Четири политически формации със сигурност ще изпратят депутати в Европейския парламент. Това е прогнозата на "Галъп интернешънъл" в редовното месечно проучване на общественото мнение, извършено от агенцията в периода 28 март - 3 април.
Това е третата социологическа агенция след "Медиана" и "Сова Харис", която регистрира, че само четири формации са със сигурни евродепутати, а още три или четири имат шансове при силна мобилизация на електората. От агенцията изрично отбелязват, че данните сочат само декларативни нагласи на анкетираните, но към момента това не е сигурна индикация за резултатите от евроизборите на 25 май.
Според "Галъп" подкрепата за ГЕРБ в изследването е 20.9%, за БСП - 20%, на трето място твърдо стои ДПС със стабилна подкрепа над 6%.
Сред новите формации "България без цензура” запазва най-реални шансове за присъствие в Европейския парламент с над 5% заявена електорална нагласа, сочи проучването на "Галъп".
АБВ остава с дялове над 3%, а Реформаторският блок отбелязва спад до нива близо до 2% и това поставя под съмнение възможността на двете формации да преминат бариерата на предстоящите евроизбори.
Битката при националистите продължава да е оспорвана, смятат от агенцията, като засега не се потвърждава хипотезата, че проруската позиция предизвиква видим ръст при електоралния потенциал на "Атака”.
НФСБ и "Атака” са на сходни позиции над 2% и ще им е необходима сериозна мобилизация, ако искат да имат евродепутат.
Очакваната избирателна активност е 2.6-2.8 милиона души, въпреки, че по традиция обявяващите, че ще гласуват, са с по-големи дялове. По-точни прогнози за разпределението на местата в европарламента обаче са възможни в следващ етап на проучването.
Данните за доверие в основните институции се колебаят в обичайните си за последните месеци равнища от около 25% за правителството и около 30% за президента. Няма съществена динамика и в доверието към основни публични фигури.
Подобни равнища на доверие в правителството в последните години са регистрирани в части от мандатите на Борисов и на Тройната коалиция. Сходни са били данните във втората половина от мандата на Борисов, а последните две години от управлението на Тройната коалиция, например, са при още по-ниско доверие.
Подобни данни за доверие в президента обаче са регистрирани за последно в края на мандата на президента Желев през 1996 г.
Парламентът през този месец е "слязъл” до 12% доверие – обичайно ниска стойност за 42-то Народно събрание.
Оптимистични нагласи в началото на април споделят в 18% от случаите – в традиционния за "Галъп интернешънъл” въпрос "Накъде върви България”.
17% твърдят, че биха участвали в протест срещу правителството на Пламен Орешарски, което е сравнително висока заявена готовност. В същото време близо 60% не искат Борисов отново да е министър-председател. 35% смятат, че са необходими предсрочни избори, но 44% са на обратното мнение.
"Галъп интернешънъл” е задал въпроси, свързани с кризата с Украйна. 49% не подкрепят санкции срещу Русия, а 21% са на противоположното мнение. На този фон контрастират привържениците на дясноцентристки партии, при които мненията са на практика поделени между опциите "за” и "против”.
Мнозинство от 56% не очаква кризата в Украйна да прерасне във военен конфликт.
Няма еднозначна картина в отговорите на въпроса за одобрение на присъединяването на Крим към Русия. Все пак одобрението преобладава над неодобрението, а картината при привържениците на различните партии е различна – при ГЕРБ най-чувствителен е делът на по-скоро негативните оценки, при БСП – на позитивни, при ДПС преобладава колебание и т.н.
Подобни са отговорите на въпроса за одобряваната политическа ориентация за Украйна – мненията са на практика симетрично поделени между тези, които подкрепят сближаване на Украйна с Русия и тези, които подкрепят сближаването и с ЕС. При електоратите на двете основни партии структурата на мненията е огледална.
Общественото съзнание по тези въпроси още е объркано, но като цяло проличават традиционните разделителни линии и тяхното партийно отражение.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Ето го изследването на Алфа Рисърч от 28 март 2014: http://alpharesearch.bg/userfiles/file/0314_Public_Opinion_Alpha_Research.pdf
Какъв смисъл има да се публикуват "проучвания" на К.Стойчев, А.Райчев, Ю. Асланов? Това все едно е Гьобелс да прави "проучване" в нацистка Германия, или Берия в СССР:) Сова Харис и Мира Янева също са толкова продажни, доказано многократно, че няма никакъв смисъл да им се обръща каквото и да е внимание. Единствено Алфа Рисърч засега показват професионализъм и добри резултати. Тяхно проучване си заслужава да се гледа по-сериозно.
Опорната точка днес е да се внуши, че РБ няма никакви шансове, за да се даде преднина на ГЕРБ, от страна на десните избиратели, които се колебаят! Все пак Кунева и Кънев трябва да се вземат в ръце, защото време не остана!
Аз ще гласувам за Глас Народен.