Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И рециклиращи организации за е-скрап ще останат без лицензи

0 коментара

И при рециклиращите организации на отпадъци от електрическо и електронно оборудване

ще има отнети лицензи, заяви пред журналисти в четвъртък зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева. Това сочат предварителни оценки на одитните доклади на изпълнението на ангажиментите на тези дружества за миналата година. Крайното становище трябва да стане ясно до края на май.

Общо 14 са организациите, които в момента се занимават с оползотворяването на стари печки, хладилници, телевизори, батерии и др. електроуреди, но още преди месец част от тях бяха определени от ръководството на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) като “пирамиди“.

Ековедомството вече обяви, че ще отнеме разрешителните две от организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки - “Рекопак“ и “Импакт Корпорейшън“, защото не си изпълнявали задълженията. Дружествата на свой ред обвиниха министерството, че е прибързало с решенията си и сезираха за това прокуратурата.

Нямаме никакво намерение да правим компромиси, когато има издадено разрешение, а не се изпълняват ангажиментите от фирмите, заяви Манева. Който не изпълнява целите си и се опитва да ни предлага невярна информация, ще си понесе наказанието, отсече тя.

По думите на Манева и след края на май ще продължи анализът на работата на рециклиращите организации. Това са преотстъпени държавни такси на определени фирми да правят бизнес вместо държавата, те трябва да го правят така, че да е икономически целесъобразно и да не се отклоняват средства за други цели, посочи заместник-министърът.

Тя допълни, че до края на годината ще бъдат отстранени слабостите на нормативната уредба, с които спекулират оползотворяващите организации. До тогава ще се разработи и изцяло нов Закон за управление на отпадъците.

Манева отново коментира намерението на МОСВ да се закрият пунктовете за вторични суровини в сегашния им вид или да се дадат за стопанисване от организациите за оползотворяване на отпадъци, които обаче трябва да превърнат от сегашните неугледни бараки в нормални обекти за предаване на амбалаж и стари електроуреди.

Според зам.-екоминистъра трябва да се преразгледат критериите, по които се дават разрешения за такива пунктове и да се определят местата, на които да бъдат организирани.

Ако пунктовете за вторични суровини се поемат от рециклиращите организации ще се предотврати и сегашното изкривяване на системата за разделно събиране на отпадъците, аргументира се Манева.

Тя припомни, че много хора разбиват сегашните съдове за разделно събиране на отпадъците от опаковки, за да ги предават срещу заплащане и на организациите се налага да купуват от своя страна вторичните суровини, за могат да си изпълнят целите, нищо че са инвестирали в контейнери и други съоръжения.

Според нея, за да проработи ефективно системата за разделно събиране на отпадъците, такса смет ад се определя според количеството изхвърлен отпадък, каквато възможност и сега съществува в Закона за местните данъци и такси, но не се използва от общините.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.