Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Идва ли краят на Европейския съюз

26 коментара
Снимка: БГНЕС

Напоследък мрачните прогнози за разпад на еврозоната, а след това и на ЕС, набират скорост. Основания за това, разбира се има, но според мен сценарият за скорошен апокалипсис е много преждевременен, пресилен и може да навреди, причинявайки опасна паника. Защото подобен разпад е нито бърз, нито лесен. А и достатъчно много механизми и действия могат да се предприемат, за да не се случи най-лошото. Стига европейските ръководители да преместят погледа от пъпа на тясно националните си егоизми и се обединят около строго координирани политики,механизми и действия, способни да преодолеят дълговата криза, която е основната причина за задаващата се втора вълна на финансово-икономическата криза в Европа.

От последните няколко срещи на върха става ясно, че правителствените ръководители сякаш разбират това, но все още са далеч от единодушие. За илюстрация, може да си припомним какво се случи на последната им среща на 8-ми и 9-ти декември 2011г.

Наблюдателят оптимист би казал – случиха се много важни и значими неща:

Приет бе нов "Фискален пакт”, с който значително се затяга бюджетната дисциплина, включително въвеждане на пряко наблюдение и контрол върху националните бюджети и емитирането на нов дълг. Потвърждава се таванът за общ дефицит от 3% и се поставя таван за структурен дефицит от 0.5%. (структурният дефицит е равен на общия, минус цикличния и еднократния дефицити). Този таван се закрепва конституционно и при нарушение се задейства автоматичен коригиращ механизъм и автоматични санкции. Предвижда се по-нататъшно задълбочаване на фискалната интеграция.

Приети бяха мерки за спиране разпространението на кризата, които включват ускорено създаване на Европейския механизъм за стабилност (спасителния европейски фонд) с авоар от 500 милиарда евро. Също и предоставяне допълнително на 200 милиарда евро на Международния валутен фонд за засилване ролята му в спасителните операции чрез насърчаване сключването на отделни споразумения със закъсалите страни от ЕС.

Това, добре. Наблюдателят песимист обаче би казал, че резултатите от  последната среща на върха не са толкова значими и съвсем не са успокояващи, защото:

Срещата завърши с висока степен на неопределеност. Тепърва ще се изработват конкретни параметри, механизми, форми и начини за приложение на договореностите. Няма гаранции, че в този процес индивидуалният егоизъм няма да превърне част от тях в безсмислени.

Липсва пълен консенсус по пакта от мерки. Великобритания изцяло,а Унгария частично няма да се присъединят към него.

Липсват достатъчно убедителни решения за справяне с дълговата криза. Мерките за ограничаване на по-нататъшното ѝ разпространяване са половинчати и неадекватни към болните държави от ЕС, които в следващите няколко години едва ли биха могли да ги приложат. Напълно отсъстват решения за излизане от блатото на много трилионния дълг,натрупан в Европа досега. Липсват мерки за успокояване на финансовите пазари. Единственият начин за справяне с дълга "назад”в краткосрочен план е неговото "превъртане” т.е.създаване на нов дълг,с който се погасява настъпил падеж на стар дълг. При съществуващото недоверие на финансовите пазари към закъсалите страни,тази операция ще бъде много скъпа – лихви от над 6.5% - 7%, които надуват разходната част на бюджета и увеличават дефицита. Той пък се финансира с нов дълг и кръгът се затваря.

Резултатът от срещата не реши въпроса с ключовата дума доверие.

Финансовите пазари останаха подозрителни, а ресурсът им – достатъчно скъп. По този въпрос, действията на Европейската централна банка, предприети отделно и след заседанието на Европейския съвет, се оказаха много по-резултатни. Тя напечата почти половин трилион евро и предостави евтин тригодишен заем с годишна лихва от 1% на над 500 европейски банки. По този начин създаде стабилност и достатъчна ликвидност на финансовите институции, което е предпоставка за повишено търсене на държавни облигации на поносима цена – тоест, облекчи "превъртането” на държавните дългове.

Освен това създаде условия за леко поевтиняване на еврото, което стимулира икономиките на страните износителки.

Завършвайки гледната точка на песимиста, бих добавил, че всички решения на Европейския съвет може да се окажат проблемни поради юридически противоречия с основополагащи нормативни актове действащи понастоящем в ЕС.

Къде се намира България и какво да прави в тази сложна обстановка?

Ние, българите, които представляваме 1.5% от населението на Европа и създаваме 0.3% от брутния вътрешен продукт на ЕС, едва ли можем да бъдем първа грижа на европейските институции, въпреки, че сме най-бедната страна и ни застига втората вълна на кризата. А иначе, можем да служим за пример и да се гордеем с финансовата си стабилност и завидни макроикономически показатели. Колкото до проблемите ни, трябва да свикнем с мисълта, че спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се – колкото и грубо да звучи. И да не чакаме неволята или някой да ни оправи отвън. А да осъзнаем  кои сме и какво искаме.

На първо място, това означава ясно да си дадем сметка, че сме неделима част от Европа, че имаме полза да членуваме в ЕС и че имаме всички основания да се борим за силна и обединена Европа. Българската икономика и европейската икономика са скачени съдове. Но докато един провал на нашата икономика – с 0.3 - процентното си участие в европейския БВП, едва ли би се усетил в ЕС - то провалът на европейската икономика би бил фатален за нашата. В този смисъл, ние би трябвало да подкрепим всички мерки, насочени към оздравяване и стабилизиране на ЕС. Още повече, че много от тях вече сме приложили у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_576025

  2. Анонимен
    #25

    IИзвестен в Пловдив като "Мародер Радев" минава за политик блажно блажно майонеза Караси и не само и този ли крадец ще ни дава акъл как да си вързваме обувките Радев скрий се и си яж парите -откраднати

  3. Анонимен
    #24

    Не разбирам какво "точно и фундаментално" някои тук са намерили в графоманските упражнения на М. Радев. Нищо повече или по-различно от това, което пише по вестниците и се говори по телевизията, но то това си му е нивото - на провинциален счетоводител, кой знае защо назначен за финансов министър. Как не се намери един коментатор да поразясни на населението малко за "финансовите пазари" - какво представляват, кои са играчите, каво искат ? Аз ще кажа само крайния отговор, квитесценцията : Алчността, глупако, алчността !

  4. Анонимен
    #23

    тук е пълно със "сини" и "десни" жалки и подли отрепки, които никога не са готови за дискусея.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #22
  6. Анонимен
    #21

    Ако не броим няколкото комплексари - неграмотници,злобно коментиращи всичко,което се появи,статията е добър материал за размисъл и полемика по този важен и съдбовен въпрос.Необходима е повече информация и сериозна дискусея.

  7. Анонимен
    #20

    Другарю Муравей, кажи първом защо продадохте "Балкан" на Гад Зееви и кой от МФ, кога и колко пари получи за тази позорна сделка?

  8. Анонимен
    #19

    Статията е много добра и заслужава да й се обърне внимание.

  9. Анонимен
    #18

    Как си помислих, преди 8 години, че ЕС ще се разпадне. Видях работник, който с едната ръка държеше четката, и чистеше един фонтан, а другата му ръка, беше в джоба. В същото време, двама други го гледаха, и си говореха. Виждах свръхпотреблението от хората, раздутия административен персонал, случаите на плащане под масата на лекари и отговорни служители, работа без осигуровки, фирми, които не си плащаха на работниците с месеци, хора, които не работеха достатъчно, но искаха повече, и повече пари. Други,

  10. Ivan Mitev
    #17

    Проблемът в Европа е, че е налично съответно държавно финансово управление (ДФУ), което е НЕГОДНО за стопанство с евро и подсигурява развитие на диспропорции и (за достатъчно време) криза. Тази държавна непълноценност е допусната за първи път в света през 1716 г. при промяна от „Златни” към „Незлатни пари” и е означена като „Грешка на Джон Лоу”. За да е възможно успешно противодействие срещу стопанска криза в Европа през 2012 г. е потребно ползване на усъвършенствано ДФУ, което да е ГОДНО за стопанство с евро.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.