Световната икономическа криза отслабва управниците на Русия, твърди Националното разузнаване на САЩ. При представянето на годишния доклад на разузнавателната служба в Сената шефът ѝ Блеър посочи, че когато цените на енергоносителите са били високи, правителството на Русия е било по-популярно сред населението.
"Русия сключи обществен договор с гражданите си, при който им даде благоденствие и силна държава срещу сериозни ограничения на личните свободи. Сега този договор започва да се прокъсва", заяви Блеър.
В същото време проблемите с противоракетния щит, разширяването на НАТО и конфликтът с Грузия продължават да затрудняват процеса на подобряване на отношенията между САЩ и Русия. Според Блеър Русия продължава да разчита на ядрените си сили и на способността си да нанесе ядрен ответен удар за противопоставянето си на предполагаеми заплахи от САЩ и НАТО.
"Все пак има области, където интересите на двете държави съвпадат. Можем да опитаме да съвместим това, което иска Русия с това, което искат САЩ", заяви Блеър.
Според годишния доклад на службата кавказкият регион остава място на напрежение. Съществува риск от провокации, несъразмерни реакции или неправилни оценки, които да доведат до възобновяване на бойните действия между Русия и Грузия.
Балканите са най-голямата заплаха за стабилността в Европа
Според доклада Балканите са най-голямата заплаха за стабилността в Европа през 2009 гoдина. Рисковете се крият в нерешения политически статут на сръбското малцинство в Косово и продължаването на трудното междуетническо съжителство в Босна и Херцеговина.
"Белград открито поддържа паралелните сръбско-косовски институции. Това подсили фактическото разделение на Косово на населен предимно с албанци юг и населен предимно от сърби север, както и разочарованието на косовските албанци", се казва в доклада.
Според националното разузнаване на САЩ бъдещето на Босна и Херцеговина, като многоетническа държава е несигурно, въпреки че няма непосредствена опасност от всеобщи прояви на насилие или официално разделение. Заплахите за отцепване на босненските сръбски лидери и призивите на някои босненски управници да се премахне сръбско-босненската официална институция обаче са засилили междуетническото напрежение.
Иран е близо до създаването на ядрено оръжие
Според доклада Иран има научните, техническите и промишлените възможности да създаде ядрено оръжие между 2010 и 2015 г. Само политическо решение на самия Иран да се откаже от създаването на ядрено оръжие ще позволи да се избегне появата на такава технология в страната.
"Обаче да бъде убеден Иран да се откаже от това, ще е трудно заради връзка, която виждат иранските управници между притежаването на ядрено оръжие и постигането на основните им цели в националната сигурност и международната политика", добави Блеър.
Според доклада ливанското ислямистко движение Хизбула е по-подготвено да води борба с Израел, отколкото по време на конфликта им през 2006 г.
Шиитското движение продължава да укрепва военния си капацитет. От 2006 г. то се е превъоръжило и обучава нови бойци за евентуален нов конфликт с Израел. Сирийската военна подкрепа за Хизбула също значително е нараснала през последните пет години. Очаква се Сирия да продължи да се намесва в делата на Ливан в зависимост от собствените си интереси.
Положението в Афганистан се е влошило
Според доклада произвеждането на президентските избори в Афганистан тази година ще е по-трудно, отколкото преди пет години заради влошаващата се ситуация в сигурността. По думите на Блеър през изминалата година бунтовниците в Афганистан са увеличили обхвата и честотата на нападенията си.
"Положението със сигурността се е влошило в много от източните райони на страната, както и в южната и северозападната част. Освен това екстремистите са разпространили операциите си и в дотогава мирните райони в западната част на страната и около Кабул" и са увеличили нападенията си срещу силите от международната коалиция", добави Блеър.
По БТА
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
29 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
kato apogei na amerikanskoto velichie?
1. Сваляне цената на водката ще укрепи позициите на управляващите в Русия.2. Балканите са заплаха най-вече поради генерирането на чалга.3. Дори и да притежава ядрено оръжие, Иран не би го използвал, въпреки съществуващата вероятност да го направи ако бъде нападнат. (Фактът, че Русия, Сащ, Пакистан и Израел притежават такова не прави света по-добро място за живеене.)4. Много са тези, опитвали се да контролират Авганиста, но краят им винаги е един.НАЙ-ДОБРЕ ДА СЕ СЪЗДАДЕ "СВЕТОВНА ЛИГА ЗА БОРБА С ЛИЦЕМЕРИЕТО И ГЛУПОСТТА"
Харбър, а все още се вживяват в ролята на някакъв световен фактор
Не се четат класиците.Тъпото човечество мисли, че света започва от днес.А иначе -да, САЩ са си световен лидер и това скоро няма да се промени. Само ще стиснат кесията за малко.
чарите:Русия, Китай и Бразилия – все така устойчиви на кризата12.02.2009 12:46Единствените големи фондови пазари, които отчитат ръст от над 8 на сто тази година, са китайският, руският и бразилският, а индийският основен индекс регистрира малка промяна. Това е достатъчен сигнал, че страните от т.нар. група BRIC (по инициалите на английски на четирите държави) показват устойчивост на кризата, немислима за САЩ, по-голямата част от Европа и Япония, пише Bloomberg.Въпреки че доказателствата варират, …
има индикации, че потребителите в четирите най-големи развиващи се страни все още не са в „хибернация“, като в Китай те са подпомогнати от пакет стимули на стойност 4 трлн. юана (585 млрд. долара). Перспективите, че търсенето на метали от Русия и Бразилия ще се задържи, доведе до ръст на акциите на Vale do Rio Doce с 27 на сто тази година и на Северстал - с 65 на сто.Китайският Shanghai Composite Index се е повишил с 22 на сто тази година, което е най-голям ръст от световните основни индекси, руският Micex е скочил със 17%, а бразилският Bovespa е добавил 8,8 на сто. Индийският Bombay Stock Exchange Sensitive Index е загубил 1,2 на сто, но все пак е с четвърто най-добро представяне от 15-те най-големи световни пазара.За сравнение щатският Standard & Poor’s 500 се е понижил със 7,7 на сто заради срива на банковите акции, европейският Dow Jones Stoxx 600 е паднал с 2,6%, а японският Nikkei-225 Stock Average – с 13%.Перспективите пред Бразилия и Русия пък са добри благодарение на залежите им от метали, необходими за инфраструктурни проекти.
защо не си избърши лайната от устата,ами дава съвети наляво и надясно?
ей ти от драгалевци-къде живееш?все още дълги години/дай боже!/сащ ще бъдат световната сила.
Не си в час, тикво. Интервенцията в Ирак в крайна сметка ще се окаже един от най-големите успехи на американската вънщна политика. Положението в Ирак се подобрява непрекъснато и това се отчита от множество наблюдатели. Това е безспорен факг, тикво. А един демократичен Ирак ще бъде началото на края на доминацията на дивото безпросветно ислямско средновековие в Близкия Изток. И твоите приятелчета от Империята на Злото ще загубят доста сродни души в този район. От това доста ги боли. Разбра ли, тикво?
а само части. Цялата статия може да се намери тук:http://in.news.yahoo.com/241/20090213/1262/twl-brics-show-no-death-of-equities-in-e.htmlНататък статията показва, че положението не е чак толкова розово, особено с Китай и Русия през последните няколко години.Освен това, нека не забравяме, Китай и Русия нямат истински пазар, растеж или спад в икономиката засягат държавните компании, но не задължително обикновените хора, тъй като и в двете страни 80% от хората са на държавна заплата под една или друга …
форма. Така че дори да тръгнат икономиките им нагоре, това не е задължително да направи хората по-богати. Русия е добър пример как вдигането на цените на енергоносителите - и с това на печалбите на държавата - с повече от 100% за 5 години доведе до увеличение на доходите на хората само с 15-20%, и то само в големите градове. Така че в Русия и в Китай хората ще продължат да си мизерстват, докато държавните монополисти ще продължат да си играят на пазари, и даже могат и да показват и "растеж" на тези измислени "пазари." Тези неща Блумбърг не ги споменава, защото не се занимава с политическа икономия, а само с пазари. Средният руснак ще продължи да си живее в комуналка още поне едно поколение, докато средният американец и в най-лошата криза просто ще понамали разходите.
Новия ръководен екип на американското разузнаване бързо усети "заплахите" на географската капта на Земята. В малкия абзац "Балкани" и има един съществен пропуск, но аналитиците на