Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И догодина бюджетът на София ще разчита на еврофондовете и на заеми

С 84 млн. лв. няма да бъде изпълнена приходната част за тази година

7 коментара
И догодина бюджетът на София ще разчита на еврофондовете и на заеми

Както през тази година, така и през следващата бюджетът на София ще разчита отново на средствата от еврофондове и на заеми. Ако се съди от изпълнението на тазгодишния бюджет, Столичната община не се е справила особено успешно, защото е успяла да усвои едва една пета от планираните кредити. Като цяло бюджет 2012 г. копира тазгодишния, като е по-малък с 30 млн. лв.

Това стана ясно при представянето на проектобюджета за 2012 г. пред неправителствения сектор от заместник-кмета по финансите Дончо Барбалов.

Бюджетът на Столичната община е консервативен и не залита в оптимистични прогнози както тазгодишния, коментира Георги Ангелов, старши икономист в институт "Отворено общество". Според него за да бъде изпълнен ще е необходим реформаторски дух, съкращения в администрацията и преструктуриране на общинските дружества и предприятия.

С 43 млн. лв. по-малко приходи от местни данъци и такси

Бюджет 2012 г. е на стойност 1.272 млн. лв., което е с 30 млн. лв. по-малко от тазгодишния.

Най-много средства - 521 млн. лв. - трябва да дойдат от местни данъци и такси. Това е с 43 млн. лв. по-малко от заложеното през тази година. Причината за редукцията, е че тазгодишният бюджет ще бъде изпълнен на 85%, обясни Дончо Барбалов. Това означава, че при прогнозирани 564 млн. лв. през 2011 г. от местни данъци и такси могат да се очакват най-много 480 млн. лв.

Другото голямо перо са средствата от европейски програми – 439 млн. лв, които са със 115 млн. лв. повече спрямо 2011 г. Те са за доизграждането на метрото, завода за боклука, строителството на четири канализационни колектора в Овча купел, ремонт на девет училища, превръщането на Централната баня в музей на София и модернизацията на градския транспорт. Същите проекти се изпълняваха и през тази година, като по тях общо са платени 362 млн. лв. при заложени 324 млн. лв., според данните на общината.

 

През 2012 г. София не планира да започне строителството на завода за боклука, а само инсталацията за компостиране на отпадъците и довършване на строящото се депо, става ясно от представената справка.

 

От делегираните държавни дейности в столичния бюджет трябва да влязат 241 млн. лв. през следващата година. Други 18 млн. лв. ще дойдат от приватизационния фонд. От изравнителната държавна субсидия са предвидени 10.5 млн. лв. Целевата субсиия от държавата за капиталови разходи е 2.5 млн. лв.

 

София няма да тегли нови заеми

 

София няма да тегли нови заеми през 2012 г., а ще гледа да усвои вече одобрени, каза Дончо Барбалов. По план през тази година Столичната община трябваше да усвои кредити за 131 млн. лв., по-голямата част от които са от Европейска инвестиционна банка - за метрото, завода за боклук и строителството на кръстовища на две нива. От тях реално са усвоени 20%, каза зам.-кметът по финанси.

 

Заради неизпълнението на това перо за следващата година София планира да изразходва 53 млн. лв. от отпуснатите на общината кредити.

 

Ще се търси възможност за намаляване на валутния риск на заема от Японската банка за строителството на метрото, съобщи още зам.-кметът по финансите.

 

Чистенето и картите за градския транспорт ще продължат да гълтат най-много пари

 

Образованието, транспортът и екологията остават приоритети и през 2012 г.. Ще бъде продължено строителството на нови и разширяването на детски градини, така че още над 1000 нови места ще бъдат открити през следващата година.

 

За безплатни карти в градския транспорт отново ще бъдат дадени 90 млн. лв., колкото бяха разходите и през тази година. За кърпенето на дупките по софийските улици са предвидени 27 млн. лв.

 

За чистенето и метенето на града ще бъдат похарчени над 151 млн. лв.

 

Инвестиционната програма на общината за следващата година е 613 млн. лв., което е с 9 млн. лв. по-малко спрямо планираната за тази годината, която обаче няма да бъде изпълнена.

 

"Метрополитен" остава като най-големия работодател в София, защото в строителството на морето са ангажирани 4000 работници от 31 строителни фирми и 32 доставчици.

 

Столична община дължи 30 млн. лв. на фирмите

 

Столична община има неразплатени разходи към фирми и доставчици за около 30 млн. лв. В същото време кметството има около 120 млн. лв. несъбрани данъци и такси от граждани, каза Дончо Барбалов.

 

По думите му всеки ден се разплащат по малко с фирмите. Изпращали и писма на гражданите и компаниите да си платят данъците. Крайната мярка е даването на съдебен изпълнител, посочи Барбалов.

 

Въпроси, които чакат отговор

 

Според Георги Ангелов няколко са големите въпросите, които чакат своя политически отговор. Първият е какво ще се прави с Общинска банка. Според Ангелов най-добре е да се продаде, но в условията на криза не е ясно дали ще има сериозни кандидати, които да искат да я купят на добра цена.

 

Увеличаване на приходите на градския транспорт. Това може да стане чрез затягане на контрола върху гратисчиите, както и качване на пътниците само от първата врата на крайните спирки срещи билет или карта, който показват на шофьора, обясни Ангелов. Според него може да се намерят форми за стимулиране на купуването на карти от пътниците.

 

Следващият въпрос, който чака решение, е генериране на повече приходи от общинските фирми и предприятия. Това трябва да стане чрез преструктуриране. Не е задължително да се закриват звена, които в други общини са успешни, посочи Ангелов.

 

Разширяване на синята зона и вдигане на цената за паркиране, както и въвеждане на платено преминаване през центъра на града са мерките предложени от Ангелов за решаване на проблема със задръстванията.

 

Необходимо е да се подобри прозрачността и отчетите за изпълнението на бюджета да се качват редовно на всяко тримесечие в интернет, каза Антоанета Цонева, председател на управителния съвет на Института за развитие на публичната среда. Според нея все още не са ясни програмите, по които Столична община ще работи с неправителствения сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Оказва се,че прехвалената София е в доста лошо състояние. Постоянно се говори за инвестиции, за нововъдения, за подобрения и т.н., а парите стоят неусвоени, а данъците и таксите несъбрани.Ръководството трябва да вземе сериозни мерки, защото плащането на лихви,при неизразходвани средства си е за търсене на наказателна отговорност.

  2. Анонимен
    #6

    И за какво е на София музей на София? И защо банята ще става музей? А защо не НДК да стане баня?

  3. Анонимен
    #5

    смърф софийски г-жо Фандъкова:какво ще правите с корумпираните и вече осъдени от Административнен съд кметове от ГЕРБ в София?

  4. Анонимен
    #4

    Наитина, браво! А кой ще ги връща?

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  6. Анонимен
    #2

    Браво!!!

  7. Анонимен
    #1

    "Метрополитен" остава като най-големия работодател в София, защото в строителството на МОРЕТО са ангажирани 4000 работници от 31 строителни фирми и 32 доставчици. Да не би Боко да е наредил метрото и до морето да стигне?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.