Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И Плевен ще има водна концесия, но по-добра от софийската

Търсят се почтени инвеститори да вложат 400 млн. лв.

2 коментара
И Плевен ще има водна концесия, но по-добра от софийската

ВиК инфраструктурата на Плевен да бъде дадена на концесия, за да могат да се направят необходимите 400 млн. лв. инвестиции. Това препоръчва Международната финансова корпорация, която е част от Световната банка. Тя ще публикува обява в най-престижното професионално издание – “Глобъл уотър интелиджънс” за заявяване на интерес за концесия на ВиК-Плевен.

 

Ако такъв бъде заявен от най-големите и авторитетни компании, то само след решение на местните власти ще бъде открита процедура за публично-частно партньорство, каза председателят на парламента Цецка Цачева, която е от Плевен. Цачева очеква консултантите на Световната банка да привлекат “възможно най-почтените инвеститори”.

 

Проектът на Световната банка за концесия на ВиК мрежата на Плевен е пилотен и при успех плановете на държавата са да се приложи и в други общини, каза министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Проектът се разработва още от времето на тройната коалиция.

 

Във ВиК-сектора в Плевен не са правени инвестиции през последните 50 години, освен аварийни ремонти. Средства от държавния бюджет не могат да бъдат насочени във ВиК мрежата на Плевен и това е причината да се търси финансиране по линия на еврофондовете и публично-частно партньорство, каза министър Павлова.

 

На режим на водата в Плевенско са 20 населени места, като в 18 от тях има отклонения от качеството на водата.

 

В Плевенска област няма достатъчно питейни води и половината от водоснабдяването се осъществява чрез ВиК Ловеч. Половината от населението няма канализация. Едва 40% от живеещите в Плевенско имат достъп до пречиствателни станции.

 

През следващата седмица предстои внасяне за второ четене на Закона за публично-частното партньорство, каза Цецка Цачева. В него има регламенти, които определят възможностите за привличане на инвестиции. Чрез новите разпоредби процедурите ще бъдат облекчени и така ще се улесни осигуряването на финансиране, посочи Цачева.

 

Министър Павлова посочи, че е необходима промяна и в Закона за водите, защото в момента прилагането му е почти невъзможно. “Независимо дали операторът е държавен или частен, ако не се справя, трябва да бъде сменен. С прилагането на Закона за публично-частното партньорство това ще се улесни”, каза министър Павлова.

 

В момента единствено София има концесионер на водата. Опитът с него обаче е противоречив, като обществото не е доволно от концесионера “Софийска вода”. Причината е, че той не изпълни нищо от поетите ангажименти през 2000 г. Така за подмяна на остарялата ВиК мрежа в столицата се разчита единствено на еврофондовете.

 

Останалата ВиК мрежа в страната се стопанисва от общински и държавни дружества.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Защо държавата разпродава и последните дружества , които все още притежава , та нали ако чужд инвеститор притежава дружества от водния сектор ще бъдем зависими от неговото благоволение дали да ни доставя вода и на какви цени да прави това . През последните 20 години държавата или по-точно кръг от хора ни направиха свои икономически роби а сега искат да продадат останките от ВиК дружаствата за да ни направят роби и на чуждестранните акули (френската Виола или които ще да е там )които вярваите ми

  2. Анонимен
    #1

    Обидно е да се казва че последните 50 години не са правени инвестиции.Та нали всички водоснабдявания на повечето селища са изграждани в периода 1962-1980 г. С инвестиции на ОНС Плевен са построени водоснабдяването от Черни Осъм на Плевен, Ловеч и Троян, довеждащ колектор до ПСОВ, ПСОВ гр.Плевен и мн. много други. Водоснабдител

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.