Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Идеята за промяна на Конституцията - коалиционен "";равнис"" преди парламентарните избори

0 коментара

Дебатът на първо четене по законопроекта за промяна на няколко от конституционните текстове показа днес ново лице на парламента.

За разлика от безсмисленото говорене по престъпността - два пъти в една и съща седмица, от едни и същи хора, с почти едни и същи думи в пленарната зала - проблемът за промяна на Конституцията показа експертния облик на Народното събрание. Депутатите - може би много рядък случай в тяхната практика - бяха интересни за слушане не заради скандал или конфронтиране, а със своите аргументи.

Още с приемането на Конституцията от ВНС през 1991 година отношението към нея се оказа подчинено на политически пристрастия. За БСП тя беше неоспоримият регламент за нови демократични обществени отношения. За СДС Конституцията бе несъвършен продукт, атакуван още от групата на 39-те. Възможността за промяна на Конституцията години наред се оказваше блокирана още на ниво предварителни намерения. До изготвяне даже на законопроект изобщо не се стигаше, тъй като нямаше смисъл да се губи времето на правната комисия в подготовката на обречени на негласуване законопроекти. Процедурата за конституционна промяна - заложена в самата Конституция и достатъчно сложна, за да бъде осъществима, предвижда практически несъбираеми в досегашните Народни събрания мнозинства. Нито предишните, нито този парламент е в състояние да осигури квалифицирано мнозинство от две-трети или три-четвърти от всички народни представители.

Самоцелно ли е тогава намерението да се обсъжда изменение в Конституцията само четири месеца преди изборите? Предлаганите поправки, най-общо, могат да бъдат определени така - правозащитни от европейски тип - с идеята за омбудсман, в областта на засилване на местното самоуправление чрез собствени бюджетни отговорности на общините, в сферата на борбата срещу престъпността - чрез ограничаване на имунитета на депутатите, за да могат да бъдат обект на съдебно дирене при извършване на всякакви престъпления.

Времето до изборите не е толкова много, но е достатъчно да изпълни един парламентарен дебат за промени в Конституцията. Позициите, изразени от отделните парламентарни групи в тази дискусия, определено ще станат и част от избистрянето на тяхната предизборна самоличност. А това би могло да означава, че дебатът по конституционните поправки ще се превърне в още един критерий и за намиране на бъдещи коалиционни партньори. Дори и да не се стигне до реална промяна в Конституцията.

Коментарът е излъчен по радио "Сводобна Европа"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.