Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И догодина намалено плащане на болничните

11 коментара
И догодина намалено плащане на болничните

И през следващата година ще се запази намаленото заплащане по първите три дни болничен, стана ясно от думите на министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов.

Тази мярка бе приета като антикризисна и под предлог, че се ограничават фалшивите болнични бяха ощетени всички работещи. Тя трябваше да се прилага временно – до края на 2010 г.

До юли месец първият ден от болничния се плащаше изцяло от работодателя, а от втория се включваше НОИ, който покриваше 80% от дохода на работника. След влизането в сила на антикризисната мярка първите три дни от болничния се поеха на 70% от работодателя, а НОИ се включва с 80% от четвъртия ден. Така НОИ успя да облекчи разходната част на бюджета си на гърба на работодателите и най-вече на работещите.

Още при обсъжданията в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) обаче се появиха коментари от страна на синдикатите, че ако веднъж бъде въведена подобна мярка, държавата след това, ще се “прави на разсеяна“ за отмяната ѝ.

В понеделник социалният министър Тотю Младенов обяви, че проектобюджетът на държавното обществено осигуряване за догодина е правен именно на база разчети, първите три дни от болничния да се плащат от работодателя. Младенов посочи, че мярката ще продължи да действа като антикризисна и догодина и цели да бъде засилен контролът.

В момента НАП и НОИ работят съвместно по диференциране на минималните осигурителни прагове за самоосигуряващите се от догодина. Ще има поне три скали, каза Младенов. Целта е да се избегне сегашната ситуация, в която хора със свободни професии, които имат голяма разлика в доходите, се осигуряват на обща сума. В момента минималният осигурителен доход за самоосигуряващи се е 420 лева и за едни самоосигуряващите се това е непосилна сума, а за други нормална.

Младенов заяви още, че се надява Министерският съвет да вземе “най-правилното“ решение и от догодина минималната работна заплата да започне да расте.

Синдикатите настояват минималната заплата да се вдигне, но след като не стигнаха до консенсус с работодателите, топката остана в държавата. Младенов многократно се е обявявал за вдигането на минималната заплата от догодина, без обаче размерът ѝ да се обвързва със социалните плащания на държавата. Финансовият министър Симеон Дянков обаче заяви, че едва ли ще има увеличение.

Предложението на Министерството на труда и социалната политика е заплатата от първи януари догодина да бъде вдигната до 270 лева. Сега около 500 хиляди работещи в частния сектор получават официално до 270 лева. Младенов коментира в понеделник, че тези хора са "работещи бедни".

В момента социалното и финансовото министерства са в разговори за минималната работна заплата, каза Младенов и допълни, че "нагласите са добри".

Прагът на бедност в България сега е 211 лева и след облагането ѝ минималната заплата от 240 лева пада под този праг.

В отговор на въпрос дали ще бъдат вдигнати пенсиите, министър Младенов каза, че когато се увеличат доходите, ще бъдат вдигнати и пенсиите, което е нормалната логика, защото обратното води до "дефицит в НОИ от 2 милиарда лева. Средносрочната фискална рамка предвижда пенсиите и заплатите да не бъдат увеличавани до края на 2012 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. От Драгалевци
    #12

    - нали така

  2. Ayyyyy
    #11

    ...

  3. Мишо
    #10

    Продължават да се гаврят с малкото останали работещи хора в тази държава, които си плащат данъците, таксите, осигуровките. Беше им отнето правото да боледуват, за да се бъхтят от сутрин до вечер и да пълнят хазната, която след това бива щедро раздавана от държавата на куцо и сакато, което няма никакъв принос за нищо. Няма повече да финансирам неразумните политики на управляващите като възнамеряват да взема жена си и двете си деца и да допринасям за благосъстоянието на някоя по-нормална държава.

  4. икономист
    #9

    Без доходи,не очаквайте икономиката да расте. Потреблението остава свито и така се създава порочен кръг - ниски доходи - ниски темпове на растеж.Добре, че не живеете с МРЗ,Вие,

  5. руми
    #7

    и аз с цялото семейство смятаме да се изнасяме при нормалните държави. Писна ми от чалга и чалгаджии в тази държава(ако може да се каже, че има такава)

  6. Карина
    #6

    е единствено с цел да си напълнят бюджета. Не си мислете, че от това доходите на работещите ще се увеличат, ще им се повишат други разходи особено при самоосигуряващате на които никой не им гледа дали са успели да спечелят и минималния осигурителен доход.

  7. S
    #5

    Az go napravix 2008 kogat se vidia, che opravia niama, a niama i da ima....nazavisimo koi e na vlast. S muja mi i dvete deza se iznesoxme ot tazi chalgajiiniza...:) i vobste ne sujaliavame.....jiveeme normalno i spokoino. Vnasiame zdravni usigurovki v lichni smetki v chastni zastraxovatelni kompanii i kogato se naloji da otidem na lekar ni se pokriva pochti vsichko dori i lekarstva v aptekata, kogato sa predpisani ot lekar-tova sa si tvoite pari i znaesh kude otivat za tovito zdrave i lekarstva....koga ste stane tova v bg. NIKOGA ili pone ne blizkite 20g...

  8. правилно
    #4

    следва да стане частно и частните фондове да ни осигуряват Друго спасение няма Преди 9 септември е имало подобна система и тя е била по успешна отколкото сега хората да не лащат осигуровки защото осигуряват ромите и др тарикати и да предпочитат да си плащат директно услугите Доказано е че здамето е най-скъпото нещо по-скъпо от образованието Докато българите не го разберат че трябва а си плащат ще мрат като мухи от простотията си На първо време следва да се лансират изцяло чатни болници за богати

  9. Тотка путката
    #3

    Тия ни верват, че не им верваме и затова ще гепят като за последно, че май няма да иззимят.

  10. правилно
    #2

    Така е в нормалните страни и а съм жовял в такава Плащам си 1000 лв осигуровка за година и не мисля на частен фонд естествено Е сега съм в БГ Ми как да им дам 1000 лв за мангалите и аз да вися на опашса а освен това в България няма нито една реално голяма частна болница Има само някакви измислени клиники на дребно. българия в здравеопазването е е най изостаналата страна не само от Европа но и от Близкия изток където избягаха лекарите. Не стига че няма здравеопазване но и спират частната инициатива

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.