Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И по БВП на глава от населението България остава на последно място в ЕС

По-бедни от нас са само балканските страни, евентуални кандидати за членство

20 коментара
И по БВП на глава от населението България остава на последно място в ЕС

И през 2011 г. България остава на последно място по брутен вътрешен продукт на глава от населението, измерен през покупателната способност. Това сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, разпространени в четвъртък.

Незавидното последно място по този показател, страната ни заема, откогато той се измерва за нея като член на ЕС, а данните от 2009, 2010 и 2011 г. показват, че БВП на човек у нас се повишава в последната посочена година с 2 процентни пункта спрямо предишната и достига 46% от средния за ЕС.

Пред нас е Румъния с по-добри, но близки до нашите показатели - миналата година БВП на глава от населението в северната съседка е бил 49% от средния за ЕС.

Като цяло Балканите изостават силно по произведен продукт на глава от населението и са най-бедният европейски регион. Страните от Западните Балкани, които рано или късно ще получат покани за присъединяване към ЕС, имат между една трета и 40% от средния за ЕС БВП на човек.

Така Черна Гора е с БВП на глава от населението, което е 42% от средния за ЕС, Македония и Сърбия са с по 35% от средния, Босна и Херцеговина и Албания - 30% от средния за ЕС.

Рязко се различава Хърватия, когато през 2013 г. ще стане член на ЕС, с БВП на глава от населението 61% от средния за общността. Да не говорим за Словения, за която този показател е 84% и така се нарежда сред стари членки на ЕС от Западна Европа.

Турция, която се стреми да стане член, е с БВП на глава от населението от 52% от средния за ЕС.

Като цяло БВП на глава от населението в ЕС се движи между близо три пъти над средния за ЕС (Люксембург) до 40% от него (България). Така в групата на страните с БВП, който е между 10 и 20% над средния за ЕС, са северноевропейските "стари" членове Холандия, Ирландия, Австрия, Швеция, Дания, Финландия. С 10% над средния са Великобритания и Франция. Около средния са Италия и Испания.

Кипър е с БВП на глава от населението около 5% под средния. Малта, Словения, Чехия - 15-20% под средния. Следват Гърция, Португалия, Словакия - с 20-30% под средния.

Около една трета под чертата са Естония, Литва, Унгария, Полша.

Латвия е с 40% под средния БВП, а Румъния и България - 50-55% от средния.

Интересното е, че докато БВП на човек от населението в бившите социалистически страни, присъединили се към ЕС да нараства постоянно в трите последни години, белязани от глобалната икономическа криза, в някои от старите страни членки с развити икономики този показател се е движел надолу. Такива са данните за Дания - с 3 процентни пунка надолу спрямо 2010 г., Валикобритания - също 3 пункта, Франция, Итали и Испания - 1 пункт, Кипър - 3 пункта, Гърция - 8 пункта, Португалия - 3 пункта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Survivalist
    #20

    Изглежда никой не се интересува от бележка под черта № 5 в ориналния документ на Евростат (авторът е дал линк!), относно съдържанието на показателя AIC (действително индивидуално потребление - ДИП) . Важно е, че в ориналния документ са приведени данни както за БВП (GDP), така и за ДИП (AIC), но нито статията, нито читателите коментират разликите между БВП и ДИП.

  2. Анонимен
    #19

    Когато се прочете поста 12 и се вижда динамиката на положението в годините,които е взел за сравнение се види за 2002-2005 едно подминаване на румънците.Това е така,понеже резултатът на реформите,които Правителството предприе,дойдоха при следващото Правителство(на Симеон Борисов).После реформите стряха.

  3. Анонимен
    #18

    Една молба до №12: Можеш ли да подредиш държавите на Източна Европа(бившите членки на СИВ Балтийските страни Балканските Кроятия,Словения,Босна и Сърбия)по бруто продукт в същия съизмеряващ процент както е дадено в статията и както си писал сравнението с Румъния? Не е задължително да си пишеш ника,загрозявайки иначе ясни данни.

  4. Анонимен
    #17

    14 до 15: Абсолютен комплекс за малоценност си е. А ти като нямаш контра аргументи си започнал с обидни квалификации, които употребяват много от участниците във форумите. Казваш ми, че съм руско мекере. Същият комплекс ги тресе и руснаците. Те нямат абсолютно никаква качествена и конкурентноспособна продукция, а разчитат на износ на енерго носители, които обаче им ги е дала природата. Руснаците са същите некадърници като българите, обаче и едните, и другите са едни големи устакяри и нищо, ама нищо повече. И накрая да ти кажа, че изречение се започва с ГЛАВНА буква. Ама тези неща се учат в отделенията. Ало!

  5. Анонимен
    #16

    същия тъпaк e и 13. кoстoв пoe икoнoмикaтa нa 26% и я дoкaрa дo 30%. „aлчния кoбург” oт 30% я вдигнa нa 37%. кaкъв кoстoв кaкви пoлшa и чeхия бръщoлeви пaртизaнския пърдялник. дaннитe сa дoлу и всeки мoжe сaм дa си нaпрaви смeткaтa

  6. Анонимен
    #15

    до 14 това не е "комплекс за малоценност на една нация", а твоя собствен комплекс на руско мекере. тъпак!

  7. Анонимен
    #14

    Точно поради тази причина бългрите са с най-ниско заплащане в ЕС. Не може нищо да не се прави, а да се говори, че в другите държави заплатите са по-високи. Наскоро излезнаха данни и за неграмотността на българите и точно затова България е на последно място по иновации, а иначе е на първо по професори, академици и изобщо учени. Предпоследният селекционер по футбол на националния отбор Лотар Матеус беше провокиран от български така наречени журналисти и им заяви в прав текст, че неговата страна прави

  8. Анонимен
    #13

    Никой от коментариите до сега не посочва ясно каква е истината по въпроса,а тя е следната: -ако Ив.Костов беше останал още един мандат,а не алчния кобург,да не говорим за тройната коалиция и сегашния тапанар,щяхме да сме гарантирано зоедно поне с полша и Чехия.Но трябва да се мисли преди гласуване,а явно на повечето това не им се отдава!

  9. Анонимен
    #12

    другaрa Тoдaр Живкoв
    Дaннитe нa Eврoстaт зa 2011 г. сa извeстни oт къдe 1 гoдинa, нo сa публикувaт сeки мeсeц кaт сeнзaция, зa дa сa нaдървят зaлупeняцитe. Oбикнoвeнo чeрвeнитe ни мaсмeдии прикривaт пo-стaритe дaнни, зa дa сa нe види мизeрнoтo рaвнищe, нa кoeтo Видeнoв oстaви Бългaрия прeз 1996 г. – 26% oт срeдния БВП зa EС при 33% зa Румъния. Oщe прeз 1998 г. минaхмe румънцитe с 1% пункт – 28% нa 27% зa нaс. При Цaрa още прeз 2002 г. минaхмe румънцитe с 3% пунктa – 32% нa 29% зa нaс. Дo 2005 г.

  10. Анонимен
    #11

    до 5 Става дума за данни на Световната Банка - аз съм склонен повече да вярвам на Световната банка от колкото на Евростат. В Гърция Евростат се провали напълно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.