Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И стартът на АЕЦ “Белене” зависи от еврочленството ни

20 коментара
И стартът на АЕЦ “Белене” зависи от еврочленството ни

НЕК ще тегли заем от “Евроатом” за стартиране строежа на АЕЦ “Белене” не само защото това ще е най-евтиният финансов ресурс, но и защото така проектът за втората българска атомна централа ще получи на практика институционалната подкрепа на Европейския съюз. Това обясни министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в четвъртък, след като Министерският съвет прие доклада му, според който проектът за АЕЦ “Белене” трябва да остане в системата на НЕК.  На по-късен етап ще има разговори с изпълнителите, кандидат - инвеститорите и фирмите, които ще желаят да изкупуват ток от новите мощности, за привличането им в проекта, обясни Овчаров.

Той допълни, че няма да има ядрена компания за АЕЦ “Белене” с V и VІ блок на АЕЦ “Козлодуй”, каквато идея бе лансирана от предишното правителство.

Поне два месеца ще се изчака позицията на ЕС за присъединяването на България, преди да започнат разговори с “Евроатом” за заема, каза Овчаров. Целта е да кандидатстваме за този кредит като страна членка. Тогава няма да има нужда от държавни гаранции и процедурата е по-бърза и по-лесна, отколкото за страна извън ЕС, обясни министърът.

Като член на ЕС България ще може да вземе много по-голяма сума от предвидените в момента 300 млн. евро, за които сега има принципна договорка с Министерството на финансите за държавни гаранции. Ако присъединяването ни се отложи за 2008 г., България ще трябва да предостави обезпечението по заема. Все още не са водени преговори с финансовия министър Пламен Орешарски дали ще може да се гарантира по-голяма сума.

Държавата при всички положения ще запази 51 на сто от участието в АЕЦ “Белене”, стана ясно още от думите на Румен Овчаров.

За останалите 49 на сто обаче най-вероятно ще му се наложи да вземе чисто политическо решение, коментират запознати.

Досега принципен интерес за инвестиции в строежа на АЕЦ “Белене” са проявили руската РАО ЕЕС, немската E.ON, италианската “Енел”, чешката CEZ, белгийската “Трактабел”, испанската “Ибердрола” и дори “Газпром” чрез банката си “Газпромбанк”, която е готова да участва с кредит и да поеме остатъка извън държавното участие.

Овчаров тепърва ще трябва да избира дали да пусне “Газпром”, като в ответ руският монополист се откаже от претенциите си за преразглеждане на условията по транзитния договор на газ до 2010 г. и гарантира доставки за транспортиране и след този период. От “Газпром” вече загатнаха за такава възможност.

Друг вариант на правителството е да одобри E.ON и така да се натегне на Германия, от която до голяма степен зависи дали ще влезем в ЕС през 2007-ма и дали и какви предпазни клаузи ще ни наложат.

Германия е една от страните, които отлагат окончателната ратификация на договора ни за членство за ЕС, изчаквайки доклада на Еврокомисията през май.

Като се има предвид обаче, че на по-ранен етап Овчаров допускаше държавно участие в АЕЦ “Белене” и до 75 на сто, съществува вероятността и да се даде по-малък дял в компанията на немската или на други европейски фирми, ако при членство в ЕС от догодина страната ни тегли значително по-голям заем от “Евроатом” без държавни гаранции и успее да поеме по-голяма част от финансирането на проекта.           

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Desmond Tutu
    #21

    Ataka se zadahva ot rugatni,4e e spriana AEZ Kozlodui,a ne obiasniavat,4e Bulgaria e priela da ja spre zastoto po standartite na EU Takava zentrala n ese priema da raboti v EU.Latvia se prinudi da spre Ignalina.Grafiten reaktor ne se odobriava v EU.Toi e opasen.Primera ot predi 20god. v Ukraina gramna AEZ "V.I.Lenin" v 4ernobil.KOzlodui e ot sastia tip.

  2. Iskren Sxvet
    #20

    Dxrzhavata, t.e. samozvantsite, koito uzh trjbva da ni sluzhat, a sluzhat na sebe si, presledva sobstveni interesi. Kogato stava sdelka, mnogo hora namazvat. Zashto, zashtoto naj-nakraja dnxkoplatetsyt shte plati.Ta skxpi danxkoplatsi, stegnete si kufarite i se mahajte - presledvajte sobstvenite si interesi, a NE robuvajte na shaika polititsi, koito gram ne milejat za vas, makar da im plashtate vsichki smetki.Ako vse pak ne iskate da zaminete, obsxdete parlamenta kakto prez fevruari 1997 pri Jan Videnov. Tova e edinstvenijat nachin da gi postavite na mjasto - DA IM POKAZHETE, CHE NJAMA KAKVO DA GUBITE!!!

  3. Max Plank
    #18

    zashto i shefa na NEK ne e bulgarin? i tam ni piat kruvchicata razni chujdozemci deto nikoga niamat nashia interest a gledat kak da ni pretzakat za da urediat sebe si! pisna mi ot chujodzemski izrodi, TUKA E BULGARIA, upravitelite triabva da sa BULGARI, koito ne mu haresva da se maha nikoi ne zadurjame!

  4. гневен
    #17

    Да уточним:Ще спечелят(откраднат) и вложат откраднатото в действия срещу правовия ред и демокрацията в България-Б.Манчев,В.Христов,М.Ковачев,К.Шушолов....

  5. Stoilov
    #16

    За най-наивните да напомня че:1.Без значение колко ток произвеждаме за износ цената на електричеството зa крайни потребители няма да падне.2.Печалбата от износ на електроенергия ще си я поделят Бюрократите от Министерство на енергетиката,НЕК и акционерите в АЕЦ.Лъжа е че от този АЕЦ ще спечели нацията.Истината е че ще спечелят и то много определена група хора.За останалите риска от радиоактивно замърсяване и рак :-)

  6. DGD
    #15

    Абе, Стоилов,То че цената за нас потребителите няма да падне е ясно.По-важното е да не се вдига. А знаеш, че когато се вдига цената на тока, се вдигат и цените на други енергоносители. Така че, не мрънкай много - много.

  7. Max Plank
    #14

    Are she im eba maikata komunisticheska rezerva ni spriamo pikovia tovar e 31%, dori da mahate stari moshtnosti pak shte ima za nas v sledvashtite 30 godini. Vuv Francia rezerva e samo 5%, opravete si skapanata prenosna mreja sus 14% zagubi, pri zagubi ot 7% v EU. Boli me ... che ciganite ot makedonia, kosovo, gurcia i cherna gora nemali tok - emi da go duhat! Nema az da si skapvam moita priroda da pravia tok za tia mangali. Mrusni gadni lakomi komunistcheta, shte ima krutz-krutz na komunisticheski glavichki ovcharovi!

  8. Алт
    #13

    Защо винаги трябва да се вземат губещи решения?Сега когато вече перспективата е изграждане на Термоядрени електроцентрали (търси ИТЕР в google) започваме да строим ядрена. Този тип по прогноза ще бъде забранен за строеж след изпитанието на ИТЕР през 2010, а след пускането на първата термоядрена електроцентрала през 2015-2020 година, ще бъдат спряни всички АЕЦ-ове (поне в Европа).

  9. Една българка
    #12

    Наивно е да се смята, че като дадем на руснаците стржеа на централата ще допуснат договаряне в други аспекти на взаимоотношенията. Принцапа на "моркова и тоягата" би трябвало отдална да е известен на великия политик Овчаров!

  10. ttt
    #11

    Защо спираме едни реактори за да строим други? Нека строим нови, не съм против. Какво им е лошото на старите, така и не получих никакво разумно обяснение?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.