Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономическата логика на управляващите издиша

11 коментара
Икономическата логика на управляващите издиша

“Започнахме да вдигаме минималните доходи, чисто икономическата логика следва догодина да продължат да се вдигат“, посочи премиерът Борисов и допълни, че всички искат повишаване на доходите, но въпросът е доколко го позволява икономиката.

Изглежда премиерът не вижда никакви трудности само в две изречения сам да обори себе си, като от една страна смята, че има логика в увеличението на доходите, а от друга е загрижен за възможностите за подобен ръст. Всъщност споменатата логика е изначално сбъркана, а изказванията на управляващите за ръст на доходите през 2013 г. създават впечатлението, че те не просто са нелогични, ами направо са го ударили на предизборен популизъм.

Заплатата се получава за извършена работа. Увеличението ѝ трябва да следва съответното увеличение на обема свършена работа или на извършване на работа, която се цени по-високо.

Тук се появява концепцията за производителност на труда. Тя показва какъв продукт се произвежда от един зает или за един час, но може да покаже и каква е добавената стойност на един зает или за един час. За България и четирите показателя са много близки, затова ще вземем една средна и кръгла стойност от 12% за периода 2010-2011 г. Това означава, че заетите в икономиката произвеждат повече и по-високо оценявани стоки и услуги, които са с 12% над нивото си от 2009 г.

Същевременно средната работна заплата се увеличава с 19,2% за същия период, но тя не е добър индикатор главно заради статистически ефекти. Минималната работна заплата се увеличава с 20.8%, което влияе по-сериозно на частния, от колкото на държавния сектор.

Средните минимални осигурителни прагове се увеличават с близо 12%, които се отнасят до 76 икономически дейности. Само шест от тях са свързани с държавно финансиране – държавно управление, образование, хуманно здравеопазване и социална работа, дейност на болници, медико-социални грижи и култура, спорт и развлечения.

А също трябва да се има предвид, че през 2011 г. само в 30 сектора се постига съгласие за увеличаването на минималните осигурителни прагове, а за останалите то беше наложено с административно решение.

С други думи, взимат се административни решения, които в огромната си част касаят разходите на бизнеса, а не на държавата. По този начин управляващите могат постоянно да увеличават възнагражденията в икономиката, независимо дали бизнесът може да си го позволи.

Ако говорим за нормална логика, тя би продиктувала държавата да остави всеки предприемач и всяка компания сама да вземе решение дали и кои точно от работниците им заслужават по-високо възнаграждение, дали компанията може да си го позволи и с колко точно да увеличи заплатите. Всичко останало прилича на правене на помен с чужда пита.

Дотук не стана дума за разходите за заплати на самата държава, които в периода 2010-2011 г. са се увеличили със скромните 0.7% и за които управляващите смятат, че е крайно време да нараснат през 2013 г. Освен тях било време и пенсиите да се увеличат, продължават те, а пари за това ще се намерят от приватизация, каквато през последните 3 години почти нямаше. Нещо повече нетната приватизация през периода 2009-2011 г. всъщност е отрицателна в размер на 374.5 млн. лв., което означава, че държавата е национализирала активи.

Освен че самата идея с приватизация да се финансират нови разходи за заплати и пенсии изглежда съмнителна, тя би имала смисъл при два сценария: приватизирането на активи води до поток от приходи, различни от тези от приватизационната сделка, през следващите няколко години или до спестяване на разходи в следващите няколко години. В противен случай управляващите ще получат еднократен приход, но ще се ангажират с постоянни по-високи разходи. Това е като да продадеш имот, който не използваш, след което да вземеш апартамент на изплащане за 30 години. И какво ще правим, когато изчерпим допълнителните приходи, а по-високите разходи се запазят във времето?

Ако трябва да говорим за логично поведение, то при наличието на сериозни бюджетни дефицити от 2009 г. насам, които ще изчезнат най-рано през 2015 г., трябва да си говорим за увеличаване на приходите, намаляване на разходите или комбинация от двете. Да, обаче приходите едва ли могат да се повишат по чисто обективни причини. Дори управляващите го осъзнават и в Националната конвергентна програма обясняват как общите приходи ще се свият от 36.6% от БВП през 2012 г. до 33% от БВП през 2015 г.

В такъв случай трябва да се мисли за свиване на разходите, а не за допълнителното им увеличаване.

А що се отнася до това какви са възможностите на икономиката за увеличаване на възнагражденията, управляващите са последната група специалисти, които могат да се изкажат по този въпрос. Те очакваха икономиката расте на годишна база реално с 0.7% и 3.6% в периода 2010-2011 г. Всъщност ръстът беше съответно 0.4% и 1.7%, което показва, че очакванията им надценяват реалността с между 75 и 111%.

Когато се говори за възможностите на икономиката и икономическата логика, управляващите по-скоро са показали, че не взимат предвид подобни обективни фактори, а ги пренебрегват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Всички искат да се намърдат на държавна работа,в частния сектор в повечето случаи дават ниски заплати срещу много работа и мизерни условия на труд,а за полицията не ми се говори,там е ужас.

  2. Анонимен
    #10

    Вдигането на минималната заплата постига 3 цели: 1. Натоварва основно частния бизнес, тоест държавата не се охарчва. 2. Увеличава приходите от данъци и осигуровки. 3. Има пропаганден ефект. В същото време българинът получава 2.5 пъти по-малко за произведена единица продукция в сравнение с европейците.

  3. Анонимен
    #9

    Лъжец от зодията "близнак" е г-н премиерът. Всички близнаци лъжат като дърти цигани.

  4. Анонимен
    #8

    Подкрепям становището на № 6, че трудът в България е силно подценен, но не и причините, които изтъква, както и циганския проблем. Тези дни лектор на БСК изнесе данни, че над 80 % от "работодателите" в РБ (над 300 хил. фирми) нямат висше образование. Е, каква социална отговорност могат да имат тези лица, голямя част от които полуграмотни ! На тях разходите за придобиване и поддържане на луксозен автопарк и лични имоти надминават десетки пъти разходите за труд. Държавата нехае естествено.

  5. Анонимен
    #7

    Бойко е хитър но нагъл Педеераасс от Банкя

  6. Анонимен
    #6

    Сбъркана му е логиката на този: в Бг по ред причини (исторически: комунизъм, Мвф) трудът е силно подценен, така че в основание заплашането му да се нормализира има, независимо от всичко друго. Проблемът е че все още има недосегаема каста Милиционери със свои тежки привилегии. Бюджетът на милицията продължава да расте и вече е над 1 млрд а към него се добавят около 400 милиона осигуровки, които отделно държавата плаща. Бг продължава да има най голям бюджетен процент за "Сигурност" а през това време потреблението се свива - с изключение на лекарствата!

  7. Анонимен
    #5

    Появява се концепцията производителност, появява се и концепцията частен производител, само дето отсъства концепцията Купувач тоест Клиент тоест Пазар. Свръхпроизводство, планово "социалистическо" или стихийно "капиталистическо" свръхпроизводство, все е зле, ако няма кой да Купува. Насилствени продажби са зле. Купувачи купуващи Доброволно: това № 1 нещо се губи в "анализа" "Заплатата се получава за извършена работа. Увеличението ѝ трябва да следва съответното увеличение на обема свършена работа или на извършване на работа, която се цени по-високо. Тук се появява концепцията за производителност на труда..."

  8. Анонимен
    #4

    Браво Стайков!!!! Ето това е истината! А нелъжите на Рапона. - Дори управляващите го осъзнават и в Националната конвергентна програма обясняват как общите приходи ще се свият от 36.6% от БВП през 2012 г. до 33% от БВП през 2015 г.

  9. Анонимен
    #3

    Има нещо сбъркано и то е, че ниското равнище в България е традиция и няма нищо общо с икономически показатели. Просто ние не сме нормална Европейска държава, затова тук не може да се прилага икономическа логика.

  10. Анонимен
    #2

    Както винаги тези от ИПИ или скриват или не казват цялата истина. А нещата са толкова прости. Цялата икономическа политика на това правителство, а и на всички досега, заедно с пророкуванията на ИПИ са сбъркани. Махнете например един милион цигани и производителността на труда на работещите българи ще скочи с пъти, съответно и доходите на тези, които работят, ще скочат с пъти. Махнете и издръжката на тези един милион цигани, която плащат работещите българи и тогава ще видите къде отиват парите на българите. А ако махнете и това крадливо и некадърно управление - то тогава наистина нещата ще тръгнат към по-добро.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.