички други форми на пушене, каза още той.

В електронната цигара няма никакъв кротоналдехид и съдържа едва 2.6% от общото количество вредни вещества толуен и ксилен, налични в горимата цигара, демонстрира чрез машина за пушене проф. Анхел Гонсалес Уреня от Автономния университет на Мадрид.

"Ако човекът до вас пуши горима цигара, на всяко дръпване сте изложени на 600 нанограма никотин. Ако той използва електронна цигара, вместо на 600 нанограма никотин, пасивният страничен посетител ще бъде изложен само на 5 нанограма. Това е 100 пъти по-малко и намалението е важно", каза още проф. Гонcалес.

В България обаче делът на електронните цигари е под 1 на сто от пазара, по данни на Евростат, цитирани от Димитър Гигов, представител на Българската вейп асоциация, обединяваща търговците на около 50 процента от този тип изделия у нас. След бума на употребата на тези изделия, заради забраната за пушене в заведенията през 2014 г., потреблението им е спаднало с 80 процента. "Имаше куп продукти, които не ставаха за нищо, защото нямаше регулация. Това доведе до разочарование сред потребителите, понеже част от тях попаднаха на много ниско качество. Това е една от причините потреблението да е толкова малко и към този момент", обясни Гигов. В последните няколко месеца станаха модерни еднократните вейп устройства, но трябва повече време за изследване на трендовете, допълни той.

Верджиния Джевелекова от "Филип Морис България", която отчита добри продажби на бездимните си цигари и планира пускането е на електронна цигара, посочи, че в Европа най-висок процент вейпващи има в Ирландия и Великобритания. Тя цитира данни на Националната пациентска организация от 2020 г., според които 2 процента от анкетирани над 2040 души до 64 години са хора, които употребяват е-цигари през последните 2 месеца. 76 на сто от запитаните са казали, че те са основния им продукт за ползване.

Тя също акцентира върху това, че проучвания на над 30 института и организации в света през последните четири години показват, че е-цигарите са по-малко вредни от горимите. Според международната научна мрежа Кохрейн хроничният риск от ракови заболявания, причинени от употреба на електронни цигари, е оценен под 0.5% в сравнение с риска от пушене. "Съществува умерена увереност, че e-цигарите с никотин увеличават нивата на отказ от пушенето в сравнение с e-цигарите без никотин и в сравнение с никотин-заместващата терапия (никотинови пластири и дъвки). Не сме открили ясни доказателства за вреда, причинена от тях", цитира Джевелекова изводи от доклад на Кохрейн. Центърът за контрол на заболяванията в САЩ също отдавна е оценил е-цигарите като по-малко рискови, а Британски доклад от февруари 2021 г. признава вейпинга и бездимните цигари за по-малко опасни от обикновените, допълни тя.

Патентът за електронна цигара е създаден за пръв път през 1965 г., но е без никотин и така и не остава реализира. През 1978-1979 г. се създава първата е-цигара, но тя е неудобна за ползване и няма голям успех. 2003 г. се смята за рождената дата на съвременната е-цигара. Създателят ѝ е китайски фармацевт Хон Лик. Октомври 2008 г. първото проучване в нова Зеландия за употребата на електронните цигари. Във Великобритания през 2009 г. се провежда първият вейп фест и идва първото изследване, че те са по-ефективни от другите никотинови заместители и по-ефикасни за отказване.

Така днес на пазара има десетки е-цигари, разказа Любомир Серафимов от Българската вейп асоциация. За последните десет години продуктите имат редица подобрения. Една от най-важните законови промени е ограничението на никотиновата концентрация в течностите за електронни цигари, което не трябва да надвишава 20 мг на милилитър, а капацитетът на патроните за многократно пълнене не трябва да бъде по-голям от 10 мл. При електронните цигари за еднократна употреба, съдържанието в контейнерите е ограничено до 2 мл, а никотиновата сила отново до 20 мг на милилитър или иначе казано никотиновата концентрация не трябва да бъде по-голяма от 2%. Самите контейнери за многократно пълнене трябва да бъдат устойчиви на повреда, да не могат да се фалшифицират, да са защитени от счупване и течове и да имат механизъм, който осигурява пълнене без течове.

Освен процентното съдържание на никотин на етикета вече се изписва и съотношението между основните съставки в течността – пропилен гликол и глицерин. 30% от етикета трябва да бъде отделено за предупреждение, че изделието съдържа никотин и не се препоръчва за употреба от непушачи. Законът забранява продажбата и на тези устройства на лица под 18 години, припомни Серафимов.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.