Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иде ли газовата независимост?

Тепърва ще стават ясни оценките на залежите на нефт и газ в България

16 коментара
Иде ли газовата независимост?

Газовата независимост на България се отлага, тъй като в Черно море не е открит газ. Това бие по българската амбиция да захранва с местен газ планирания хъб и принуждава страната да търси руски газ за него. Злорадата констатация е на руското издание EurAsia Daily. То цитира българската агенция Крос, съобщила преди дни, позовавайки се на свои неназовани източници, че сондажът, извършен това лято в блок "Хан Аспарух" от "Тотал Е&П България" се оказал "сух".

"Да се прави твърдение за "сух" сондаж, без да са приключили анализите на извършените проучвания, е много груба спекулация", коментира енергийният експерт и сондажен инженер Васко Начев. Според него това е също толкова манипулативно, колкото и изявленията как ще бликнат огромни количества газ от "Хан Аспарух", само защото блокът е в близост до откритото в близките румънски черноморски води находище, което се предполага, че съдържа между 42 и 84 млрд. куб. м газ.

"Геоложките структури на румънското находище и "Хан Аспарух" може да са близко една до друга, но това не означава, че щом там има много газ, същото е положението и у нас. Всичко е крайно индивидуално", посочва сондажният инженер. Със същия довод той оспорва и медийните интерпретации за липса на газ в "Хан Аспарух".

Колегата му от Центъра за балкански и черноморски изследвания Илиян Василев, енергиен експерт и бивш посланик на България в Русия, допълва, че твърдения за провал на проучванията на толкова ранен етап от провеждането им са машинация, която обслужва газовото статукво у нас.

При сондажа в "Хан Аспарух" може и да не е пламнал факелът (съоръжението, чийто пламък дава индикации за наличието и състоянието на залежите от нефт или газ), но това съвсем не означава, че няма газ в проучвания терен, поясни Начев. Той даде за пример как при проучванията на най-богатото на енергийни ресурси Северно море първите 74 сондажа са били "сухи".

Данните още се обработват

От компанията "Тотал Е&П България", в която акционери са френската "Тотал", австрийската "О Ем Ви" и испанската "Репсол", заявиха пред Mediapool, че в момента се обработват данните от сондажа и, преди да приключи анализът им, не е професионално да се коментира каквото и да било. Дружеството не се ангажира със срок, в който да представи резултатите. Съгласно одобрената от българските власти инвестиционна програма извършеният сондаж трябва да бъде последван от втори за допълнителни проучвания. Неговата подготовка трае около осем месеца и засега не се съобщава за кога е планиран.

Предвид изтичането на петгодишното разрешително, дадено през август 2012 г., се очаква това да стане догодина. Възможно е обаче компанията да поиска удължаване на разрешителното с две години, каквото право има.

Това ще ѝ  позволи по-спокойно да приключи анализите на данните от първия сондаж, които са многобройни. След това те трябва да бъдат сравнени с резултатите от извършеното преди това 3D-сеизмогогично изследване, да се отчетат разминаванията между сеизмиката и сондирането, за да се определи потенциалният резервоар и да се реши къде да е вторият сондаж, коментира Васко Начев. 

Приключилите през 2014 г. 3D-сеизмологични проучвания на "Хан Аспарух" даваха обнадеждаващи резултати и перспективи за добив не само на сериозни количества газ, но и на прилични количества петрол, по изявления от компанията тогава.

Законодателни пречки

"Понякога обаче се получава "запушване" на резервоара в земните пластове и на газа трябва да се помогне да тръгне нагоре", обяснява още Начев, без да се ангажира, че случаят в "Хан Аспарух" е такъв. По думите му при такива казуси в световната практика се използва интензификация – метод, при който през сонда се нагнетяват флуиди под налягане от максимум 3-4 бара. Така може да се преодолее блокадата пред въглеводородите.

Интензификацията на сондажите обаче се оказва под забраната на наложения в началото на 2012 г. от парламента мораториум върху методите за добив на шистов газ. Макар и по-късно мораториумът да претърпя редакции, заради ограничаването и на конвенционални начини за проучване и добив на природен газ, в обхвата му е останала въпросната процедура.

"Тогава под натиска на екопротестите и страховете на хората, депутатите, без да имат достатъчно познания за добивните технологии, наложиха забрани, които сега пречат на проучванията у нас, а в същото време се надяваме да открием собствени залежи", коментира специалистът.

Тезата му се потвърждава и от Стефан Анастасов, управител на фирмата "Дайрект Петролеум България", която има концесия за добив на газ в находището "Койнаре" и проучва находището "Етрополе", които са в централна северна България върху 2.6 хил. кв. м. Пред Mediapool той коментира, че компанията е пред доказването на търговско откритие в "Етрополе" – необходима стъпка за получаване на концесия за добив, но мораториумът върху фракинга пречи на приключването на втория сондаж.

Другото находище на "Дайрект" – "Койнаре", е пример за последиците от едрото политическо говорене. След като бе обяснявано публично каква сериозна перспектива на местния добив и възможност да повлияе на пазара и цените е находището с доказан капацитет от 2 млрд. куб. м (годишното потребление у нас е около 3 млрд. куб. м – б.а.) и перспектива за 10 млрд. куб. м, от три години от него се пълни газ... в бутилки. Не, не са сините или жълтите за домакинствата, а промишлени, с които се снабдяват общински и промишлени газстанции.

Анастасов обяснява, че с такава система например се захранва с газ община Червен бряг. От "Девенци" се пълнят между 15 и 40 хил. куб. м дневно в газови бутилки, но представителят на "Дайрект" признава, че това е малко. Компанията обаче засега се въздържа от изграждане на газопровод за свързване на находището с националната газова мрежа на "Булгартрансгаз", заради пазарната конюнктура, повлияна от ниските цени на петрола, и съмнения за рентабилността. 

Не е ясно и дали "Дайрект" ще успее да разработи по план през 2018 г. останалите три участъка от находището "Койнаре" - "Борован", "Враняк" и "Садовец", на които се разчита да вдигнат капацитета на находището до 35-36 млрд. куб. м, разбра се от думите на Стефан Анастасов.

Временен вакуум в местния добив

Така в следващите няколко години ще има вакуум в местния газов добив, който в момента се дължи основно на морското находище "Галата" край Варна и представлява едва 2.6 на сто от общото потребление в страната, но ще намалее съвсем, сочат и оценките на "Булгартрансгаз" в десетгодишния си план.

Нещата обаче може да се променят при активизиране на разработването на "Койнаре" и "Етрополе", а в следващите от две до четири години резултат трябва да дадат множеството останали проучвания за нефт и газ, започнали в последните шест години у нас. Голяма част от извършваните анализи са пред приключване и до 2020 г. би трябвало да се избистри картината за "Хан Аспарух, но и за останалите 13 други изследвани потенциални находища.

Сред тях са блоковете "Провадия" -  в Североизточна България, и "Тракия" - в южната част на страната, проучвани от "Овергаз Инк."; североизточният "Каварна" и северноцентралните "Кнежа" и "Овча могила" - на "Проучване и добив на нефт и газ", Плевен; също североизточният терен "Вранино", изследван от "Парк Плейс Енерджи"; блоковете в централна северна България "Килифарево" и "Градище", дадени на "Група за научни изследвания и сервиз", София; както и врачанските блокове "Деветаки", "Търнак", "Ботево" и "Мизия", проучвани от "Моезия Ойл енд Газ".

Тръгват и нови проучвания

Най-пресните проучвания започват идния вторник – 20 септември, отново в дълбоките води на Черно море, но в южния блок "Силистар", за който бе дадено петгодишно разрешително за търсене на нефт и газ на "Шел". Компанията ще извършва 3D-сеизмологични изследвания, на чиято база ще реши дали да заяви и извършването на сондаж. Според разрешителното такъв не е задължителен, но ако първоначалните проучвания открият потенциални контури на залежи, компанията може да поиска промяна в работната си програма и да извърши и сондаж, което ще е положителен знак за състоянието на блока.

Според Начев предварителните данни в националния геофонд за "Силистар" са обнадеждаващи.

Освен това зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков коментира в края на годината по време на газов форум, че световни компании проявяват интерес да търсят нефт и газ в нови блокове на сушата у нас. Тогава той обяви, че се подготвят конкурси за даване на разрешително за проучвателни дейности в блоковете "Китка” на територията на област Варна, и "Враца-запад”, разположен на територията на областите Видин, Монтана, Враца, Софийска и Ловеч.

Ето защо всички "съобщения" за отписване на България толкова рано от картата на газовите находища е прибързано и обслужва единствено газпромовските интереси за запазване на монопола на руската компания на българския пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #16
  2. Пламен Димов
    #15
  3. ARROGANT
    #14

    Няма нефт, няма газ, в Симитли отивам АЗ.

  4. Борис
    #13

    Класика в жанра - правиш си информационна агенция и после я цитираш.

  5. [email protected]
    #12

    Успех на вярващите на такива новини.Могат спокойно да тръгват за Раша със медиите които лансират тези новини.

  6. Miau
    #11

    ОБЪРНЕТЕ ВНИМАНИЕ кои са българските медии, обслужващи руските тролове: например агенция крос, на която, ако си спомняте, руския трол многоников тук многократно се позоваваше, и слагаше линкчета, в които никой не влиза.ОСВЕН ТОВА най-вероятно руснаците са подали партенката на Крос, за да има даде това възможност ПОСЛЕ да се позовават на нея.Това е техен хибриден метод и с други, европейски издания, пуска партенка, за да имат основание след това да я точат и разточват.Неотдавна такъв номер имаше с Комсомолская правда, с донос срещу германска фондация, на която се позова лично скублата Захарова, говорителката на външното министерство.

  7. Филка Русофилка
    #10
  8. Филка Русофилка
    #9
  9. Manchurian Candidate
    #8

    И в допълнение, за хората извън темата, нека споделим още няколко факта:
    В Койнаре и Етрополе има еди голям сапунен мехур вместо газ.
    В блокове Деветаки, Търнак, Ботево и Мизия, "проучвани" от "Моезия Ойл енд Газ" се проучва толкова колкото и във вашия заден двор. Там практически не се прави нищо, поради простата причина че цитираната фирма е едно пълно недоразумение на всичкото от горе лишено от финанси и желание за работа. Нещо повече, същата фирма е блокирала цитираните площи с надеждата да ги

  10. Manchurian Candidate
    #7

    Статията не е лошо написана, дори за експерти и хора от бранша, но остава поредния лош привкус на продължаващото цитиране на мнението на псевдо експерти като Васко Начев, Илиян Василев, Христо Казанджиев и пр., които са диаметрално отдалечени от практиката и грубо непознаващи материята и спецификата на проучванията и разработката за нефт и газ. Изказвания от типа на "рано е да се правят заключения, че там няма газ" са толкова стойностни колкото да даваш предположения от сорта 50/50. Тоест това те

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.