Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И напускането на Явор Колев от ГДБОП нямало нищо общо с хазарта

2 коментара
Явор Колев

Напускането на държавната администрация от страна на двама ключови кадри на компрометираната бивша Държавна комисия по хазарта – Явор Колев, бивш директор на "Киберпрестъпност" в ГДБОП, и Васил Панов – дългогодишен директор на "Контрол" в НАП, нямало нищо общо с хазарта и скандала около Васил Божков за неплатени данъци и такси за 700 млн. лв.

Това излиза от думите на Явор Колев, който даде интервю за бТВ в сряда.

"Напускането ми не е свързано с Комисията по хазарта, няма натиск от когото и да било за акта, който съм предприел", заяви Колев. Той уточни, че не познава Васил Божков, както и никой друг хазартен оператор.

Васил Панов пък напусна НАП

Колев бе представител на ДАНС в закритата вече Държавна комисия по хазарта, както и ключов служител в ГДБОП. Изненадващо напусна системата преди около два месеца и половина, малко след разгара на скандала около Васил Божков и бившите му лотарии.

По същото време и отново изненадващо държавата се раздели с друг свой ключов кадър – представителя на Министерството на финансите в Комисията по хазарта и дългогодишен директор, отговарящ за контрола в Националната агенция за приходите Васил Панов.

Неговото напускане на системата на НАП също се оказа по лични причини, без връзка със скандалите около Божков.

На този етап Явор Колев и Васил Панов не са разследвани във връзка със скандалите в Комисията за хазарта. Колев единствено сподели, че е викан на разпит като свидетел.

Явор Колев: Ще дам рестарт на живота си

"Подадох оставка точно 22 години, след като бях назначен. Реших да дам рестарт на живота си, имам общо 25 години в системата на МВР", посочи още пред бТВ Явор Колев.

Той обясни, че вече е придобил право на пенсия, но тъй като е "млад и енергичен", ще бъде полезен на обществото в друга роля.

"Ще работя в друга роля - в частния сектор и неправителствени организации, преподавам в УНСС и в Пловдивския университет", обясни Явор Колев. Той остава и съветник по киберсигурност към Министерски съвет, като тази длъжност е на доброволни начала.

"Участието ми в Комисията по хазарта беше в рамките на 2012 г. до 2019 г. Не бих могъл да коментирам работата ми там, тъй като има образувано следствено дело, аз съм разпитван като свидетел", посочи още Колев.

"Моите функции в тази роля бяха да не се допуска организирането на незаконни хазартни игри на територията на България. С наше участие беше променен Законът за хазарта в частта му за онлайн залаганията. Около 1 милиард по данни на статистиката изтичаха по това време през сайтове от Далечни Изток, което с промените и филтрацията на тези сайтове на българска територия, беше прекратено", посочва заслугите си бившият служител на МВР.

"Не мога да коментирам дали е имало влияние на Васил Божков в комисията, защото не съм установявал такова влияние", добави той. По думите му не е имало давление на който и да било хазартен оператор, така че противозаконно да му бъде даван лиценз.

И Колев е учуден как е възможно да не бъдат платени стотици милиони левове държавни такси.

"Интересно е, че всичките документи са получавани от комисията като администрация, и от други държавни органи, които са компетентни за плащането на данъци, и това не е било установено, което и на мен ми е чудно", посочи Колев.

Той подчерта, че неговите функции са били различни и там има други държавни органи, които са компетентни по плащането на данъци.

Не е постъпвала информация в ДАНС и ГДБОП за нерегламентирани отношения на председателя на ДКХ с представители на хазартни оператори, каза още Колев във връзка с разследванията срещу двама от тримата председатели на комисията през ерата "Божков".

Не използвайте домашните си компютри за работа, съветва експертът. "Не е добре да се използват домашни компютърни системи, които са достъпни от всички членове на семейството, използват се за влизане в социални мрежи, игри, забавления, сваляне на филми, защото това създава рискове", добави Колев.

Според него родителите трябва да изграждат доверие и да са наясно какво правят децата им на компютъра, защото детето може да стане жертва на зловредно влияние. Той посъветва да се използват приложения за родителски контрол и да не дават възможност да се качват програми за комуникация като "Скайп" или "Вайбър". Според Колев трябва да се ограничава възможността на малки деца да имат профили в социалните мрежи. Педофилите атакуват така, чрез тях извеждат децата на улицата, каза още Явор Колев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нато Натов
    #2
    Отговор на коментар #1

    Е, Джо, браво бе. Забелязал си н-то в думата "компроментиран", а не не ти е направило впечатление учудването на Явор Колев, че Комисията по хазарта, на която той е бил член 7 години, е прозяпала 700 милиона лева неплатени такси.

  2. Gai-Jin
    #1

    Медияпул, кой ви е учил на български, какви журналисти сте? Каква е дума компромеНтирана? Думата е компрометирана, без Н. Вашата форма е пример за просторечие, от същия тип като меринджей! Не се излагайте като "Блиц"!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.