Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономическата криза на Аржентина ващае нови проблеми за Бразилия

0 коментара

Кризата в Аржентина - един от основните пазари на Бразилия, разтърси външната търговия на латиноамериканския гигант, който изпитва сериозни затруднения от години. Продажбите на Бразилия за нейната съседка Аржентина спаднаха с 66 % от януари тази година, а това означава загуба на близо 5 млрд. долара /5,25 млрд. евро/. До 2000 г. Бразилия реализираше в Аржентина 15 % от износа си. През тази година по този показател едва ли ще бъдат достигнати и 5 %, коментират запознати.

Най-засегнатите сектори са автомобилопроизводството и електрониката. От осем години насам Бразилия има подчертано нарушен външнотърговски баланс, който се изразява в увеличение на вноса със 156 %, докато износът не превишава 85 %. "Създава се впечатлението, че се е затворил един важен пазар за редица сектори на промишлеността", подчертава Луис Фернанду Фурлан, вицепрезидент на организацията на работодателите в Сао Паулу - Fiesp, и президент на компанията Saida, една от лидерките в бразилската агроиндустрия.

Кризата се усеща в специфични сектори и райони на страната, най-вече в южните щати и в Сао Паулу, които дават 35 % от износа на страната. И четиримата основни кандидати за президентския пост, макар и с някои разлики в нюансите, отхвърлят идеята за Зона за свободна търговия на двете Америки /ALCA/ във варианта, в който я представя администрацията на американския президент Джордж Буш.

"Всичките 60 % от бразилските продукти, които влизат в САЩ, трябва да се облагат с мито. САЩ обикновено се изразяват в либерален стил, но действат протекционистки. При това положение нас не ни интересува ALCA, защото за нас е по-добре да се отворим повече към Mercosur /южноамериканският общ пазар/, европейския пазар, Китай и Иран," отбелязва Гуидо Пантега, професор по планиране на фондацията Getulio Vargas.

От бразилския износ 25 % са предназначени за САЩ, 26 % - за държавите от Стария континент, 16 % - за ЛАтинска Америка /тези данни са отпреди да започне аржентинската криза/, а останалата част е разпределена сред други страни по света. Ако девалвацията на аржентинското песо повлия значително на външната търговия на Бразилия, то прекратяването на плащанията по външния дълг на Буенос Айрес повиши риска за капиталовложенията в страната. В края на миналата година един от кандитатите за поста държавен глава - Луиш Инасиу да Силва и неговият икономически съветник се срещнаха с висшия мениджмънт на Telefonica в Бразилия.

След няколко часа разговори претендентът за президентското кресло от Бразилската Трабалистка партия стигна до заключението, че големите чуждестранни компании проявяват интерес да влагат капитали в страната най-вече заради големия потребителски пазар. За целта обаче е те настояват да се покачи равнището на доходите, пояснява Мантенга. Вицепрезидентът на организацията на работодателите в Сао Паулу подчертава, че чуждестранните компании, които действат в страната, имат твърде различен опит, натрупан с годините. "General Motors вече 50 години е в Бразилия и компанията е преживяла какво ли не за това време.

Съвсем в друго положение е Honda, която навлезе в Бразилия преди четири годин", коментира Фурлан. Той е убеден, че страната му има голяма конкурентоспособност в много области и не съзира признаци на безпокойство поне сред испанските фирми като Telefonica, на която той е съветник, или на банки като BBVA и SCH, която през ноември 2000 г. придоби Banespa.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.