Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И пациентите ще участват в преговорите по Националния рамков договор

3 коментара
И пациентите ще участват в преговорите по Националния рамков договор
След като през изминалия мандат в Народното събрание бяха внесени няколко законопроекта за защита правата на пациентите, но нито един от тях не бе приет, сега законодателните инициативи започват наново. Депутатът от Синята коалиция Ваньо Шарков и група народни представители внесоха в деловодството на парламента проектозакон за правата на пациентите.

Освен че в него са разписани основните пациентски права, той предвижда съсловните организации на пациентите да имат правото да участват в преговорите по Националния рамков договор, с който се определят основни параметри в различните видове медицинска помощ, както и цените им.

Пациентските организации също ще слагат подпис под договора. За представителни ще се считат организации, които имат областни структури в цялата страна, регистрирани са като сдружение с нестопанска цел за общественополезна дейност и защитават правата и интересите на всички пациенти, без оглед на конкретни заболявания и диагнози.

Освен това, в управителните органи на пациентската организация не бива да са служители в държавни органи, органи на местната власт и администрация, служители на НЗОК, изпълнители на медицинска помощ, както и членове на управителни и контролни органи на производители, вносители и търговци на лекарства, медикаменти и апаратура.

Ако лекарят бъде обиден с дума, жест или действие на пациента и това не е продиктувано от негово заболяване, той има право да откаже преглед, диагностично уточняване или лечение. Това обаче важи само, ако е станало в присъствието на свидетел.

На пациента са вменени задължения като това, че е длъжен да се грижи за здравето си и да си плаща здравните осигуровки, да спазва реда в болницата и т.н., но не са предвидени санкции при неизпълнението им, както многократно е било предлагано на медицински форуми.

Санкции обаче има за лекарите. Глобата за нарушаване правата на пациент ще е между 300 лв. и 600 лв. при първо нарушение и може да достигне до 2000 лв. при "рецидив".

За отказ от оказване на спешна помощ, когато пациентът е в критично състояние, глобата ще е от 3000 лв. до 5000 лв., а при повторно нарушение – лишаване от право на упражняване на професията за срок от една година. Оказването на медицинска помощ без съгласието на пациента пък ще коства на лекарите от 500 до 1000 лв., а при повторно нарушение – лишаване от право на практикуване за срок от 6 месеца до една година.

Лекар, който разкрие лична информация за пациент без неговото съгласие, се наказва с глоба от 2000 лв. Глобата за извършване на медицинска дейност без нужната квалификация ще е между 15 000 и 30 000 лева.

Лекарят няма да може да бъде наказван за едно провинение от различни органи. Така, ако той е бил санкциониран от НЗОК, няма да търпи санкция от етичната комисия към съсловната организация или от Инспектората към Министерството на здравеопазването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 1 Доктор
    #4

    Май вече ще ни глобяват и ако си вършим работата! Т.е. ако си лекар но лекуваш инфаркт без да си кардиолог -30 000 лв глоба!Ако пипнеш ехограф без незнам какъв си курс,струващ 900 лв на месец,пак глоба.Май тези хора не правят разлика между липса на правоспособност за лекар/доказвана с диплома/ и квалификация по нещо.За съжаление медицинското образование в тази държава стана едно голямо бизнес начинание.

  2. оптимист
    #3

    Виж колега, тук в Германия дори нямат нужната квалификация, за да работят. Просто няма лекари и пациентите чакат по 6 до 9 месеца за преглед. Абсурда е, че се стига до положението парамедицински кадри да "лекуват", като аптекарите и оптиките...Като стане това в България ще ги видя пациентските организации колко им е устата.

  3. 1Doktor
    #1

    Не става въпрос за тенденцията - тя е ясна.Но поне да не пишат глупости по законите!Или може би пак се обличат в закон интереси на някои медицински среди /институти/?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.