Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И Съюзът на учените не хареса реформата в академичните звания и степени

63 коментара

След ректори на университети и БАН и Съюзът на учените се разбунтува срещу приетия в сряда от Министерския съвет нов проектозакон за развитието на академичния състав.

Председателят на съюза проф. Дамян Дамянов заяви в петък, че реформата, предложена от образователния министър Сергей Игнатов, ”обезценява вложените усилия и творческа работа на носителите на научна степен доктор на науките и на научните звания професор и старши научен сътрудник първа степен”

Новият проектозакон, който предстои да бъде гледан от парламента, предвижда академичните длъжности да са асистент, доцент и професор във висшите училища и изследовател, старши изследовател и главен изследовател в БАН, Селскостопанската академия и другите научни организации. Научната степен става само една – доктор.

Съюзът на учените не хареса и готвената пълна децентрализация на процеса по даването на степени и длъжности, който ще бъде изцяло в правомощията на университетите и отделните институти на БАН.

Според съюза ”се създават много благоприятни условия за израстване на хора без доказани качества, които не са могли или не са искали да станат доктори на науките или професори”.

”На базата на този законопроект ще се става по-лесно професор, отколкото асистент”, смятат от Съюза на учените в България.

”Либерализацията на присъждането на научните степени и длъжности е необходим и положителен елемент. В същото време не са създадени нормативни и управленски условия, които биха предотвратили корупционните практики, избора на некачествени кадри и влошаването на качеството на преподаването и обучението”, смятат от съюза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

63 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mimi
    #64

    Останки от тоталитарното ни минало.

  2. бивш учен
    #63

    Това ли наричате реформа бе гламавци - да има или да няма ВАК?Реформа означава да раздвижеш дейността на всички научни и образователни институции така, че да станат продуктивни и да имат реален принос в ръстта на брутния продукт на държавата а не как да се става професор, доктор и т.н.

  3. асистент
    #62

    Каква е тази мухлясала комунистическа дупка на неграмотници и московски ченгета?

  4. Незнаещ ректор
    #61

    аз съм ректор инженер в ВУЗ и имаме необходимост от професори по физика,математика и информатика,но както се досещате-БОС съм по тези дисциплини. сега като обявим тез конкурси-вътрешните ни кандидати бухали 20 г. кат асистенти упражнения и едва скалъпили по 20 на статийки а срещу тях идват едни надути пуяци от БАН с по 40 50 топ публикации, но без грам педагогически стаж??? И какво да реша аз като ректор - как да защитя моите си хора- лесно му на игнатя - дреме му на сайдера какво ще стане...Май първия ни ПРОФЕСОРИН по новата система ще е Игнатя...

  5. гражданин
    #60

    Дългоочакваната промяна в науката и висшето образование изненада всички учени в България. Българският Салиери - Красьо, символът на посредствеността и некадърността, вече ще стане не само професор, но дори академик и ще може да купува и назначава магистрати, министри, депутати и научни кадри в универиситетите и БАН.По този начин, в Бъпгария всички граждани, включително и мутрите, ще станат професори, което на френски означава - учители, без да защитават докторска дисертация.Следващата стъпка е да

  6. Никоошу
    #59

    Не е важно на колко години и колко лесно ще се става професор, а какво стои зад тази титла. Ако правим доморасли професори, те няма да имат никаква тежест извън собственото си АЗ. Важното е да има единни национални критерии за тази титла, които да са сравними с тези в развитите държави. Например поне 3 защитили докторанти, поне 30 статии в списания с импакт-фактор, поне 300 цитата, Хирш-индекс поне 15, поне 300 хил. лева привлечени от проекти. Иначе това ще е куха титла, както и досега. И следва

  7. Питане до Никоощу
    #58

    никоошу- браво батка!! Но на тези критерии дето си ги изброил едва ли има и 5 във всяка наука да ги удовлетворяват и то даже и да се намерят - сигурно вече от десетилетие са си сбрали куфарите и ... по широкия свят, където се знае какво е да си професор

  8. Але&Со
    #57

    взема предвид изпростяването на новите връзкарски среди, за които и усвояването на българския правопис е непреодолимо препятствие. Но желанието да бъдат началници не е намаляло. С това се е съобразило правителството.

  9. Няко
    #56

    Каква наука, какви петлева! Какви научни съвети, каква ВАК! Никой не го интересува какво си писал - връзкарство, интриги и нагласени гласувания. Това ли бранят "академиците", маститите, успяли по горния начин да се доберат до въжделени, но незаслужени титли и до контрола "на кранчето"!

  10. m17
    #55

    Като толкова я разбира науката този съюз, що последните 20 годни дрема а не предложи никаква смислена идея как да я раздвижим тази наука в България ?. така е лесно - това било грешно, онова било лошо. Ами да предложат нещо което според тях става, да се изкажат и други хора и да се приеме.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.