Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И регионалното министерство видя закононарушения по казуса "Силистар"

Задават се поредни законови промени заради дюните

4 коментара
И регионалното министерство видя закононарушения по казуса "Силистар"

Още една държавна институция обяви за незаконно решението на общинския съвет в Царево, с което беше приет устройствен план за имот в близост до плажа Силистар. Планът реално би позволил застрояване на имота, въпреки че според местната власт той се приема, за да се направи път до плажа, който се намира в защитена местност.

Приемането му обаче вече беше дадено на съд от областния управител на Бургас по нареждане на премиера Бойко Борисов  То беше атакувано и от БСП. За незаконно го смята и прокуратурата, както и екоинспекцията в Бургас. Сега и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството заявяват, че процедурата е незаконна. Така единствено кметът на Царево Георги Лапчев не вижда проблеми в приемането на подробния устройствен план. Освен това според него твърдението, че той ще доведе до застрояване на имота край Силистар било фалшива новина.

Според регионалното министерство решението за приемане на устройствен план на имота край плажа е в нарушение на Закона за устройство на територията. Не са спазени и процедурите по реда на Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие. Това се разбира от отговори на ведомството до "Дневник".

И регионалното министерство вижда проблем в това, че планът е приет, без да му бъде изготвена екологична оценка. Тя е необходима, тъй като теренът попада в две защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие и в природен парк "Странджа".

Освен това министерството потвърждава и твърдението на природозащитни организации, че местната власт не може да приеме подробен устройствен план, докато министерството на регионалното развитие работи по общ устройствен план за цялата община Царево. В този случай планът за терена край Силистар би трябвало да бъде одобрен не от експертния съвет към местната власт, а от Националният експертен съвет по устройство на територията и регионална политика при регионалното министерство.

Работата по създаването и одобряването на Общия устройствен план на Царево, който се чака от 8 години, е във финален етап. Според отговорите от МРРБ, които са възложител на плана, "понастоящем проектантският екип работи по финализиране на екологичната оценка" на плана.

Вариант на плана беше представен преди няколко месеца и той предвиждаше ново застрояване около Синеморец, Варвара и плажа Корал, включително върху защитени дюни, които се намират в близост до него и са частна собственост. Тогава от регионалното министерство обясниха, че строителството край Корал е допуснато, тъй като този вариант на общия устройствен план е правен във време, когато дюните край Корал не са били отразени в специализираната карта на Черноморското крайбрежие. Обявиха, че ще се прави поредна преработка на плана, а възможността за застрояване край плажа, обявен като място за екотуризъм, ще бъде намалена драстично, за да не се засягат дюните.

От отговор на зам.-министъра на регионалното развитие Валентин Йовев до сдружението Камара на геодезистите става ясно, че въпросът със статута на пясъчните дюни се разглежда от междуведомствена работна група, създадена в края на юли тази година. Проблемът всъщност е, че с промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие дюните край плажовете също се смятат за част от тях. Така те трябва да са изключителна държавна собственост. В същото време такива терени са придобити от частни собственици преди приемането на законовите промени за защита на дюните. Подобен е случаят с Корал, но такива казуси има и на други места по Черноморието. По закон сега тези частни терени трябва да бъдат обявени за държавни, а собствениците им да получат обезщетение от бюджета.

Неотдавна Йовев обясни, че за това ще са нужни доста средства и той като данъкоплатец не е съгласен за се хвърлят милиони за обезщетения на собственици, които би трябвало да знаят какво купуват. Сега в отговора си до Камарата на геодезистите той казва, че създадената по проблема работа група може да излезе и с предложения за законодателни промени. Какви ще са те и кога може да бъдат оповестени не е ясно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Теодоси
    #4

    Накрая няма да остане незастроена площ, което е много жалко.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.