Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И индустрията възропта срещу новите цени на тока

АЕЦ "Козлодуй" обвинена, че надува свободните си тарифи, предлагайки на търг по-малко от нужната за бизнеса електроенергия

1 коментар
И индустрията възропта срещу новите цени на тока

Големите български предприятия се обявиха против намерението на енергийния регулатор да повиши мрежовите електроенергийни такси, недоволни са от това, че продължава държавната политика за подкрепа на износа на ток от страната на по-ниски цени от тези за вътрешния пазар и са възмутени от обявен в последния момент от АЕЦ "Козлодуй" търг за по-скъпа и по-малко от необходимата електроенергия за свободния пазар от 1 юли.

 

В отворено писмо до шефа на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), до премиера и до председателя на парламента, Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ), Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), Браншовата камара по химическа промишленост (БКХП) и Българската стопанска камара (БСК) предупреждават, че ще отнесат до Европейската комисия и Комисията за защита на конкуренцията въпроса с новите цени на тока от 1 юли 2014 г., срещу които вече се обявиха електроразпределителните, електроснабдителните и топлофикационните дружества.

 

Представителите на бизнеса твърдят, че ако ДКЕВР одобри в края на месеца проектоцените си, за поредна година ще бъдат стимулирани икономиките на съседните ни държави, които ще могат да внасят по-евтин ток от България спрямо този, който купуват от вътрешния пазар работещите у нас предприятия. Българските фирми от своя страна ще са принудени за затварят работни места, а стоките им ще станат по-неконкуретноспособни.

 

Така вместо да изнася продукция, страната ни изнася електроенергия, което не създава добавена стойност в българската икономика, посочват индустриалците. Те обръщат внимание на това, че в същото време у нас се възпрепятства вносът на електроенергия от съседните ни страни в периоди, когато там има по-евтин от българския ток.

 

Бизнес организациите изчисляват, че само повишението на таксите "задължение към обществото" и "пренос" с 2.30 лв./МВтч при необходими за нуждите им около 1150 МВ ще им струва 23 млн. лв. Към тази сума обаче трябва да се прибавят и повишените им разходи за закупуване на електроенергия по свободни цени от АЕЦ "Козлодуй".

 

Ядрената централа продава част от производството си на свободния пазар, откъдето пък бизнесът е длъжен да си купува енергия. АЕЦ "Козлодуй" е поканила във вторник предприятията да внесат офертите си за участие в предстоящия на 20 юни търг за три лота от по 100, 300 и 200 МВ, които ще бъдат доставени от 1 юли 2014 г. до края на юни 2015 г. Цените за трита лота са 70.50 лв./мВтч, 72.50 лв. и 74 лв. съответно. Най-ниската цена е за количества, които трябва да бъдат изцяло платени авансово.

 

Според бизнеса обаче обявените на търг количества са недостатъчни за годишните им нужди и освен това са с 3.50 лв. по-високи спрямо миналогодишните тарифи. Явно държавната АЕЦ, чиито цени на свободния пазар са най-ниски, цели да създаде изкуствен дефицит и предприятията да внасят оферти за значително по-високи от обявените стартови цени, за да са сигурни, че ще успеят да се уредят с по-евтин ток, коментираха от БФИЕК през Mediapool. Надпреварата за по-малките количества ще вдигне цената на ядрения ток поне с още 3 лв., че дори и повече и така общо разходите на предприятията заради новата ценова политика на държавата ще са с около 80 млн. лв. повече за следващите 12 месеца.

 

"Многократно настояваме за спешни решения, които да осигурят възможности за доставка на електроенергия на приемливи за бизнеса цени. Вместо това българските производители са притиснати от дисбалансите в енергетиката, включително от ръста на мрежовите разходи за клиенти на високо напрежение, липса на предвидимост и устойчивост, влошена конкурентна среда в резултат на преференциални условия за износ на ток, забавена либерализация на пазара и засилване на кръстосаното субсидиране", пишат четирите организация до регулаторния шеф, до премиера и до парламентарния председател..

 

Те припомнят, че вече са изпратили до отговорните институции протестна декларация, на която обаче не е било обърнато внимание. "Това ни принуждава да търсим други форми на въздействие, включително да се обърнем към КЗК у нас и ЕК, за да защитим българското производство", допълват индустриалците.

 

Те предупреждават още, че за да не се закриват предприятия, за да се запазят работните места и българската индустрия, няма да приемат повишаване на цените на електроенергията и на съпътстващите такси и ще откажат плащания по новопредлаганите цени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #1

    "Бизнест" да си гледа работата, за него приемливата цена на тока е 0.00 лв/МВтчас..... Сега цената на тока за индустрията е най ниската в ЕС и не тя пречи на конкурентно не знам какво си.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.