Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Идея за отпадане на историята от последните класове събуди родолюбиви пориви

МОН уверява, че това е "само продукт от изпълнение на проект", нямало да влезе без обществено обсъждане

7 коментара
Идея за отпадане на историята от последните класове събуди родолюбиви пориви

Граждани планират да се събират на протест пред просветното министерство във вторник срещу идеята за отпадане на общообразователните предмети, начело с историята, от последните две години от гимназията. Акцията ще започне в 18.30 ч.

"Подобна реформа ще нанесе тежки последствия върху знанията, подготовката и цялостната обща култура на българските ученици и най-вече върху националното им самочувствие", пишат организаторите на протеста във фейсбук страницата на "Българска история", образователен младежки сайт с исторически разработки.

От Министерството на образованието обаче казаха, че става въпрос само за "твърдения в някои медии", които "създават излишно напрежение сред заинтересованите среди".

Според пресслужбата на министерството, програмите по история и цивилизация, качени на официалния сайт, които са предизвикали "недоразумението", са "само продукт от изпълнение на проекта "За по-качествено образование". По информация на министерството, проектът се финансира по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" и работата по него е започнала още при предишния образователен министър Сергей Игнатов през 2012 г., когато проектозаконът за училищното образование също "все още се готвеше".

Идеята на кабинета "Борисов" бе основното образование да приключва след седми клас, а гимназията да се раздели на две степени – до 10-и и до 12-и клас. Предвиждаше се учениците да завършват първия етап на обучението с изпит и сертификат, с който да могат да отидат директно на пазара на труда, след като са усвоили материала по всички общообразователни предмети. Тези, които искат да продължат обучението, ще продължават до 12-и клас, като ще учат вече само профилирани предмети.

При това положение часовете по история, например, на практика биха се увеличили до 10-и клас, за да се покрие целият задължителен материал за средното образование, а след това да се учи само по избрани предмети. Вторият гимназиален етап ще завършва със "същинска" диплома за средно образование и матура по избор по някой от профилираните предмети. Тя би могла да е и история, но само ако ученикът е избрал да запише разширено обучение по тази дисциплина.

От Просветното министерство увериха, че историята и другите общообразователни предмети няма как да отпаднат от програмата, без това да е изрично разписано в закона, а такъв няма да бъде съставен без обществено обсъждане.

Европейската комисия очаква България да приключи работата по законите за средното и висшето образование през април. Дали това правителство ще успее да спази срока, все още не е ясно, а просветният министър Анелия Клисарова периодично заявява пред медиите, че нормативната уредба за училищното образование "е в процес на обсъждане" от различни експертни групи и "се работи усилено".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Troev
    #7

    Образователната система има нужда от реформа, но нека да не я прави пожарникар, които няма никаква пресдстава от педагогика.

  2. Apostol
    #6

    Пилигрим, прав сте в тъжната констатация, особено една ТВ напоследък се скъсва да дава все повече пропагандни турски филми, като "Превземането на Константинопол", където османлиите декларират своята гордост как са забили полумесеца върху последната православна крепост. Но думата е родолюбие - патриотизъвм е нейният латински еквивалент - от патрия - родина.

  3. Pilgrim
    #5

    "Родолюбиви пориви" сякаш че все още сме под турско робство. Защо не патриотични и национални пориви!Забравянето на историята помага тя да се повтаря. Класическата основа на хуманитарните науки са историята,географията и езиците. Явно ще учим,гледаме и четеме само за Сюлейман Великолепни,каубойски пародии от дивия запад,комикси и блудкави и наивни филми от холивуд. Напред науката е слънце-ще възпитаваме чираци и калфи само.

  4. SILENCE
    #4

    3,изброили сте доста от причините,поради които властоприте- жателите не щат да се учи история изобщо. Осо- бено в последните класове,когато младежите имат собствено мнение и търсят информация!

  5. Apostol
    #3

    Сериозно - и без това проблемът с родната история стана твърде деликатен в последно време, трябва ад се изяснят всички положения - кои са били поробители, кои са били освободители, защо е имало Априлско въстание и още стотици въстания преди него, не е лошо да се знае и съвременна история - Съветската армия - освободителка или окупаторка, според фактите, а не според политическите настроения на момента. И да се учи плътно до края, нали с български и с история се кандидатства в много специалности в

  6. Apostol
    #2

    Борисов, Игнатов - все вредни хора, спор няма! Ами днешните ангелчета защо ен са махнали това вредно предложение, ами го държат на сайта? Как няма да се учи история в последните класове? Какво ще се учи - БКП и КПСС ли?

  7. bobyhranov
    #1

    АМАН ОТ ПРОДАЖНИ МИНИСТРИ. КАТО КАЛПАВИЯ ПРОЕКТ Е ОТ ВРЕМЕТО НА БОРИСОВ ЗАЩО ВЪОБЩЕ ГО ОБЯВЯВАТЕ БЕ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.