Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И едноличните търговци няма да даряват на партии

5 коментара

Парламентарните дебати по промените на Закона за политическите партии, който е приоритетен за управляващите особено заради критиките на Брюксел и който те искат да бъде факт до Нова година, се оказаха "дебати на малките партии", тъй като именно те бяха най-активни на заседанието в четвъртък.

По време на 6-часовите разисквания бяха направени само няколко съществени предложение и то от представители на БСП - да се забрани финансирането на партии и от еднолични търговци, а не само от юридически лица, както и таванът за дарения от страна на физически лица да е 5000 лева, а не както и записано в проекта 10 000 лв.

Мая Манолова (БСП) предложи да се забрани не само на фирми, но и на еднолични търговци да спонсорират партии. Повод за това бе друго предложение - на Петя Гегова (БНД), която настояваше да се забрани даването на пари от организатори на хазартни игри, които може да са еднолични търговци. По думите на Манолова остава възможността отделните търговци да могат да дават пари, но и не като такива, а само като физически лица.

Любев Дилов-син ("Напред") от своя страна поиска да бъде разписано, че юридически лица и търговци няма да дават не само пари, но и няма да правят услуги. Като пример той посочи отпечатването на предизборни плакати или да предоставят автомобили и пр.

В промените е предвидено още да се ограничи спонсорирането от страна на фондации и неправителствени организации.

Най-активни и критични към текстове, свързани с рестрикции за сдружаването, както и за изискването за редовни заседания на върховните партийни органи, бяха депутати от по-малки партии, които влязоха в Народното събрание в коалиция с по-голяма формация. Социалдемократът Иглика Иванова (Коалиция за България) коментира, че с поправките се се удрят "малките партии", а не партиите фантоми, каквато беше целта.

"Семейна" кавга сред бивши съпартийци предизвика и текстът за държавната субсидия на парламентарно представените партии, като Борислав Ралчев (БНД) заяви, че средствата трябва да се отпускат на депутатите, а не на партиите и колкото народни представители вкара отделната формация, толкова и средства да ѝ бъдат давани.

Яни Янев от НДСВ репликира бившия си съпартиец, че идеята е, както досега парите да се дават на парламентарно представени формации, регистрирани преди вота.

Независимите депутати Минчо Христов и Стела Банкова възразиха срещу повишаването на държавната субсидия от 2 на 5 процента от минималната работна заплата на получен глас на последните парламентарни избори. Според тях парите може да се дават за лекарства и други полезни за обществото дейности.

Остро несъгласие относно изискването да не се регистрира за местни избори партия, която не е взела 1 процент на предните избори за НС, изразиха редица депутати, като дори го обявиха като "дискриминационно" и противоконституционно.

Критики предизвика и нов текст, според който партия не може да се регистрира за избори, ако в последния вот за парламент е била в коалиция и не е получила процент от общия брой на гласовете, равен на броя на партиите в коалицията.

Предвижда се още партиите да създават и водят публичен регистър, в който да вписват притежаваните недвижими имоти, разпоредителните сделки с движимо или недвижимо имущество, чиято стойност надхвърля 500 лева.

Освен това в регистър да се вписват и наименованията на социологическите и рекламните агенции, както и агенциите за осъществяване на връзки с обществеността, които работят с партията, както и годишните финансови отчети и отчетите за предизборните кампании.

До 31 март партиите трябва да предоставят на Сметната палата финансовите отчети, а палатата от своя страна да ги публикува в Интернет до 15 април. В 6-месечен срок след изтичане на срока за получаване на годишните финансови отчети, Сметната палата извършва одит.

Според промените Софийският градски съд трябва да постановява разпускане на политическа партия, когато тя не е подала годишните си финансови отчети за две последователни години.

Предлага се партия да може да се разпуска и когато не е организирала предвидените в устава заседания на върховния ѝ орган повече от два последователни пъти, но не по-малко от веднъж на 5 години и не е представила в съда за вписване състава на новото ръководство.

Гласуването на разискваните текстове предстои.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #6

    ..докарахте БГ до дъното

  2. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #4

    ДРУГАДЕ Е КОРЕНЪТ НА ЗЛОТО. ВЪВЕДЕТЕ ПРАВИЛОТО, ЧЕ НИКОЙ НЕ МОЖЕ ПОВЕЧЕ ОТ ДВА МАНДАТА ДА БЪДЕ БИЛО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ПАРТИЯ, БИЛО ДЕПУТАТ И ПРОЧЕЕ И ВСИЧКО ЩЕ СЕ ОПРАВИ.АМА НА КУКУВО ЛЯТО БИ СЕ ГЛАСУВАЛО ТАКОВА НЕЩО.

  3. Canada Dry
    #3

    бе, мръсници от Партията с Ватмана?Само в бъдеще време говорите, а престъпниците, които ви пълниха касите ги криете!Къде се е схлупил оная нагла МЪРША с чифтето, президентът, да изока колко корумпирано е било правителството на Костов?Къде е онази морална ПАЧАВРА, Валерия Велева да изстене за утрепаните деца на България?Къде са онези интелектуални ПРЕЗЕРВАТИВИ Стефан Цанев, Недялко Йорданов, Дончо Цончев, Румен Леонидов, Светлин Русев, Нешка Робева, Сашо Диков, ДОНОСНИК Гранитски и т.н. да изплачат нещо за достойнството на българина?Къде се е наврела сега цялата тази перверзна, безморална ИЗМЕТ та НИКОЙ не може да ги чуе и види?

  4. Депутата
    #2

    Този закон се прави в услуга на БСП и ДПС и е сатър за всички останали. Законът ще удари по сега съществуващите партии, но не въвежда сериозни изисквания за регистриране на нови партии. Тая тъпа крава МАя Манолова пак ще се осере, както осра Законът за местните избори!

  5. НОВЕ
    #1

    Закона се занимава само с партиите, и никакви изисквания към избирателите. Защо ? Не се промени нищо по отношение принципа за отседналост, пак ще си продължат екскурзиите. Може ли напълно неграмотен човек, който не може името си да напише, или с години се е откъснал от действителността в страната да се ориентира за коя партия да гласува, нямайки никаква представа за нейната програма. Трябва да се въведат изискванията: да е живял през последната една година в страната, да е грамотен и знаещ български език. Такива "избиратели" трябва да се отписват от списъците.Това ще е една бариера срещу купуване на гласове и партийни фалшификации.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.