Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И тогава руснаците току-виж пак ни освободили

30 коментара
Снимка: БГНЕС

Батальонът е не само основно тактическо подразделение в армията ни, която всъщност е с размерите на корпус. Той се оказа и основна тактическа фигура на вътрешнополитическия пилотаж в кризата НАТО-Русия. Нов римейк на "Батальонът се строява" заглушава въпроса за разполагане на сили на НАТО в България, помпайки самочувствието ни на натовска държава със собствени сили.

Как реагира България в кризата НАТО-Русия

София решава въпроса за засиленото разполагане на сили на НАТО диалектически и дипломатически. Понеже, по думите на военния министър Стефан Янев, в разполагането на съвместни сили има три типа държави - рамкова държава, държава домакин и държава с принос, България ще заеме позицията на първите две: рамкова държава и държава домакин. Така ще сформира на своя територия собствена бойна група с размер на батальон от около 1000 души, в която ще участват и малки подразделения от друга държава от Алианса, може би до размер рота. Но командването ще е изцяло българско и тя ще действа само на българска територия - няма да пращаме този по същество български батальон зад граница. Той ще тренира по-усилено и ще заздравява оперативната ни съвместимост със съюзническите армии.

Изобретението на бригаден генерал Стефан Янев, охотно рецитирано и от премиера Кирил Петков, е нещо като отказ от зелен сертификат. То е призвано да удовлетвори силните русофилски чувства в натовска България. Мнозинството у нас иска хем да сме в НАТО, хем да сме с Русия - каквото и да значи там някаква си Украйна. Затова уж ще отговорим с военна мярка - ето, разполагаме 1000 души, ама те почти всичките са си наши, а и без това са си разположени тук. Отделно, че става дума чак за април. Пък нека балтийци, поляци и румънци да се пънат да искат съюзници, главно американци, на своя територия.

Алиансът вече е разположил около 5000 военнослужещи в Латвия, Литва, Естония и Полша, а в Румъния от пет години има американски противоракетен щит. Тези сили имат повече символично значение и служат за успокоение на местните населения, като Пактът сондира разполагането на допълнителни части.

В България обаче това би се случило с неохота и в ограничен мащаб. Затова и премиерът по същество не отговори в парламента на въпроса на лидера на проруската партия "Възраждане" Костадин Костадинов дали Русия представлява заплаха за националната ни сигурност. Вместо "да" или "не", Кирил Петков говори за погазването на международното право и за стратегическите измерения на 100-те хиляди руски войници до украинската граница.

Все пак парламентът, заклещен в двата си основни входа между паметника на Цар Освободител и храма, носещ името на патрона на императора - Александър Невски, бе натовски смирен при изслушването в сряда. Опозицията от ГЕРБ упрекваше кабинета в снишаване, но някак кротко - все пак след руската инвазия в Крим и Бойко Борисов искаше да вижда платноходки в Черно море, а не натовски кораби. А копеечните депутати само се усмихваха ехидно и мърмореха, че натовските сили са чужди, но не напуснаха парламента в защита на Матушка Рус.

Този кротък парламентарен консенсус, базиран на "конструктивно сътрудничество със съюзниците от НАТО", но главно разчитащ на "деескалация на напрежението", все пак вероятно ще има отвъд-батальонен ефект за армията. Изглежда вече е осигурена широка политическа подкрепа за точещите се с години инвестиционни проекти за превъоръжаване. Най-вероятно ще бъдат ускорени сделките за втората порция изтребители F-16 и за бронираните машини за пехотата. Трябва да се увеличат и заплатите на офицери, сержанти и войници, защото е повече от несериозно в обстановка на растяща несигурност да се разчита, че сериозният кадрови недокомплект във въоръжените сили може да се попълва с доброволци.

Игра на щастието

Въпросът за рисковете обаче остава. С реализацията на проектите в трите рода въоръжени сили България ще покрие само един санитарен минимум на отбранителни способности и дори само спрямо балканските си съседи ще си остане второстепенна военна сила. Гаранции за сигурността на страната може да даде единствено участието ѝ в отбранителен съюз като НАТО. Но българският консенсус за съюзническа солидарност "ще участваме минимално, пък и още не му е дошло времето" не работи за предотвратяване на рисковете, а се надява на заобикалянето им. Което не е нищо друго освен игра на щастието. И когато утре останем без авоари, няма да има с какво да играем и на лотария. Тогава и съюзниците могат да ни кажат "ще ви помагаме минимално, и то като му дойде времето". А през това време руснаците току-виж пак ни освободили - този път само с една хибридна война.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Джелсомино
    #30

    А пък аз си мечтая руснаците за трети път да ни освободят, този път от ...себе си.

  2. Nikola Nikolov
    #29
    Отговор на коментар #17

    Вички русофилистици и путлерофили сте от един калибър - правени сте в една и съща допотопна комуноидна матрица! И всички , без изключение , сте отчайващо прости , жалки илитерати!! Ако не бяхте такива , нямаше да лазите пред руШнЯците и нямаше да наричате черното - “бяло” , каквото е отношението ви към световното зло - АГРЕСОРА-ИМПЕРИАЛИСТ кгб-ГНОМЧЕТО пУТЛЕР. Нямаше да игнорирате и пренебрегвате българските национални интереси , заради интересите на един гнусен войнолюбец , който се държи менторски

  3. Александър Борисов
    #28

    По повод Руските паметници в София,като стар софиянец,се замислих,че наистина няма останал площад в центъра за нов паметник,в чест на едно трето, и толкова желано от копейкинци "Освобождение" ! Знаменателно е мястото на "Цар Освободител", Много чужденци го взимаха за български цар,щом е на това място. Чужд цар, срещу българският парламент ! Видял съм много столици по света,ама такова чудо не видях! Гледа строго към вратите на Народното събрание,и като че ли казва : Молчать, не рассуждать !

  4. Александър Борисов
    #27
    Отговор на коментар #8

    "Отиването за скрап" може да се извърши блестящо в 24 часа! Достатъчно е да активираме само две-три махали около София,и после и следа да търсиме,няма да открием ! УРА!

  5. rusonefil
    #26

    Кое е по-опасно. Чужди войски в България, или и чужди депутати в парламента.

  6. pepe
    #25

    Това правителство е крайно време да престане да лъже, че хората/населението, били русофили /такива са около 20%/ и да поеме отговорността да бъде правителство на държава-член на NATO. А военния министър очевидно е за смяна.

  7. Zlatan
    #24

    Гьобелс Велле.... Кой ще ни пита нас ? Оставени сме от кого да не можем да дрънчим ? Така,че сами каквото и да си говорим ние нищо не решаваме. Последното самостоятелно българско решение е превземането на Одрин. От тогава досега ние нищо самостоятелно не сме решили. В случая САЩ предаде отговор на Русия и помоли да не се публикува ,защото е конфеденциален. Всичко е ясно !

  8. Коментарът е изтрит в 13:08 на 29 януари 2022 от автора.
    #23
  9. Коментарът е изтрит в 13:08 на 29 януари 2022 от автора.
    #22
  10. Lady Jane
    #21

    Един марсианец, който за пръв път отваря български медии, би бил запленен от патоса и въздействито на пламенните думи на на Путиновите разобличители г-жа Поптодорова, г-н Илия Налбантов, г-н Велизар Шаламанов, м-р Ненчев, и много други. Но ние, коити сме израсли тук и знаем коя е била г-жа Поптодорова до командироването си в САЩ и сме запознати с агентурното ДС минало на другите, нима можем да не подложим на съмнение тяхната искреност?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.