Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Идентифицирани са извършители на атентатите в Мадрид

0 коментара

Испанските власти смятат, че имат имената на поне шест или осем мароканци, които са извършили бомбените атентати срещу четирите влака в Мадрид, които загинаха 201 човека.

Освен това баската полиция в северна Испания е задържала алжиреца Али Амроус във връзка с атентатите, съобщи служител от баското регионално правителство.

Служители от разследването в Мадрид са съобщили на Си Ен Ен, че снимките на мароканците са разпознати от свидетели на бомбените експлозии. Само един от тях - Джамал Зугам, е арестуван.

Френски следовател съобщи пред Асошиейтед прес, че е установил пряка връзка между Джамал Зугам и духовния лидер на тайна ислямска екстремистка организация, за която се смята, че е участвала в кървавите атентати през май миналата година в Казабланка, при които загинаха 45 души.

Джамал Зугам бе арестуван в събота заедно с двама други мароканци и двама индийци. Все още няма повдигнати обвинения срещу никого.

Баските власти съобщиха, че арестуваният Амроус ще бъде предаден на Националния съд, който разследва терористичните атентати от 11 март.

Баската полиция каза, че Амроус е бил задържан през януари, когато заявил, че ще има жертви в Кастелана, на Плаца Кастила, и в Аточа. На 11 март гарата Аточа, която е една от най-големите и е в центъра на Мадрид, беше атакувана от терористите.

Амроус не е бил арестуван през януари, но след мадридските атентати си спомнила за заплахите му и го задържала.

План на Ал Каида за откъсване на Испания от съюзниците

Междувременно Си Ен Ен съобщи, че документ, публикуван месеци преди общите избори в Испания разкрива, че Ал Каида е планирала да откъсне страната от съюзниците ѝ, чрез провеждането на терористични атаки.

Съобщението е пуснато през декември в интернет - форум, използван от Ал Каида и нейни симпатизанти, предаде Си Ен Ен, която разполага с документа. В него се разкрива план за сваляне на проамериканското правителство в Испания.

"Ние мислим, че испанското правителство няма да издържи повече от две атаки или най много три, преди да бъде принудено да се оттегли в резултат на обществения натиск", се казва в документа на Ал Каида, цитиран от Си Ен Ен.

Ако техните сили останат след атаките, победата на Социалистическата партия е почти гарантирана - и изтеглянето на испанските сили ще е част от предизборните обещания, пише още Ал Каида.

Това предсказание се осъществи на изборите в неделя, когато социалистите спечелиха срещу Народната партия три дни след почти едновременните бомбени експлозии срещу четири влака, които шокираха нацията.

90% от испанците бяха против категоричната подкрепа, която дясноцентристското правителство на Хосе Мария Аснар даде за войната в Ирак и много хора смятат, че тази правителствена политика е довела до атентатите.

Лидерът на социалистите Хосе Луис Родригес Сапатеро каза в понеделник, че ще върне у дома испанските войски от Ирак, ако до 30 юни ООН не поеме контрола там. Испания има над 1300 войници в Ирак.

"Аз мисля, че испанското участие във войната беше тотална грешка", каза той.

Испанският печат призовава днес бъдещия ръководител на социалистическото правителство Сапатеро да направи така, че обявеното от него изтегляне на испанските войски от Ирак да не изглежда като капитулация пред шантажа на Ал Каида.

Спешни срещи на ЕС

След нападенията европейските министри и представители на разузнаването ще проведат поредица от спешни срещи през тази седмица. В испанската столица представители на разузнавателните служби на страните от ЕС ще обсъждат как да подобрят сътрудничеството помежду си, а в петък в Брюксел ще бъде проведено извънредно заседание на министрите на вътрешните работи и на правосъдието от страните-членки.

Срещите се провеждат, след като САЩ заявиха, че според тях крайни ислямисти стоят зад атаките. Германското правителство смята, че ако нападенията са свързани с Ал Каида, то Европа е изправена пред нов тип заплаха.

Разследването в Испания е установило също автентичността на намерената в събота видеокасета, в която Ал Каида поема отговорност за атентатите в Мадрид, пише Ел Паис.

Според полицейски източници, шестимата заподозрени вероятно са само част от групата, която стои зад атаките, като в нея вероятно участват и лица от други държави.

Междувременно Аса Хътчисън заместник секретар в министерството на вътрешната сигурност в САЩ, каза, че при атентатите в Мадрид могат да се открият отличителните белези на Ал Каида.

Друг високопоставен служител от администрацията каза, че сега подозренията падат основно върху ислямски фундаменталисти.

Разузнавателната общност в САЩ разглежда възможността експлозиите да са извършени от хора, свързани с различни терористични групи, е заявил висш служител от администрацията, цитиран от Си Ен Ен. Теоретично възможностите са три: ислямски фундаменталисти с подкрепата на баската сепаратистка организация ЕТА; ислямски фундаменталисти в близки връзки с Ал Каида, но не необходимо членове на Ал Каида; Членове на ЕТА или на Ал Каида.

Капитулация пред Ал Каида?

Испанската преса предупреждава, че изтеглянето на испанските войски от Ирак може да изглежда като капитулация пред Ал Каида.

"Наистина, според теорията на оста на злото, този, който не отстъпва пред изискванията на Буш е смятан за противник на Буш и за поддръжник на Ал Каида. Това правило може да доведе до демагогското заключение, че испанците гласуваха да оставим иракчаните на произвола на съдбата и да поискаме милост от терористите", пише в анализ най-големият испански вестник Ел Паис.

"Сапатеро не трябва да отстъпва пред тази демагогска логика, но е длъжен много ясно да заяви своите международни ангажименти в борбата срещу тероризма и за демократизирането на Ирак", продължава ежедневникът.

"Трябва да се избегне на всяка цена националното и международното обществено мнение да направят абсурдното заключение, че Испания изтегля войските си от Ирак в резултат на атентатите в Мадрид", отбелязва също барселонската Ла Вангуардия.

В уводна статия, озаглавена "Испанските първични избори на Буш" най-големият каталонски всекидневник Ел Периодико отбелязва, че правителството на Аснар стана жертва на "абсурдите, лъжите и варварството на войната в Ирак".

Ел Мундо също подкрепя обявеното от Сапатеро изтегляне от Ирак и заставането на позициите на Франция и Германия - "тази стара Европа, от която не трябваше изобщо да се разграничаваме", отбелязва мадридският либерален всекидневник.

Консервативният АБС е по-критичен, като изтъква, че Сапатеро е трябвало първо да поеме премиерските функции и след това да взима решение за изтеглянето на испанските сили от Ирак.

Лондонските издания днес търсят отговора само на един-единствен въпрос - дали резултатът от испанските избори не е знак, че същата съдба може да сполети и британския премиер Тони Блеър. Политиката на Тони Блеър към Ирак, войната срещу тероризма, както и конституцията на ЕС вчера бяха изправени пред ново предизвикателство след драматичната победа на социалистите в испанските общи избори, пише Файненшъл таймс. Според вестника, това е удар за Тони Блеър.

Блеър е все по-изолиран от ЕС като балансът вече се връща към т.нар. стара Европа, се казва в статията на финансовия всекидневник.

Файненшъл таймс добавя, че има вероятност и Джордж Буш да не бъде преизбран на президентските избори в САЩ през ноември, поради което Тони Блеър рискува да изпадне и в международна изолация.

Индипендънт посочва, че Блеър повече не може да пренебрегва множеството гласове, които го предупреждават, че безрезервната подкрепа за САЩ не прави Великобритания по-безопасна, а напротив по-уязвима за терористични нападения.

Френският в. Фигаро се спира и на друг болезнен аспект на терористичните актове в Мадрид - превръщането на ЕС в привилегирована цел на Ал Каида. "Вече никой не се съмнява, че ЕС е все повече мишена на ислямския тероризъм. Атентатите в Мадрид бяха първите, насочени срещу страна от Евросъюза, но след тях ще последват други", пише вестникът.

Либерасион посочва, че според някои анализатори, атаките в Испания са нова фаза в офанзивата на Ал Каида след атентатите в САЩ, последвани от нападенията срещу западни интереси в Пакистан, Индонезия, Кения, Саудитска Арабия, Мароко и Турция, както и в Ирак.

В последния си доклад Европол подчертава, че ислямистки групи, близки до Ал Каида, са много активни в ЕС, защото смятат, че той е едновременно потенциална мишена, източник за нови попълнения с бойци и логистична база. По мнението на много експерти по антитероризъм, Европа е слаба точка, тъй като там могат да се набират лесно доброволци, а сред многобройното мюсюлманско население може винаги да се намерят радикално настроени младежи, изкушени от крайния ислям, пише Либерасион

.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.