Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономическата криза в Европа ограничи способностите на службите да се борят с тероризма

1 коментар
Икономическата криза в Европа ограничи способностите на службите да се борят с тероризма

Бюджетните съкращения, направени по време на икономическата криза в Европа, намалиха способността на силите за сигурност да противодействат на терористичната заплаха, смятат анализатори, които забелязват, че властите вече са принудени да променят следвания досега курс.

"Полицаите бяха силно засегнати и от известно време казват на висок глас, че нямат достатъчно пари. Това важи особено за Великобритания, но е вярно и за други европейски страни", подчерта проф. Кристиян Каунърт от университета в Дънди, Шотландия.

Икономиите бяха драстични: съкращаване на 13 000 поста във вътрешните сили за сигурност на Франция от 2007 до 2012 г.; намаляване с близо 12 на сто на полицията в Англия и Уелс от 2010 г.; замяна на едва 20 процента от пенсионираните служители в Италия от 2008 до 2014 г. (без 2010 и 2011 г.).

"Когато бюджетите са намалени, най-скъпите дейности като наблюдението често биват засегнати първи", подчерта Джон Моран, преподавател в Лестърския университет.

"На полицията в Брюксел не достигат 125 служители, което се усеща силно на ниво квартална полиция и в специализираните звена за борба с радикализма", се оплака миналата седмица комисар Йохан де Бекер, началник на полицейския район Брюксел Запад, част от който е и огнището на джихадисти Моленбек.

Няколко извършители на терористични атаки в Европа в последно време, включително на атентатите в Париж от 13 ноември, са живеели или са отседнали в Моленбек. В белгийската столица бе обявена максимална степен на опасност от тероризъм след подвеждането под наказателна отговорност на пети заподозрян, свързан с атентатите.

"Като реакция от атентатите в Париж, със сигурност ще видим увеличаване на средствата за службите за сигурност и тенденцията ще се обърне", предвижда Каунърт. Според него "това трябва да е сигнал за тревога, тъй като вероятно това няма да е последната атака".

В Белгия правителството вече преразгледа проектите си за икономии след разбиването на джихадистка клетка във Вервие през януари. При все това още липсват по 100 души в двете разузнавателни служби (Държавна сигурност и Общата служба за разузнаване и сигурност), във всяка от които на теория трябва да работят по 600 агенти.

В Обединеното кралство правителството обяви миналата неделя увеличение с 30 процента на бюджета за борба с тероризма до 2020 година. Парите са предназначени главно за наемането на 1900 души в службите за разузнаване и надзор.

"Борбата с тероризма не е просто работа на службите за сигурност и антитероризъм, тя засяга всички служби на полицията, каза за в. "Гардиън" бившият заместник-комисар на Скотланд ярд Робърт Куик. Според него евентуални съкращения в полицията ще направят Обединеното кралство "по-уязвимо от терористична заплаха".

Във Франция полемиката относно съкращенията в полицията по времето на Никола Саркози често се възражда, включително в собствения му лагер. След атентатите срещу "Шарли ебдо" и еврейския хранителен магазин в началото на годината, правителството на социалистите обяви нови 1400 работни места за министерството на вътрешните работи (от които 1100 за разузнаването) и 950 места в министерството на правосъдието. След атентатите от 13 септември бе обявено създаването на 5000 места за полицаи и жандармеристи, 2500 в сектор правосъдие и 1000 нови работни места в митниците.

Невъзможно е да се каже със сигурност дали неотдавнашните нападения е можело да бъдат предотвратени с повече средства, смятат тези експерти.

"Ако дадена страна води външна политика, която я поставя на фронтовата линия на борбата срещу джихадизма, терористите със сигурност ще я вземат на мушка, независимо от нивото на финансиране на службите за сигурност и полицията", подчерта Моран.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivan Mitev
    #1

    В Европа актуалните стопански проблеми са от наличие на сгрешена европейска парична система. Ако не се допускаше тази грешка европейските държави нямаше да има сегашни дългове. Мнозина очакват Европейската централна банка (ЕЦБ) да е спасител от актуални злини за банки. Те са със заблуда. ЕЦБ не може да предотврати тази лошотия, защото причината не е в нейна компетентност. За обществен просперитет е необходима подобрявана парична система.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.