
ДПС, подобно на НДСВ, подкрепи планираното от председателя на Националната агенция за приходите (НАП) Мария Мургина преструктуриране на агенцията. Това стана ясно след среща на Мургина с парламентарната група на ДПС в сряда.
Неотдавна НАП обяви предстояща централизация и уедряване на приходните структури, което обаче бе блокирано във вторник след разговор на Мургина с депутатите от Коалиция за България. Всъщност левицата от трите управляващи партии най-остро и по категоричен начин се обяви срещу готвените промени в НАП, като основният им мотив е, че те могат да спънат събирането на приходите в хазната и закриването на работни места.
В сряда Алиосман Имамов, зам.-председател на бюджетната комисия в НС коментира, че предлаганата от Мургина оптимизация в дейността на НАП “до голяма степен съответства на изискването за повишаване на събираемостта на вземанията на държавата”.
По думите му информацията, която ДПС е получило, се различава “до голяма степен от това, което знаехме от медиите и от колегите в коалицията”. Той я определи “като адаптация на НАП към значителната териториална диференциация на бизнеса в България”.
Според Имамов половината от всички регистрирани по ДДС фирми се намират в трите големи града София, Пловдив и Варна, а 0,5% са големите данъкоплатци от всички в страната, които плащат 34% от всички вземания на държавата.
Имамов посочи, че окончателната позиция на ДПС по реформирането на агенцията ще бъде ясна скоро, след като се проведат консултации с коалиционните партньори, за да се разберат техните аргументите, “тъй като те били противоречиви”.
Основният политически момент в структурната промяна е изменение в съотношението на правомощията на териториалните и регионалните дирекции, посочи депутатът. Според него вероятно там БСП имат възражения, които ДПС иска да чуе.
От това, което Мургина е представила, Имамов не виждал да има нито закриване на дирекции, нито на работни места. Предлага се оптимизация на функциите на отделните структури и то главно по отношение на ревизиите, обясни той.
По отношение на обслужването на гражданите няма да има никаква промяна, каза Имамов. На разговора е станало ясно още, че функциите на териториалните директори не се намаляват, а се дават по-големи правомощия на по-висшестоящите - на директора на регионалната дирекция, като той ще има думата, когато трябва да се определи кой ще ревизира, каква ревизия ще се прави и пр.
От своя страна Мария Мургина повтори след срещата отново, че няма да има реформа в НАП, а “вътрешна оптимизация, която има за цел гарантиране и повишаване на събираемостта на данъците и през тази година”.
Запитана как ще изглежда това оптимизиране, тя даде пример с това, което агенцията направи в София-град – ревизорите от район “Люлин” да могат да проверяват колегите си от центъра.
По повод увеличението на разходите за ремонта на сградата на НАП, Мургина каза, че в споразумението със Световната банка са предвидени 13 млн. евро, което било по 195 евро на кв. м. ”Това не е сума, която може да покрие реалните цени днес и затова се иска увеличение до 30 млн. евро, което е средно по 455 евро на кв. м.”, обясни председателят на НАП.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент