Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И НДСВ не иска да спира предсрочно 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй"",N

0 коментара

Още през 2002 г. трябва да започне изграждането на нова ядрена мощност, ако България иска да има готов заместител през 2010 г., когато вероятно и четирите малки блока на АЕЦ "Козлодуй" няма да работят. Това заяви в отговор на въпрос председателят на парламентарната енергийна комисия доц. Веселин Близнаков. Преди да стане депутат от НДСВ, Близнаков бе председател на ядреното дружество.

Според сметките на Близнаков новата централа ще струва към 1,4 млрд. щ. долара.

България има интерес да отстоява своята позиция за удължаване на експлоатацията на малките 440 - мегаватови блокове на АЕЦ "Козлодуй", каза още Близнаков във Враца.

Според него, ако за първи и втори блок правителството Костов е поело ангажимент да бъдат спрени до края на 2002 г., то за трети и четвърти реактори има всички предпоставки да работят до 2010 - 2012 г., когато изтича проектният им живот.

Близнаков съобщи, че НДСВ ще излезе с конкретни инициативи пред Европейския съюз по този въпрос, с който щял да се ангажира и Симеон Сакскобургготски. Председателят на комисията по енергетика потвърди, че на по-късен етап правителството ще преобразува Държавната агенция за енергетика и енергийно развитие в министерство, а комитета за използването на атомната енергия за мирни цели - в агенция.

Новият шеф на парламентарната комисия по енергетика, който е добре запознат с развитието на преговорите около съдбата на АЕЦ "Козлодуй", забрави да припомни във Враца защо въпросът за АЕЦ "Козлодуй" бе почти предрешен, преди страната ни да получи покана за започване на преговори за присъединяване към ЕС.

По споразумение, подписано от правителството на Любен Беров с ЕБВР и ЕС, България се бе задължила да затвори първите два блока на АЕЦ Козлодуй през 1999 г., а трети и четвърти блок - до 2002 г. И четирите блока са от типа ВВЕР и въпреки че не са идентични с тези на Чернобилската електроцентрала, Брюксел изтъкваше аварията в Украйна и опасността от остарелите руски реактори като причина България да затвори и своите.

Когато по времето на управлението на ОДС България започна постепенно да се доближава до политическите и икономически критерии, за да започне преговори за членство в съюза, основният препъни - камък в икономическата област остана затварянето на четирите малки блока в АЕЦ "Козлодуй". На няколко пъти Брюксел отправяше ясни сигнали, че няма да склони сроковете да се протакат. Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген седмици преди срещата в Хелзинки буквално заяви, че АЕЦ "Козлодуй" може да се окаже препъни-камък в стремежа ни да получим покана за членство. На финалната права в преговорите с Ферхойген и антиядреното лоби в ЕС се включи тогавашния вицепремиер Александър Божков.

В крайна сметка правителството на Иван Костов постигна споразумение първите два блока да бъдат затворени през 2002 г. и успя да не запише точен срок за затварянето на 3 и 4 реактор. Преди Хелзинки бе постигнато съгласие, че те ще бъдат спрени 2006 - 2008 г. След получаването на поканата представители на тогавашното управление заговориха, че срокът на действие на 3 и 4 блок спокойно може да бъде удължен до края на проектния им живот - тоест около 2010 година, тъй като спрямо тези два реактора се извършва сериозна програма за модернизация и повишаване на безопасността им.

От политическа гледна точка едва ли съществува вероятност ЕС едва ли ще приеме благосклонно в България да се изграждат нови ядрени мощности, защото това би засилило позициите на руското енергийно лоби. Възможно е обаче спрените ядрени реактори да минат на газ, за което ще са необходими много по-малко инвестиции от тези, необходими за изграждането на нова атомна централа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.