Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И президентът се обяви срещу пакта на ООН за миграцията

"Подготвя се глобалното преселение на народите", разкри Каракачанов

2 коментара
И президентът се обяви срещу пакта на ООН за миграцията

Президентът Румен Радев се присъедини към противниците на Пакта за миграция на ООН и използва темата да разкритикува външната политика на управляващите по принцип.

По думите му те вече са се опарили с Истанбулската конвенция и "явно в момента се лутат как точно да определят своята позиция".

"Разбирам, че им е трудно, защото те открито навън не са изразявали досега някаква твърда българска позиция", каза той.

"Проблемът наистина е глобален и затова пакт трябва да има, но предлаганите текстове в този пакт не работят в никакъв случай в наш интерес, защото има клаузи, които поставят на риск и национален суверенитет, и социална система", смята Радев.

В началото на седмицата управляващата коалиция обяви, че България няма да подкрепи пакта, но само няколко дни по-късно стана ясно, че правителството все пак си е оставило вратичка да подкрепи част от документа. Външният министър Екатерина Захариева каза, че част от мерките в него може и да са полезни за България, а освен това има възможност страните само частично да подкрепят пакта.

Тя обясни, че пактът не е обвързващ, няма задължителен характер и държавите може да се присъединят към него по всяко време.

"Няма разкол в правителството"

"Няма разкол в правителството по Пакта за миграцията, защо да има", коментира в петък вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов и припомни позицията на управляващата коалиция.
Той сподели и собствената си визия за документа.

"Истината е, че ако искаме да се грижим за бежанци от войната, имаме конвенция за бежанците на ООН. Този глобален пакт за миграция на мен ми намирисва на документ, който ще подготви глобалното преселение на народите", каза Каракачанов.

Според него в пакта има доста обезпокоителни текстове като този, че страната, в която се озоват тези кандидат мигранти, ако те нямат лични документи, е длъжна да им издаде такива.

"Нали се сещате какво означава, ако в България дойдат 100 хиляди афганистанци, пакистанци, без значение какви, ние трябва да им дадем български лични документи и, ако не ги приемат в някоя от западноевропейските проспериращи държави, тези хора си остават при нас", добави той.

По думите му отделно здравеопазване, социално осигуряване, образование за тези хора ще "легне" върху бюджета на приемащата страна.

"Винаги съм казвал така – ако някои от развитите западноевропейски държави имат желание да преселват хора в собствените си държави, да бъдат така добри да организират въздушен транспорт и да ги пренасят от Афганистан директно в Германия например. Защо трябва тези хора да минават пеша и да бъдат мародерствани в Иран, в Турция, в България и през цяла Европа. Това е нехуманно“, коментира Каракачанов.

Поредна истерия

През последните седмици БСП и ВМРО разпалиха истерия около пакта, която напомни за т. нар. дебат около Истанбулската конвенция.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова нападна премиера Бойко Борисов, че присъединява България към пакта. Впоследствие от правителството ѝ отговориха, че не е взимано подобно решение.

Според Нинова основната цел на документа е "нелегалната миграция да се трансформира легална".

От ВМРО пък предупредиха, че пактът дефинира миграцията като положителен глобален феномен, който е източник на благоденствие и иновации и предупредиха, че той предвижда мигрантски коридори през България.

През юли споразумението получи подкрепа от 192 от 193-те държави от ООН без САЩ. По-късно Унгария, Чехия, Полша, Австрия и Естония обявиха, че няма да го подпишат, защото застрашавал суверенитета им.

Документът цели да създаде стратегия за защита на мигрантите, за интегрирането им, за връщането им по родните места и за противодействие на причините, които водят до масова миграция.

Европейската комисия подкрепя споразумението и обясни, че то не въвежда задължителни за държавите правила и е правно необвързваща рамка.Споразумението обаче трябва бъде подписано на равнище държави, а не от ЕС като общност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #2

    Имаме ли представа какво очаква България, ако управляващите подпишат този документ? След като вече страната ни е превърната в разграден двор чрез ликвидиране на редовната Българска армия и превръщането на цялата бойна техника в 500000 тона скрап, ще можем ли да спрем с 13 хилядната си наемна армия стотиците хиляди мигранти от африканските страни и Афганистан? Не ни ли стигат бедите, които ни причиниха авторите на големия заговор срещу България чрез унищожаването на цялата икономика и безумията на

  2. Baraev
    #1

    Като споразумението не въвежда задължителни правила, защо да се подписва?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.