Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И македонците с официални червени линии към София

"Македонската идентичност черпи своята легитимност от многовековни традиции, предания, обичаи, език..."

31 коментара
И македонците с официални червени линии към София

Парламентът в Скопие прие национална позиция в контекста на блокадата на европейската интеграция от София. Документът бе предложен от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, известна с антибългарските си позиции, но бе подкрепен от 95 депутати и само един "въздържал се".

"Македонската идентичност и език са неприкосновена реалност на нашия народ. Те са наше наследство от предишните поколения и наследство за бъдещите поколения. Именно затова с тази резолюция искаме да сложим край на постоянно съществуващите тенденции за отричане на волята на народа и за преговори без граници по теми и въпроси, които принадлежат на вековете от далечното минало", каза депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски, обяснявайки необходимостта резолюцията да бъде приета.

Той посочи, че резолюцията дава в ръцете на дипломацията на страната здрав инструмент, с който на международната сцена отговорно ще се грижи за защита на македонската идентичност, традиции, колективен интегритет.

Координаторът на парламентарната група на управляващата СДСМ Йован Митрески каза, цитиран от БТА,, че за социалдемократите резолюцията е приемлива, но с приемане на тяхната поправка в нея да е изписано конституционното име на страната - Република Северна Македония.

Скопие отказва да се съобрази с изискванията на България, като заявява, че македонската идентичност и език не подлежат на преговори. ВМРО-ДПМНЕ оказва всевъзможен натиск върху правителството на Зоран Заев срещу каквито и да е компромиси и позицията на управляващите се втвърди през последните месеци.

Преди това, през 2019 година, и България прие рамкова позиция, изпълнена с червени линии.

Впоследствие София блокира започването на преговори за членство на Северна Македония в ЕС и от тогава двустранните отношения са в задънена улица.

Пълен текст на гласуваната от парламента резолюция.

1. Преговорите трябва да се водят на равноправна основа, като се спазва международното прави, без условия от едната или другата страна и със зачитане на достойнството на македонския народ.

2. Да се зачитат безрезервно откритията на македонските обществени, хуманитарни и култороложки науки във връзка с автохтонността на македонския народ и неговият исторически, езиков, културен и религиозен континюитет.

3. Да се уважават откритията, утвърдените факти, приетите теории и емпиричните изследвания на съвременната световна славистика, лингвистика, историография и международното право, според които:

- Македонският език и неговите диалектически разновидности имат свое пространство и свой времеви континюитет.

- Македонската идентичност черпи своята легитимност от многовековни традиции, предания, обичаи, колективна памет, манталитет, език и артикулирано съзнание за етнокултурна уникалност, колективен интегритет, почитта към традиционните религиозни институции и от наратива за принадлежността към отделно географско и историческо пространство.

4. Процесът на евроинтеграция на нашата държава трябва да продължи в духа на взаимното зачитане и уважение на вложените усилия от наша страна за изпълнение на критериите.

5. Да се прилагат позитивните и общоприети международни конвенции и декларации на Организацията на обединените нации (ООН) за правото на самоопределение и човешки права и свободи.

6. Да се зачита безусловно свободно изразената воля на македонския народ, неговата етническа и духовна уникалност.

7. Събранието да задължава и насочва правителството, но и всички съответни органи, отговарящи за външната политика и евроинтеграцията да действат в рамките на позициите, утвърдени с тази резолюция.

8. Тази резолюция да се публикува в Държавен вестник

Преводът на резолюцията е на българската агенция "Фокус".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. b.stankovski
    #31
    Отговор на коментар #30

    Не се проблем само учебниците… факт е дека и од двете страни има потполно погрешен впечаток едни за други. Факт е дека Македонците се истренирани да гледаат одозгора на Бугарите (воглавно поради добриот стандард на живот во Југославија), и факт е дека тоа моментално е апсолутно неосновано. Истовремено коментарите што ги читам на сите форуми и под сите текстови и речникот кој се користи за да се опише како не чувствувате вие нас многу ме згрозува.Засрамувачки факт е колку малку се познаваме едни со

  2. Kitko
    #30
    Отговор на коментар #18

    Здравей съседе. Да ти кажа това което правиш е много добро нещо. Не трябва да натоварваме децата с нашите проблеми и с проблемите създадени от тези преди нас. Може да има казваме как стоят спред нас нещата, но да им напомняме, че днешните жители от двете страни на границата нямат вина за това което се е случило в миналото. Сигурен съм, че ако един ден се видим няма да има значение кой от къде е, а ще седнем на една маса да хапнем и пийнем като равни, като братя. За съжаление това което смятам, че

  3. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #29
  4. SILENCE
    #28
    Отговор на коментар #23

    Стига си се правил на събеседник, защото при нас няма какво да се променя. А при вас трябва да си махнете подмяната на съзнанието. Та, ЕС ...

  5. SILENCE
    #27
    Отговор на коментар #18

    Никой не почита лъжците и майцепродавците, както и да си ги употребил в писанието си.

  6. SILENCE
    #26
    Отговор на коментар #15

    Пиши. Може някой да прочете ... Не и аз.

  7. Нато Натов
    #25
    Отговор на коментар #23

    Драги господине Станковски,ние не спорим нито за идентичността на македонската нация, нито за езика и след 1944 година. Всичко е ясо и това не може да се върне назад. Ние говорим за времената преди 1944 г. Ние, българите. А какво наблюдаваме оттатък границата. Сигурно си спомняте, че допреди 2-3 години вие бяхте антички македонци, горди синове на Александър Македонски и внуци на Филип. През 2012 година на гости ви бяха вашите братовчеди хунзи от Пакистан. Превърнахте центъра на Скопие във филиал

  8. borud1
    #24
    Отговор на коментар #23

    Комшу, вярно е това. Само не ми е ясно защо, след като и ти имаш толкова приятели тук, както и аз у вас, даже с едно семейство от Щип на море сме били заедно на Бургас... та не ми е ясно защо се стигна до тук ???...Иначе, прадядо ми, дето е бил от Кукуш, се е бил в чета по горите, по вашия край, там преди сто и кусур години... Та сега аз съм отсам Осогово, ти оттатък и се жлембиме един други. Ето това защо ???

  9. b.stankovski
    #23
    Отговор на коментар #21

    Редно е многу работи да се сменат, кажат, согледаат (и кај нас и кај вас).Но се додека седиме свртени грб со грб и секој пее своја песна, ништо нема да се смени.Поздрав

  10. ImBlack
    #22
    Отговор на коментар #18

    Защо се разпадна Югославия с толкова много кръв?Защото се крепеше на болшевишки лъжи и измислици-социален инженеринг.Ако политиците в РСМ продължават да градят македонския идентитет на същите болшевишки лъжи и измислици, вместо на обективната истина, това ще вкара в ЕС същите напрежения.Историята е за да си вадим поуки от нея и такава поука е, че болшевишкият социален инженеринг води до брутален разпад.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.