Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И НДСВ уволнява неудобни журналисти

0 коментара

Конституцията осигурява свобода на изразяването, но правителството упражнява неоправдано влияние върху медиите. Това констатира докладът на Държавния департамент на САЩ за спазване на човешките права в България през 2001 година в раздела "Спазване на гражданските свободи". В доклада се отбелязват протестите на журналистите от БНР през февруари и март м.г. срещу назначаването от НСРТ на Иван Бориславов за директор на радиото. Журналистите твърдяха, че назначението на Бориславов е политическо мотивирано от СДС, за да постигне контрол върху държавното радио преди парламентарните избори през юни.

Впоследствие ВАС постанови, че решението да се издигне Бориславов е било незаконно и той беше заместен от Поля Станчева.

Към края на годината се забелязват увеличаващи се доказателства за опити на правителството на НДСВ да упражнява влияние върху държавните медии, се казва в доклада на Държавния департамент. Освен оспорваните мерки по отношение на СЕМ и уволнението на генералния директор на БНТ, правителството уволни водещия на политическо телевизионно ток-шоу Явор Дачков, чието предаване беше известно с критиките си срещу НДСВ.

На политическо ниво уволняването на генералния директор на БНТ Лиляна Попова, която се смята за лоялна на бившия премиер Костов, както и назначаването в СЕМ на лица свързани с НДСВ, създава впечатлението, че и новото правителство се опитва да упражнява контрол върху държавните медии, според оценката на Държавния департамент.

В доклада са отразени новите правила за работа с медиите, наложени от правителството на Симеон Сакскобургготски - отделяне на журналистите на специално място и забранен достъп до залата за правителствени заседания.

През миналата година правителството е упражнявало влияние върху медиите чрез официални канали като НСРТ. Освен чрез този квази-държавен орган, правителството влияе и по непреки пътища като ограничава на рекламните постъпления на критикуващите правителството медии, се казва в доклада. Новосъздаденият Съвет за електронни медии (СЕМ), който има същата структура и избор на членове като предшественика си, се казва в доклада.

Като положителни стъпки от дейността на кабинета на ОДС са посочени издаването на лицензии на две частни национални телевизии( Би Ти Ви и "Нова телевизия", чийто лиценз бе отнет от съда). През 2001 НСРТ е издало лицензи на 10 телевизионни канала и на 126 радиостанции.

Според доклада на Държавния департамент множество вестници се издават свободно от политически партии и други организации, които представляват целия спектър на общественото мнение. Журналистите обаче често пишат материали, за да угодят на работодателите си.

Формални ограничения на програмите на телевизиите и радиостанциите няма и те осигуряват разнообразни новинарски и всякакви други програми. Телевизионните и радио новини на държавните медии представят опозиционни мнения, но по време на предишното правителство някои членове на опозицията твърдяха, че на техните мнения и дейност се предоставя по-малко ефирно време, отколкото на управляващите.

През октомври 2000 година БНТ за пръв път започна да излъчва новини на турски, предназначени за турското малцинство. Местните клонове на националното радио също започнаха да излъчват новини на турски. Чуждестранни радиостанции като British Broadcasting Corporation, Deutsche Welle, Radio Free Europe, Radio France Internationale и Voice of America имат добър достъп до до радиоефира.

През 2000 година, макар да имаше няколко случай на нападения над журналисти, включително лични нападения и взривявания на офиси на вестници, нямаше сериозно засегнати лица. Полицията залови трима заподозрени, като разследванията продължават.

Достъпът до Internet не е ограничен, въпреки че много от гражданите не могат да си позволят компютри. Internet кафенетата, най-често посещавани от млади хора, са обичайни, се посочва в доклада. Държавният департамент констатира, че българското правителство като цяло спазва човешките права на гражданите. Проблемните области отново са полицейското насилие, като има случаи на убийства, за които отговорността се носи от служители на силите за сигурност. Силите за сигурност обикновено бият заподозрени и затворници и малтретират малцинствата, се отбелязва в доклада. Проблем представляват произволните арести и задържания. Изтъква се, че силите за сигурност преследват, физически малтретират и арестуват произволно бездомни ромски деца. Проблемът с отговорността продължава да стои и пречи на опитите на правителството да се справи с полицейските злоупотреби.

Условията в много затвори и места за задържане са лоши. Има случаи на прекалено дълго предварително задържане, макар че правителството продължава да полага успешни усилия, за да се избегне превишаването на установения от закона едногодишен срок на предварителното задържане, посочват авторите от Държавния департамент. Работещите в съдебната система в България са зле платени, има недостиг на кадри и много висящи дела; корупцията в съдебната система е сериозен проблем, твърди докладът.

Правителството нарушава правото на личен живот на гражданите и по-специално неприкосновеността на кореспонденцията. В доклада се посочва също, че правителството оказва неоправдано влияние върху медиите. Поставят се ограничения пред свободата на сдружаване. Правителството ограничава свободата на вероизповедание за някои неправославни религиозни групи. Конституционните ограничения за формиране на политически партии на етническа, расова или верска основа всъщност ограничават участието на някои групи в управлението, се твърди в доклада.

По-нататък се посочва, че насилието и дискриминацията срещу жените продължават да са сериозен проблем. Условията за децата в държавните институции са лоши и поради липса на средства системата за социални грижи не помага подобаващо на бездомниците и на други уязвими деца, най-вече ромски. Има известна дискриминация спрямо хората с умствени и физически увреждания, се казва в доклада. Социалната дискриминация и преследванията срещу "нетрадиционните" религиозни малцинства продължават, но в по-малка степен от миналата година.

Сериозни проблеми създава дискриминацията и насилието на обществото срещу ромите.

Сериозен проблем е и трафикът на жени и момичета, се посочва в доклада на Държавния департамент на САЩ.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.